Zákaz prodeje porušily nejméně dva obchody, zjistila ČOI. Otevřelo měla i Alza

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
9. 5. 2017 18:30
Během státního svátku 8. května zkontrolovala ČOI 243 provozoven. Porušení zákazu prodeje zjistila v prodejně smíšeného zboží v Moravské Třebové a v zastavárně v Orlové. Pochybnosti pak zatím mají ohledně rozlohy ostravské prodejny e-shopu Alza.cz.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Česká obchodní inspekce při kontrolách během státního svátku v pondělí 8. května odhalila nejméně dva obchody, které prodávaly zboží, ačkoli jim to zákon o prodejní době zakazuje. Šlo o prodejnu smíšeného zboží v Moravské Třebové a zastavárnu v Orlové.

Sváteční prodej ČOI kontrolovala ve 243 provozovnách. Kromě zmíněných dvou  mají kontroloři ještě pochybnosti u výdejny e-shopu, kterou sám označuje jako prodejnu. "V ostravském nákupním centru inspektoři prokázali prodej. Nyní se bude v rámci došetření ověřovat z dostupné dokumentace skutečná velikost prodejní plochy, tedy zda přesahuje 200 metrů čtverečních," říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Podle informací Aktuálně.cz se jednalo o pobočku Alza.cz v ostravském centru Futurum, která je třetí největší prodejnou tohoto e-shopu v Česku. Firma při dubnovém otevření sdělila, že 80 procent pronajaté plochy tvoří sklad (a díky tomu si více než tři čtvrtiny lokálních objednávek budou moci zákazníci ihned odnést).

"Kontrola ze strany ČOI zde skutečně proběhla, ale nebyla konstatována žádná pochybení ani žádná z toho plynoucí opatření," uvedla mluvčí Alza.cz Patricie Šedivá. Prostor přístupný pro zákazníky podle ní nepřesahuje 200 metrů čtverečních.

Předpisy neporušujeme, tvrdí Alza

Alza předem avizovala, že v pondělí 8. května nechá prodejny otevřené. Argumentuje tím, že jde pouze o výdejny zboží objednaného online. Kontroloři se ale - stejně jako 28. října a o Vánocích - přesvědčili, že zboží si lze koupit i přímo v prodejně.

"Budeme mít otevřeno za účelem výdeje zboží, objednání zboží přes internet, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních našich partnerů. Podle vypracovaného odborného právního posudku otevřením provozoven dne 8. května neporušujeme platné předpisy," uvedl Tomáš Havryluk, místopředseda představenstva Alza.cz.

"V případě neotevření provozoven by zákazníci nemohli vracet výrobky v zákonem stanovené 14denní lhůtě od převzetí zboží, reklamovat produkty ani odevzdat na provozovnách Alza.cz vysloužilá elektrozařízení k recyklaci," dodal.

Za porušení zákazu v pátek 28. října zatím Česká obchodní inspekce uložila tři pravomocné pokuty, které už nabyly právní moci. Každá dosáhla jen 10 tisíc korun, přestože lze uložit sankci až jeden milion korun, při opakování až pět milionů.

Pokutu musí zaplatit podnikatel provozující second hand v Rokycanech. "Při kontrole uvedl, že se domníval, že může mít otevřeno, protože prodejní plocha provozovny nepřesahuje 200 metrů čtverečních," říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Ve skutečnosti se ale právě v případě zastaváren a dalších prodejen použitého zboží, výkupen či sběren týká zákaz všech prodejen bez ohledu na jejich velikost. Ze stejného důvodu dostaly desetitisícovou pokutu i českobudějovická společnost Sběrsur a brněnská Auto Šerý.

Pokuty kvůli 28. říjnu hrozí ještě dalším osmi firmám včetně e-shopu Alza. O Vánocích pak nenašly kontroly žádné porušení zákona s výjimkou zmíněné Alzy.

Otevřeno až do 28. září

Vedle 8. května se zákaz týká také 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince, 1. ledna a Velikonočního pondělí. Na Štědrý den musí obchody zavřít po poledni. Běžně prodávat lze na Velký pátek, 1. května, 5. a 6. července nebo 17. listopadu.

Výjimka ze zákazu platí pro obchody do 200 metrů čtverečních prodejní plochy, železniční a autobusová nádraží, letiště, čerpací stanice, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních. Bez ohledu na velikost a umístění ale musí mít zavřeno zastavárny, obchody s použitým zbožím nebo výkupny odpadů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy