Posedlost gruntováním o Vánocích? Jen řeči, ukázaly statistiky, řeší se hlavně jídlo

Iva Špačková Iva Špačková
30. 1. 2019 6:05
Hračky, kosmetika, sladkosti. To jsou jedny z tradičních kategorií, jejichž prodeje před Vánocemi rostou. Jak to je ale s klasickým zbožím, jako jsou prachovky či odstraňovače skvrn, kterých se na ubrusech v období svátků objevuje hodně? Studie společnosti Nielsen ukazuje, že úklid jde v období Vánoc navzdory řečem o gruntování trochu stranou, hlavní je pohoda u stolu plného dobrot.
Foto: Nielsen

Jak Češi utráceli

Uplynulé Vánoce obchodníkům přály. Ukazují to čísla analytické společnosti Nielsen, která monitoruje dění na maloobchodním trhu (viz graf). Z nich vyplývá, že:

  • Tržby rostly o Vánocích meziročně všem maloobchodním sítím, tedy hypermarketům, supermarketům i drogeriím. Jejich růst byl přitom vyšší než míra inflace, která dosahovala v prosinci úrovně 2,1 procenta.
  • Nejlépe dokázaly období Vánoc využít hypermarkety s prodejní plochou nad 2500 metrů čtverečních. Růst jejich vánočních tržeb byl v meziročním porovnání totiž vyšší než v průběhu celého roku (2,5 % versus 2,1 %).
  • Supermarketům a drogeriím rostly vánoční tržby díky rozšíření jejich sítě ještě rychleji než hypermarketům, ale oproti celému roku svůj růst zvolnily. Hypermarkety naproti tomu dokázaly zrychlit růst, ačkoliv jich ubylo.
  • Nejefektivněji dokázaly útraty zákazníků navýšit v období Vánoc drogistické řetězce. V nich kupující nechávali na jeden nákup o téměř čtyři procenta více peněz než před rokem (v průběhu celého roku to bylo "jen" o 2,5 procenta).
 

Právě se děje

před 4 minutami

Mezi Břeclaví a Valticemi srazil vlak člověka, na místě zemřel

Osobní vlak v úseku mezi Břeclaví a Valticemi po poledni srazil člověka. Ten zemřel ještě před příjezdem záchranářů, zranění byla neslučitelná se životem, řekla ČTK jejich mluvčí Michaela Bothová. Provoz na trati bude podle webu Českých drah zastavený do 14:20. Nehodu na místě vyšetřují policisté. "Zatím je to příliš čerstvé, zjišťujeme totožnost," sdělil policejní mluvčí David Chaloupka. V úseku Břeclav - Valtice a zpět je nyní zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy