Zákaz prodeje porušilo v sobotu pět firem. Inspekci se znovu nelíbila ani otevřená Alza

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
30. 10. 2017 10:35
Česká obchodní inspekce provedla během státního svátku 89 kontrol. Od loňského 28. října, kdy zákaz prodeje platil vůbec poprvé, uskutečnila už 1568 kontrol. K porušení zákona podle ní došlo v 26 případech.
Pozdrav pro inspektory? (ilustrační foto)
Pozdrav pro inspektory? (ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pět případů porušení zákazu prodeje odhalili kontroloři České obchodní inspekce v sobotu 28. října - tedy během státního svátku, kdy mají mít větší obchody povinně zavřeno. Inspekce v sobotu provedla 89 kontrol.

"V Praze se jednalo o provozovnu internetového prodejce zvanou 'prodejnu' (s prostorem nad 200 metrů čtverečních), ve které byl uskutečňován prodej. Dále pak šlo o zastavárnu v Mostě, antikvariát v Českém Těšíně, sběrné suroviny v Karviné a prodejnu se smíšeným zbožím (především alkoholem a tabákem) v Českých Velenicích," říká Jiří Fröhlich, mluvčí ČOI.

Pokračuje tak právní spor mezi inspekcí a e-shopem Alza.cz, který již před víkendem on-line deníku Aktuálně.cz potvrdil, že bude mít opět otevřeno. Právě o její pražské provozovně Fröhlich nepřímo mluví.

Alza odmítá o svátcích zavírat s tím, že její provozovny jsou otevřeny "za účelem výdeje zboží, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních partnerů".

Zákon zakazuje pouze prodej, nenařizuje uzavření prostor. Česká obchodní inspekce, která jeho dodržování kontroluje, však loni 28. října a 26. prosince zjistila, že zákazníci zboží v Alze nakupovali i přímo v prodejně. Stejně tomu bylo i teď o víkendu.

Firma proto již dříve dostala pokutu - ta ale stále nenabyla právní moci, protože se Alza odvolala. O výši sankce zatím inspekce ani e-shop nechtějí hovořit. "Věříme však, že k porušení zákona nedošlo," říká mluvčí e-shopu Patricie Šedivá.

Od loňského 28. října, kdy zákaz prodeje platil vůbec poprvé, uskutečnila Česká obchodní inspekce celkem 1568 kontrol. K porušení zákona došlo v 26 případech.

ČOI může uložit pokutu až jeden milion korun, při opakování až pět milionů. Zatím devět sankcí už nabylo právní moci. Nejvyšší pokutou je 20 tisíc korun pro společnost Ronja, která 28. října 2016 prodávala ve své provozovně "3 Kronen Markt" v nákupním centru Excalibur City Hatě.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy