Zákaz prodeje se vrací. V sobotu zůstane zavřená většina velkých obchodů

Jana Kohoutová Petr Kučera Jana Kohoutová, Petr Kučera
27. 10. 2017 13:55
Z velkých řetězců zůstane otevřený hypermarket Albert na autobusovém nádraží v Českých Budějovicích a dva supermarkety Billa na ruzyňském letišti a pražském hlavním nádraží. Své prodejny nezavře ani e-shop Alza.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - V sobotu 28. října zůstanou větší obchody povinně zavřené. Na tento státní svátek se totiž vztahuje zákaz prodeje, který loni prosadila skupina senátorů vedená Františkem Bublanem (ČSSD). Poprvé se zákaz uplatnil přesně před rokem.

Výjimka ze zákazu platí pro obchody do 200 metrů čtverečních prodejní plochy, železniční a autobusová nádraží, letiště, čerpací stanice, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních. Bez ohledu na velikost a umístění ale musí mít zavřeno zastavárny, obchody s použitým zbožím nebo výkupny odpadů.

Z velkých řetězců zůstane otevřený hypermarket Albert na autobusovém nádraží v Českých Budějovicích a dva supermarkety Billa na ruzyňském letišti a pražském hlavním nádraží.

Vedle 28. října se zákaz týká 25. a 26. prosince, 1. ledna, Velikonočního pondělí, 8. května a 28. září. Na Štědrý den musí obchody zavřít po poledni. Běžně prodávat lze na Velký pátek, 1. května, 5. a 6. července nebo 17. listopadu. Ve výběru svátků není podle senátorů žádná logika - jde o kompromis, protože všechny najednou by zřejmě neprošly.

Alza prodejny opět otevře

Otevřené opět zůstanou i prodejny e-shopu Alza.cz s víkendovým provozem, přestože prodejní plocha některých z nich přesahuje 200 metrů čtverečních. Podle mluvčí e-shopu Patricie Šedivé zůstanou provozovny otevřeny "za účelem výdeje zboží, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních partnerů".

"Podle vypracovaného odborného právního posudku otevřením provozoven neporušujeme platné předpisy," říká Šedivá. "V případě neotevření provozoven by zákazníci nemohli vracet výrobky v zákonem stanovené čtrnáctidenní lhůtě od převzetí zboží, reklamovat produkty ani odevzdat vysloužilá elektrozařízení k recyklaci," vysvětluje.

Zákon zakazuje pouze prodej, nenařizuje uzavření prostor. Česká obchodní inspekce, která jeho dodržování kontroluje, však loni 28. října a 26. prosince zjistila, že zákazníci zboží v Alze nakupovali i přímo v prodejně.

Firma proto dostala pokutu - ta ale stále nenabyla právní moci, protože se Alza odvolala. O výši sankce zatím inspekce ani e-shop nechtějí hovořit. "Věříme však, že k porušení zákona nedošlo," dodává Šedivá.

Téměř 1500 kontrol, jednadvacet porušení zákona

Od loňského 28. října, kdy zákaz prodeje platil vůbec poprvé, uskutečnila Česká obchodní inspekce celkem 1479 kontrol. "Zjistili jsme při nich jednadvacet porušení zákona," říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

28. říjen 2016 429 kontrol 12 porušení zákona
Vánoce 2016 349 kontrol 1 porušení zákona
1. leden 2017 64 kontrol žádné porušení zákona
Velikonoční pondělí 279 kontrol 3 porušení zákona
8. květen 2017 243 kontrol 2 porušení zákona
28. září 2017 115 kontrol 3 porušení zákona

ČOI může uložit pokutu až jeden milion korun, při opakování až pět milionů. Zatím devět sankcí už nabylo právní moci. Nejvyšší pokutou je 20 tisíc korun pro společnost Ronja, která 28. října 2016 prodávala ve své provozovně "3 Kronen Markt" v nákupním centru Excalibur City Hatě.

Shodně 15 tisíc korun pak musí zaplatit dvě podnikající fyzické osoby z Českých Velenic a Vyššího Brodu kvůli otevřenému obchodu se smíšeným zbožím, jehož prodejní plocha přesahovala 200 metrů čtverečních. Na ploše větší než 200 metrů čtverečních prodávali i v zahradnictví Hrdlička v Třebni, které zaplatí pokutu pět tisíc korun.

Pokutu 10 tisíc korun dostali podnikatelé provozující second handy v Rokycanech a Plzni, českobudějovická společnost Sběrsur, podnikatel z Prahy 2 či brněnské Auto Šerý. V případě zastaváren a dalších prodejen použitého zboží, výkupen či sběren se totiž zákaz týká všech prodejen bez ohledu na jejich velikost.

 

Právě se děje

Další zprávy