Začíná se prodávat růžová čokoláda, první nový druh po 80 letech od vynálezu bílé

Jana Králová
21. 1. 2018 16:20
Rubínová čokoláda je poprvé k dostání ve formě tyčinky KitKat v Japonsku a Jižní Koreji. Postupně by se měla rozšířit do dalších zemí a objevit se také v dalších produktech.
Evoluce.
Evoluce. | Foto: Nestlé

Curych - Potravinářský gigant Nestlé začíná prodávat růžovou čokoládu - konkrétně svou tyčinku KitKat. Jde o první nový druh čokolády po více než osmdesáti letech, kdy právě tato původem švýcarská firma přišla s bílou variantou k dosavadní hořké a mléčné.

Růžová čokoláda KitKat
Růžová čokoláda KitKat | Foto: Nestlé

Rubínovou "odrůdu" představila švýcarská čokoládovna Barry Callebaut na začátku loňského září v čínské Šanghaji. Vývoj trval třináct let. Podle výrobce chutná po bobulovitém ovoci jako jsou maliny, borůvky či rybíz a kromě sladké v ní lze cítit i nakyslou chuť.

Barvu jí dávají speciální kakaové boby pěstované v Pobřeží slonoviny, Ekvádoru a Brazílii. Podrobnosti o výrobním postupu firma nezveřejnila. Ujišťuje nicméně, že novinka neobsahuje žádné přidané barvivo nebo dochucovadlo.

Výhradní práva po dobu šesti měsíců na první využití růžové čokolády získala právě společnost Nestlé. Tyčinku KitKat s názvem Sublime Ruby nabízí od pátku 19. ledna v Japonsku a Jižní Koreji.

Právě asijský trh je pro KitKat velmi atraktivní, konkrétně pro Japonsko už vzniklo přes 350 produktů s touto značkou - například i zelené čaje, luxusní verze doplněná ořechy a sušeným ovocem nebo jahodové či různé specificky místní příchutě.

Firma si slibuje, že zaujme hlavně mladé zákazníky před blížícím se "svátkem zamilovaných" čili Dnem svatého Valentýna (14. února). Jedna tyčinka má v Japonsku stát 400 jenů, což je zhruba 75 korun. Na prodej je také pěti- či sedmidílný mix obsahující tyčinky více barev.

Pokud novinka uspěje, může se rozšířit do dalších zemí.

Nestlé se touto inovací snaží zaujmout v době, kdy se stále více mladých lidí zajímá o zdravější životní styl. Společnost také na konci roku 2016 oznámila, že vyvíjí řešení, jak snížit obsah cukru ve svých produktech o 40 procent, aniž by to mělo vliv na sladkost či chuť.

Čokoláda KitKat je na trhu už od roku 1935, kdy ji začala vyrábět britská společnost Rowntree - pod Nestlé se dostala v roce 1988.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy