Mimořádná zpráva

Zákaz prodeje porušily tři obchody, zjistila kontrola ČOI. Otevřeno měla i Alza

Petr Kučera Petr Kučera
29. 9. 2017 9:40
Zatím nejvyšší pokutu loni dostala společnost Ronja, která 28. října 2016 prodávala v obchodním centru Hatě.
Zákaz poprvé platil loni 28. října. (ilustrační foto)
Zákaz poprvé platil loni 28. října. (ilustrační foto) | Foto: Simone Radačičová

Praha - Česká obchodní inspekce provedla během státního svátku 28. září celkem 115 kontrol obchodů zaměřených na dodržování "zákazu prodeje". Porušení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě zjistila ve třech případech.

"V Plzni šlo o internetového prodejce, který zároveň má i své kamenné provozovny s plochou větší než 200 metrů čtverečních," říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. E-shop Alza.cz už dříve avizoval, že - stejně jako při předchozích svátcích - nechá otevřené ty prodejny, které jinak o víkendu fungují.

"Další zjištění porušení zákazu zjistili inspektoři v Ústí nad Labem v zastavárně a také v Olomouci, kde byla otevřena prodejna s použitým zbožím - second hand," dodává Fröhlich. Pro obchody s použitým zbožím totiž platí zákaz bez výjimky bez ohledu na velikost.

Už téměř 1500 kontrol

Od loňského 28. října, kdy zákaz prodeje platil vůbec poprvé, uskutečnila Česká obchodní inspekce 1479 kontrol. Zjistila při nich 21 porušení zákona.

28. říjen 2016 429 kontrol 12 porušení zákona
Vánoce 2016 349 kontrol 1 porušení zákona
1. leden 2017 64 kontrol žádné porušení zákona
Velikonoční pondělí 279 kontrol 3 porušení zákona
8. květen 2017 243 kontrol 2 porušení zákona
28. září 2017 115 kontrol 3 porušení zákona

ČOI může uložit pokutu až jeden milion korun, při opakování až pět milionů. Zatím osm sankcí už nabylo právní moci, v součtu dosáhly 95 tisíc korun.

Nejvyšší pokutou je 20 tisíc korun pro společnost Ronja, která 28. října 2016 prodávala ve své provozovně "3 Kronen Markt" v nákupním centru Excalibur City Hatě.

Shodně 15 tisíc korun pak musí zaplatit dvě podnikající fyzické osoby z Českých Velenic a Vyššího Brodu kvůli otevřenému obchodu se smíšeným zbožím, jehož prodejní plocha přesahovala 200 metrů čtverečních.

Alza se brání proti pokutě

Mluvčí e-shopu Alza.cz Patricie Šedivá na začátku týdne uvedla, že provozovny zůstanou otevřeny "za účelem výdeje zboží, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních partnerů".

"Podle vypracovaného odborného právního posudku otevřením provozoven neporušujeme platné předpisy," říká Šedivá.

Zákon zakazuje pouze prodej, nenařizuje uzavření prostor. Česká obchodní inspekce, která jeho dodržování kontroluje, však během předchozích svátků v Alze zjistila, že lidé si mohou koupit zboží i přímo v prodejně.

Alza podle ČOI porušila zákaz loni 28. října i 26. prosince. Dostala pokutu, která ale zatím nenabyla právní moci, protože firma se odvolala. O výši sankce zatím inspekce ani e-shop nechtějí hovořit.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

Další zprávy