Začíná se prodávat růžová čokoláda, první nový druh po 80 letech od vynálezu bílé

Jana Králová
21. 1. 2018 16:20
Rubínová čokoláda je poprvé k dostání ve formě tyčinky KitKat v Japonsku a Jižní Koreji. Postupně by se měla rozšířit do dalších zemí a objevit se také v dalších produktech.
Evoluce.
Evoluce. | Foto: Nestlé

Curych - Potravinářský gigant Nestlé začíná prodávat růžovou čokoládu - konkrétně svou tyčinku KitKat. Jde o první nový druh čokolády po více než osmdesáti letech, kdy právě tato původem švýcarská firma přišla s bílou variantou k dosavadní hořké a mléčné.

Růžová čokoláda KitKat
Růžová čokoláda KitKat | Foto: Nestlé

Rubínovou "odrůdu" představila švýcarská čokoládovna Barry Callebaut na začátku loňského září v čínské Šanghaji. Vývoj trval třináct let. Podle výrobce chutná po bobulovitém ovoci jako jsou maliny, borůvky či rybíz a kromě sladké v ní lze cítit i nakyslou chuť.

Barvu jí dávají speciální kakaové boby pěstované v Pobřeží slonoviny, Ekvádoru a Brazílii. Podrobnosti o výrobním postupu firma nezveřejnila. Ujišťuje nicméně, že novinka neobsahuje žádné přidané barvivo nebo dochucovadlo.

Výhradní práva po dobu šesti měsíců na první využití růžové čokolády získala právě společnost Nestlé. Tyčinku KitKat s názvem Sublime Ruby nabízí od pátku 19. ledna v Japonsku a Jižní Koreji.

Právě asijský trh je pro KitKat velmi atraktivní, konkrétně pro Japonsko už vzniklo přes 350 produktů s touto značkou - například i zelené čaje, luxusní verze doplněná ořechy a sušeným ovocem nebo jahodové či různé specificky místní příchutě.

Firma si slibuje, že zaujme hlavně mladé zákazníky před blížícím se "svátkem zamilovaných" čili Dnem svatého Valentýna (14. února). Jedna tyčinka má v Japonsku stát 400 jenů, což je zhruba 75 korun. Na prodej je také pěti- či sedmidílný mix obsahující tyčinky více barev.

Pokud novinka uspěje, může se rozšířit do dalších zemí.

Nestlé se touto inovací snaží zaujmout v době, kdy se stále více mladých lidí zajímá o zdravější životní styl. Společnost také na konci roku 2016 oznámila, že vyvíjí řešení, jak snížit obsah cukru ve svých produktech o 40 procent, aniž by to mělo vliv na sladkost či chuť.

Čokoláda KitKat je na trhu už od roku 1935, kdy ji začala vyrábět britská společnost Rowntree - pod Nestlé se dostala v roce 1988.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 2 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy