Trest jen za výrazný rozdíl složení. Přísný zákaz dvojí kvality možná nebude přísný

ČTK ČTK
5. 3. 2020 11:19
Vládní návrh, který má zavést zákaz dvojí kvality potravin a současně pokuty za jeho porušení, míří ve Sněmovně k závěrečnému schvalování. Sněmovna možná na návrh zemědělského výboru zákaz zmírní. Výbor doporučuje, aby se zákaz týkal pouze podstatně odlišného složení potravin. Výbor pro zdravotnictví doporučil novelu schválit beze změny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Economia

Dvě desítky poslanců z různých stran chtějí v zákoně stanovit závazný podíl potravin původem z České republiky na tuzemském trhu.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) v reakci na kritiku některých poslanců odmítl, že zákon je namířen proti malým vesnickým prodejcům. "Dvojí kvalita se týká primárně nadnárodních firem," řekl. Uvedl, že potravinářská inspekce bude postupovat podle analýzy rizik a že žádné nebezpečí u malých prodejen nehrozí. Podle něj se to bude týkat hlavně velkých řetězců. "Likvidace malých prodejen je nesmysl," dodal.

Že zákon činí odpovědnými hlavně prodejce kritizoval bývalý ministr zemědělství a poslanec ODS Petr Bendl. Postrádá to podle něj logiku. Předložil proto návrh, aby se odpovědnost přesunula na výrobce nebo na výrobce a prodejce privátních značek. Obdobný návrh předložil i Radek Holomčík (Piráti). Odpovědnost za kvalitu a bezpečnost potravinářského výrobku chce přesunout na jeho výrobce nebo dovozce na unijní trh.

Ministr Toman však s odvoláním na evropské nařízení uvedl, že v případě kontroly dvojí kvality potravin není možné omezit odpovědnost pouze na některé články obchodního řetězce.

Návrh novely dále zmírňuje přísnost definice české potraviny. "Dosavadní znění nezohledňovalo fakt, že některé složky nelze z objektivních důvodů na území České republiky získat. Přesto výroba z těchto složek je v ČR tradiční a rozšířená. Týká se to zejména čokoládových bonbonů a čokolády, čaje, kávy, kávoviny nebo rýžových extrudovaných a pufovaných výrobků," uvádí důvodová zpráva k návrhu.

U masa naopak vládní návrh zpřísňuje možnost označování nezpracovaných potravin ze zvířat za české jen na případy, kdy je poražené zvíře narozené a odchované v tuzemsku.

Skupina dvou desítek poslanců z klubů ANO, ČSSD, KDU-ČSL, ODS, KSČM nebo SPD v čele s Margitou Balaštíkovou (ANO) předložila návrh, který má od roku 2021 zavést závazný podíl potravin původem z České republiky na tuzemském trhu. Týkat se to bude potravin splňujících kritéria pro uvádění na trh s označením slovy "česká potravina".

Pro příští rok má závazný podíl představovat 55 procent. V každém dalším roce až do roku 2027 se má o pět procentních bodů zvyšovat. V roce 2027 by tak tento podíl měl představovat 85 procent. Předkladatelé uvádějí, že jejich návrh umožňuje mimo jiné regionálním výrobcům potravin prosadit se lépe na domácím trhu. Také podle nich přispívá k udržení zaměstnanosti na českém venkově a snižuje v konečném důsledku i uhlíkovou stopu.

Sněmovna by mohla novelu zákona schvalovat na konci března.

 

Právě se děje

před 31 minutami

EU podle Reuters ve svém hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v ČR.

Evropská komise ve svém prvním hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje mimo jiné znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v České republice, na Slovensku a v dalších čtyřech zemích převážně z východní části Evropské unie. Informovala o tom v předstihu agentura Reuters. V poledne má zprávu oficiálně představit místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Princ Navaf Ahmad Džábir Sabah se stal novým vládcem Kuvajtu

Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah ve středu složil přísahu a stal se novým vládcem Kuvajtu poté, co v úterý ve věku 91 let zemřel dosavadní emír šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah, informovala agentura AP. Dynastie Sabahů zemi vládne od roku 1756.

Třiaosmdesátiletý Navaf Ahmad Džábir Sabah část pravomocí převzal už letos v červenci, kdy byl Sabah Ahmad Džábir Sabah hospitalizován ve Spojených státech kvůli blíže neurčeným zdravotním problémům a podstoupil operaci. V minulosti nový kuvajtský vládce zastával řadu vysokých funkcí, včetně postu ministra obrany. Se zesnulým emírem měli společného otce, ale jinou matku.

Tělo zesnulého emíra má být přepraveno do Kuvajtu, kde se bude konat pohřeb. Pohřeb vládce by obvykle přitáhl desítky tisíc truchlících Kuvajťanů a zúčastnily by se ho desítky vysokých zahraničních činitelů a hodnostářů. Ale kvůli pandemii covidu-19 se pohřeb odehraje jen v soukromí za účasti příbuzných, uvedla kuvajtská státní agentura KUNA.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Další hromadný úhyn ryb. V nádrži na Mostecku se zřejmě propadlo dno

V nádrži Farského v Horním Jiřetíně na Mostecku hromadně uhynuly stovky až tisíce kilogramů ryb. V nádrži se zřejmě propadlo dno do bývalé podzemní šachty po těžbě uhlí. Hladina klesla o několik centimetrů, voda je zakalená došeda až dobíla a je silně cítit po sirovodíku. Na místě platí dočasný zákaz rybolovu.

"Dneska tam pracují pánové a stále se snaží zachránit část ryb a zbytek se likviduje, bude se muset odvézt do kafilerie," uvedl Jan Skalský, mluvčí Českého rybářského svazu, Severočeského územního svazu. Škody zatím nelze vyčíslit, uhynulé ryby jsou pravděpodobně i na dně nádrže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy