Zájem o Účtenkovku dál klesá. Nezvedla ho ani nová čtečka QR kódů

on pk on, pk
16. 7. 2018 13:33
Červnové účtenky přihlásilo 379 450 lidí, zatímco v dosud nejslabším květnu jich bylo přes 394 tisíc.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Zájem o státní loterii Účtenkovka, která má za cíl podpořit elektronickou evidenci tržeb (EET), se dál snižuje. S červnovými účtenkami, jejichž slosování proběhlo tuto neděli, se přihlásilo 379 450 lidí. V dosud nejslabším květnu soutěžilo přes 394 tisíc lidí, kdy poprvé klesl počet účastníků pod 400 tisíc.

Za duben se přihlásilo 408 tisíc lidí, v březnu jich soutěžilo 421 tisíc, v únoru 423 tisíc, v lednu 426 tisíc a v prosinci 447 tisíc. V listopadu hrálo rekordních 478 tisíc lidí, při říjnové premiéře 453 tisíc.

Do nejnovějšího slosování bylo zařazeno 14,1 milionu červnových účtenek splňujících podmínky. V květnu to bylo 15,2 milionu. Za duben lidé registrovali 14,8 milionu účtenek, za březen 15,9 milionu, za únor 13,6 milionu, za leden 13,8 milionu, za prosinec 14,9 milionu, za listopad 14,6 milionu a za říjen 11,1 milionu.

Zvýšit zájem soutěžících mělo další zjednodušení registrace účtenek, která zejména prostřednictvím počítače zůstává komplikovaná a zdlouhavá. Do mobilní aplikace přibyla od poloviny června čtečka QR kódů.

Jejich tisk je však ze strany obchodníků dobrovolný. Ministerstvo financí před měsícem uvedlo, že do pilotního provozu QR kódů se zapojila například síť COOP družstvo HB. Druhou firmou, jejíž název ministerstvo při startu novinky zveřejnilo, je prodejna Spirit beads. Na otázku Aktuálně.cz, jak stoupl zájem obchodníků o QR kódy a které větší sítě se zapojily, úřad nyní neodpověděl.

Stát v každém měsíci rozdává 21 025 výher. První cenou je jeden milion korun. Druhou cenu představuje automobil za zhruba 400 tisíc korun. Třetí cenou je částka 300 tisíc korun, čtvrtou pak 200 tisíc korun a pátou 100 tisíc korun. Dále bylo ve slosování 20 výher po 20 tisících korun, 1000 výher po jednom tisíci korun a 20 tisíc výher po stokoruně.

Auto za rohlík. Účtenkovka představila další vítěze | Video: Tomáš Cetkovský, Jan Prokeš
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy