Žabka se zbavila ztrátových prodejen, teď chystá nové i mimo Prahu. Hledá franšízanty a prostory

pk pk
6. 5. 2018 16:00
V současnosti patří do sítě Žabka 98 prodejen, což je téměř o třetinu méně než v roce 2013. Síť se ale poprvé dostala do zisku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tesco Franchise Stores

Praha - Síť obchodů s potravinami Žabka hledá další franšízanty a prostory pro nové prodejny. "Naším cílem jsou větší města ve vzdálenosti do 100 kilometrů od Prahy," říká Radim Lunda, generální manažer sítě prodejen Žabka. "Ještě v letošním prvním pololetí otevřeme minimálně další dvě prodejny," dodává bez bližších podrobností.

"Hodně však bude záležet na našich stávajících závozových trasách nebo na počtu otevřených obchodů v jednom městě. Například jezdit kvůli jedné prodejně do Hradce Králové by se nevyplatilo, ale zavážet zde tři obchody by mohlo být rentabilní," upřesňuje Lunda.

Žabka má prodejny především v Praze a okolí, čtyři obchody má v Plzni. Nejvzdálenější od hlavního města jsou dvě prodejny v Jihlavě. Z větších měst má ještě zastoupení v Mladé Boleslavi, Kutné Hoře, Táboře či Příbrami. Osamocená při pohledu na mapu zůstává prodejna v Lubenci u hlavní silnice z Prahy do Karlových Varů.

Dále než zmíněných zhruba 100 kilometrů od Prahy v nejbližší době Žabka expandovat nechce, na Moravě se tak neobjeví. "Naše podnikaní musíme řídit ekonomicky, znamenalo by to velké náklady na logistiku," uvádí Lunda.

Žabka v posledních letech zeštíhlela, restrukturalizace už ale skončila. V současnosti provozuje 98 prodejen, což je podle Lundy o zhruba třicet procent méně než před třemi lety. "Optimalizovali jsme počet obchodů, očistili jsme se o neprofitabilní prodejny," říká šéf sítě.

Ve finančním roce 2016/2017 se síť Žabka poprvé za devět let dostala do zisku. Vydělala 19 milionů korun, přestože tržby klesly meziročně o dvě procenta na 1,15 miliardy korun. Za zatím poslední finanční rok už ale tržby meziročně stouply o 10,6 procenta na 1,27 miliardy korun, dodává Lunda.

Jedním z limitů, s nimiž se Žabka potýká, jsou vhodné prostory. "Pro naše podnikání potřebujeme zajímavé lokality s větším počtem zákazníků a velikost obchodu, která je v ideálním případě mezi 80 až 120 metry čtvereční," upřesňuje Lunda.

"Druhým limitem jsou pro nás lidi. Ať už přímo ve vztahu k nám, což jsou franšízanti a nebo jejich zaměstnanci. Ani bez jedné skupiny se efektivně podnikat nedá," popisuje.

Žabka nadále intenzivně hledá nové franšízanty pro své stávající i nově chystané obchody. Klíčovou roli by v tomto případě měla hrát loajalita zaměstnanců, uvádí firma.

Obchody Žabka mimo jiné sázejí i na delší otevírací dobu, nabízejí třeba také vyzvednutí zásilek od PPL. Většina prodejen je provozována formou franšíz.

Řetězec Žabka vznikl v Polsku, odkud jej investiční skupina Penta od roku 2008 přenesla i do Česka. Na přelomu let 2010 a 2011 pak síť 128 prodejen Žabka a Koruna koupil řetězec Tesco a později zařadil pod dceřinou firmu Tesco Franchise Stores.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 30 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy