Zákaz prodeje porušilo v sobotu pět firem. Inspekci se znovu nelíbila ani otevřená Alza

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
30. 10. 2017 10:35
Česká obchodní inspekce provedla během státního svátku 89 kontrol. Od loňského 28. října, kdy zákaz prodeje platil vůbec poprvé, uskutečnila už 1568 kontrol. K porušení zákona podle ní došlo v 26 případech.
Pozdrav pro inspektory? (ilustrační foto)
Pozdrav pro inspektory? (ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pět případů porušení zákazu prodeje odhalili kontroloři České obchodní inspekce v sobotu 28. října - tedy během státního svátku, kdy mají mít větší obchody povinně zavřeno. Inspekce v sobotu provedla 89 kontrol.

"V Praze se jednalo o provozovnu internetového prodejce zvanou 'prodejnu' (s prostorem nad 200 metrů čtverečních), ve které byl uskutečňován prodej. Dále pak šlo o zastavárnu v Mostě, antikvariát v Českém Těšíně, sběrné suroviny v Karviné a prodejnu se smíšeným zbožím (především alkoholem a tabákem) v Českých Velenicích," říká Jiří Fröhlich, mluvčí ČOI.

Pokračuje tak právní spor mezi inspekcí a e-shopem Alza.cz, který již před víkendem on-line deníku Aktuálně.cz potvrdil, že bude mít opět otevřeno. Právě o její pražské provozovně Fröhlich nepřímo mluví.

Alza odmítá o svátcích zavírat s tím, že její provozovny jsou otevřeny "za účelem výdeje zboží, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních partnerů".

Zákon zakazuje pouze prodej, nenařizuje uzavření prostor. Česká obchodní inspekce, která jeho dodržování kontroluje, však loni 28. října a 26. prosince zjistila, že zákazníci zboží v Alze nakupovali i přímo v prodejně. Stejně tomu bylo i teď o víkendu.

Firma proto již dříve dostala pokutu - ta ale stále nenabyla právní moci, protože se Alza odvolala. O výši sankce zatím inspekce ani e-shop nechtějí hovořit. "Věříme však, že k porušení zákona nedošlo," říká mluvčí e-shopu Patricie Šedivá.

Od loňského 28. října, kdy zákaz prodeje platil vůbec poprvé, uskutečnila Česká obchodní inspekce celkem 1568 kontrol. K porušení zákona došlo v 26 případech.

ČOI může uložit pokutu až jeden milion korun, při opakování až pět milionů. Zatím devět sankcí už nabylo právní moci. Nejvyšší pokutou je 20 tisíc korun pro společnost Ronja, která 28. října 2016 prodávala ve své provozovně "3 Kronen Markt" v nákupním centru Excalibur City Hatě.

 

Právě se děje

Další zprávy