Zájem o boby a saně je extrémní. Některé už nejsou k dostání, lopaty lze nově sdílet

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
11. 2. 2021 16:44
Zájem o boby, saně i klouzáky je od konce loňského roku vzhledem k uzavřeným lyžařským areálům a dalším protiepidemickým opatřením, současně ale dobrým sněhovým podmínkám extrémní. Prodejci nabídku průběžně doplňují, přesto může být výběr vzhledem k vysoké poptávce omezený.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Uvedli to zástupci vybraných internetových obchodů a nákupního rádce Heureka.cz. Obyvatelé Prahy, Brna a Olomouce mohou od čtvrtka využít sdílených bobovacích lopat, které nabízí k půjčení společnost Rekola.

E-shopu Alza vzrostly v lednu prodeje sáněk, bobů a skibobů v řádech tisíců procent. Prodeje klouzáků, ale i koloběžek na sníh stouply o stovky procent. První letošní měsíc tak podle divizního ředitele nákupu a prodeje Alzy Ondřeje Hnáta v absolutních prodejích tohoto zboží překonal celé loňské první čtvrtletí. "Výběr bobů a klouzáků začíná být omezený, avšak průběžně nabídku doplňujeme, a v nejbližších dnech očekáváme další tisíce kusů oblíbených modelů," uvedl.

Internetový prodejce Mall.cz sleduje u bobů a sáněk nárůst prodejů o zhruba 270 procent proti loňskému roku. "Zájem zákazníků byl tak velký, že jsme dokonce na několik dní naše skladové zásoby vyprodali," řekla mluvčí e-shopu Pavla Hobíková. I přes naskladnění několika tisíc dalších kusů je podle ní velká část sortimentu znovu nedostupná. Lidé mohou nyní zatím vybírat ještě ze šesti druhů dětských bobů, jejich zásoby se ale každým dnem tenčí, dodala.

Prodeje saní a bobů na internetu v lednu podle nákupního rádce Heureka.cz vyskočily na třicetinásobek proti loňskému roku. "V lednu byl na Heurece právě výraz boby tím nejvyhledávanějším, lidé hledali boby a saně dokonce více než respirátory," uvedl šéf analytiků portálu Michal Buzek. I v průběžných únorových statistikách je podle něj zatím vidět, že o boby a saně mají lidé stále zájem.

Co se týká průměrný cen tohoto zboží, jejich změny podle Buzka závisejí na konkrétních modelech a prodejích. V některých případech se tak průměrná cena zvýšila až o polovinu, u některých modelů se podle něj téměř nezměnila. "Nejoblíbenější jsou aktuálně ´klasické´ červené boby s postranními brzdami, které stojí v průměru 400 korun," doplnil.

Společnost Rekola, která běžně nabízí sdílená jízdní kola, ode dneška na vybraných místech v Praze, Brně a Olomouci umístila bobovací lopaty k zapůjčení. Lidé za 30 minut ježdění zaplatí deset korun, zapůjčení je možné přes mobilní aplikaci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy