Žádné omezení slev ani povinný podíl českého zboží. Ministr mírní plány na regulaci řetězců

ČTK ČTK
12. 4. 2018 16:42
Ministr zemědělství Jiří Milek hovořil o možném zavádění povinné minimální marže a povinného minimálního objemu českého zboží na pultech řetězců na konci února. Nyní říká, že by se měly všechny články výrobně-prodejního řetězce dohodnout samy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministerstvo zemědělství zatím nechystá regulace obchodních řetězců, uvedl úřad po jednání s obchodníky, potravináři a zemědělci. Dříve ministr v demisi Jiří Milek (za ANO) mluvil jako o zajímavých nápadech zavádění minimální marže na potraviny, byl nakloněn také minimálnímu zastoupení českých potravin na obchodních pultech.

Podle aktuálního vyjádření by se měly všechny články výrobně-prodejního řetězce na sporných věcech dohodnout samy, pokud ne, přijde regulace.

"Ministerstvo zemědělství primárně není zastáncem rozsáhlé regulace v oblasti fungování potravinového řetězce a spoléhá na konstruktivní narovnání vztahů mezi zemědělci, potravináři a obchodníky," uvedlo tiskové oddělení ministerstva.

Jedním z často diskutovaných bodů je zastoupení českých potravin v nabídce obchodních řetězců. "Mohu potvrdit, že momentálně se změna legislativy nechystá," řekl prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek.

"Pokud by však nadále přetrvával současný stav znevýhodňující tuzemské dodavatele, je ministerstvo zemědělství připraveno zahájit tvorbu takových změn, které bychom mohli uceleně nazvat jako regulaci chování řetězců," dodal. Podle něj zůstává cílem zvýšit objemy domácí produkce v obchodech.

Potravinářská komora ČR chce změnit legislativu ohledně definice české potraviny, která byla uzákoněná od loňského roku. "Podíl českých potravin na pultech řetězců by měl dosahovat alespoň 70 procent. Nezbytně nutné je také snížení podílu prodejů zboží v akci, který v ČR dosahuje mnohdy až 60 procent podle typu výrobku. Tato situace je dlouhodobě neudržitelná, jak pro výrobce, kteří neví, za kolik budou prodávat, tak pro spotřebitele, kteří přestávají mít povědomí o reálné ceně potravin," dodal prezident komory Miroslav Toman.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) v tomto týdnu uvedl, že případné zavedení povinné výše marží v obchodních řetězcích či omezení slevových akcí by vedlo ke zdražení potravin, omezení jejich dostupnosti a omezení sortimentu.

Milek hovořil o možném zavádění povinné minimální marže na konci února (psali jsme zde). S tím zmínil možnost zavedení povinného minimálního objemu českého zboží na pultech řetězců. Cílem zavedení minimální marže by bylo omezení slevových akcí, aby řetězce nemohly prodávat potraviny za nižší než výrobní zemědělské, potažmo potravinářské ceny.

V minulosti se již diskuse o minimálních maržích nebo povinných českých potravinách vedla. Toman bývalou vládu před rokem a půl vyzval, aby zavedla změny, na základě kterých by na pultech řetězců musely být dvě třetiny až 80 procent zboží z ČR. Podle tehdejšího ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) bylo 80 procent nadsazených.

 

Právě se děje

Další zprávy