Zákaz prodeje se vrací, velké obchody zůstanou ve čtvrtek zavřené. Padlo už osm pokut

Petr Kučera Petr Kučera
26. 9. 2017 6:55
Nejvyšší sankcí je zatím 20 tisíc korun pro společnost Ronja, která 28. října prodávala ve své provozovně "3 Kronen Markt" v outletovém centru Hatě.
Poprvé musely velké prodejny zavřít před necelým rokem - na státní svátek 28. října.
Poprvé musely velké prodejny zavřít před necelým rokem - na státní svátek 28. října. | Foto: ČTK

Praha - Ve čtvrtek 28. září zůstanou větší obchody povinně zavřené. Na tento státní svátek se totiž vztahuje zákaz prodeje, který před rokem prosadila skupina senátorů vedená Františkem Bublanem (ČSSD).

Výjimka ze zákazu platí pro obchody do 200 metrů čtverečních prodejní plochy, železniční a autobusová nádraží, letiště, čerpací stanice, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních. Bez ohledu na velikost a umístění ale musí mít zavřeno zastavárny, obchody s použitým zbožím nebo výkupny odpadů.

Z velkých řetězců zůstane otevřený hypermarket Albert u nádraží v Českých Budějovicích a dva supermarkety Billa na ruzyňském letišti a pražském hlavním nádraží.

Vedle 28. září se zákaz týká také 28. října, 25. a 26. prosince, 1. ledna, Velikonočního pondělí a 8. května. Na Štědrý den musí obchody zavřít po poledni. Běžně prodávat lze na Velký pátek, 1. května, 5. a 6. července nebo 17. listopadu. Ve výběru svátků není podle senátorů žádná logika - jde o kompromis, protože všechny najednou by zřejmě neprošly.

Alza se brání proti pokutě

Otevřené budou i prodejny e-shopu Alza.cz s víkendovým provozem, přestože prodejní plocha některých z nich přesahuje 200 metrů čtverečních. Podle mluvčí e-shopu Patricie Šedivé zůstanou provozovny otevřeny "za účelem výdeje zboží, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních partnerů".

"Podle vypracovaného odborného právního posudku otevřením provozoven neporušujeme platné předpisy," říká Šedivá. "V případě neotevření provozoven by zákazníci nemohli vracet výrobky v zákonem stanovené čtrnáctidenní lhůtě od převzetí zboží, reklamovat produkty ani odevzdat vysloužilá elektrozařízení k recyklaci," dodává.

Zákon zakazuje pouze prodej, nenařizuje uzavření prostor. Česká obchodní inspekce, která jeho dodržování kontroluje, však během státního svátku v Alze zjistila, že lidé si mohou koupit zboží i přímo v prodejně.

Alza podle ČOI porušila zákaz loni 28. října i 26. prosince. Dostala pokutu, která ale zatím nenabyla právní moci, protože firma se odvolala. O výši sankce zatím inspekce ani e-shop nechtějí hovořit.

Téměř 1400 kontrol, osmnáct porušení zákona

Od loňského 28. října, kdy zákaz prodeje platil vůbec poprvé, uskutečnila Česká obchodní inspekce 1364 kontrol. "Zjistili jsme při nich osmnáct porušení zákona," říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

28. říjen 2016 429 kontrol 12 porušení zákona
Vánoce 2016 349 kontrol 1 porušení zákona
1. leden 2017 64 kontrol žádné porušení zákona
Velikonoční pondělí 279 kontrol 3 porušení zákona
8. květen 2017 243 kontrol 2 porušení zákona

ČOI může uložit pokutu až jeden milion korun, při opakování až pět milionů. Zatím osm sankcí už nabylo právní moci. Nejvyšší pokutou je 20 tisíc korun pro společnost Ronja, která 28. října 2016 prodávala ve své provozovně "3 Kronen Markt" v nákupním centru Excalibur City Hatě..

Shodně 15 tisíc korun pak musí zaplatit dvě podnikající fyzické osoby z Českých Velenic a Vyššího Brodu kvůli otevřenému obchodu se smíšeným zbožím, jehož prodejní plocha přesahovala 200 metrů čtverečních.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.

Pokutu 10 tisíc korun dostal podnikatel provozující second hand v Rokycanech, českobudějovická společnost Sběrsur či brněnská Auto Šerý. V případě zastaváren a dalších prodejen použitého zboží, výkupen či sběren se totiž zákaz týká všech prodejen bez ohledu na jejich velikost.

Místo propouštění hledají nové zaměstnance

Svaz obchodu a cestovního ruchu, který sdružuje hlavně velké řetězce, loni varoval, že kvůli zákazu přijde o práci několik tisíc lidí.

Ani po téměř roce ale k výraznějšímu propouštění nedochází. Naopak: řetězce si opakovaně stěžují na nedostatek pracovníků a inzeráty lákající nové zaměstnance jsou vidět stále častěji. Díky ekonomickému růstu také stoupají tržby obchodníků. Zjistit, o kolik řetězce "přišly" kvůli zákazu, tedy zda by lidé při otevřených prodejnách utratili ještě více, ale objektivně nelze.

Zastánci zákazu - jako předseda odborové centrály Josef Středula - namítají, že lidé během svátků případně utratí peníze v jiné části ekonomiky, například za služby, takže ekonomika jako celek o ně nepřijde. Podle odpůrců, mezi něž samozřejmě patří i Svaz obchodu, by o otevírací době měl rozhodovat hlavně zájem zákazníků.

Řetězce i spotřebitelé si ale shodně stěžují na nelogický výběr svátků. "Regulace je matoucí. Obchodníci to pociťují na tržbách i ve svátky, kdy zavřeno není. Zákazníci se v omezení nevyznají a mají za to, že zavřeno bude," říká mluvčí řetězce Albert Jiří Mareček.

"Zákon je pro značnou část veřejnosti matoucí. Naše zákazníky se snažíme o omezení otevírací doby vždy předem informovat. Přesto mají lidé stále často problém s tím, pro jaký sváteční den zákon platí, a kdy ne," říká také Zuzana Adámková, vedoucí marketingu řetězce Expert Elektro.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy