Zákaz prodeje porušilo v sobotu pět firem. Inspekci se znovu nelíbila ani otevřená Alza

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
30. 10. 2017 10:35
Česká obchodní inspekce provedla během státního svátku 89 kontrol. Od loňského 28. října, kdy zákaz prodeje platil vůbec poprvé, uskutečnila už 1568 kontrol. K porušení zákona podle ní došlo v 26 případech.
Pozdrav pro inspektory? (ilustrační foto)
Pozdrav pro inspektory? (ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pět případů porušení zákazu prodeje odhalili kontroloři České obchodní inspekce v sobotu 28. října - tedy během státního svátku, kdy mají mít větší obchody povinně zavřeno. Inspekce v sobotu provedla 89 kontrol.

"V Praze se jednalo o provozovnu internetového prodejce zvanou 'prodejnu' (s prostorem nad 200 metrů čtverečních), ve které byl uskutečňován prodej. Dále pak šlo o zastavárnu v Mostě, antikvariát v Českém Těšíně, sběrné suroviny v Karviné a prodejnu se smíšeným zbožím (především alkoholem a tabákem) v Českých Velenicích," říká Jiří Fröhlich, mluvčí ČOI.

Pokračuje tak právní spor mezi inspekcí a e-shopem Alza.cz, který již před víkendem on-line deníku Aktuálně.cz potvrdil, že bude mít opět otevřeno. Právě o její pražské provozovně Fröhlich nepřímo mluví.

Alza odmítá o svátcích zavírat s tím, že její provozovny jsou otevřeny "za účelem výdeje zboží, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních partnerů".

Zákon zakazuje pouze prodej, nenařizuje uzavření prostor. Česká obchodní inspekce, která jeho dodržování kontroluje, však loni 28. října a 26. prosince zjistila, že zákazníci zboží v Alze nakupovali i přímo v prodejně. Stejně tomu bylo i teď o víkendu.

Firma proto již dříve dostala pokutu - ta ale stále nenabyla právní moci, protože se Alza odvolala. O výši sankce zatím inspekce ani e-shop nechtějí hovořit. "Věříme však, že k porušení zákona nedošlo," říká mluvčí e-shopu Patricie Šedivá.

Od loňského 28. října, kdy zákaz prodeje platil vůbec poprvé, uskutečnila Česká obchodní inspekce celkem 1568 kontrol. K porušení zákona došlo v 26 případech.

ČOI může uložit pokutu až jeden milion korun, při opakování až pět milionů. Zatím devět sankcí už nabylo právní moci. Nejvyšší pokutou je 20 tisíc korun pro společnost Ronja, která 28. října 2016 prodávala ve své provozovně "3 Kronen Markt" v nákupním centru Excalibur City Hatě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy