Sezona bouřek ničí spotřebiče. Někdy stačí vytáhnout kabel, jindy je to složitější

Ekonomika Ekonomika
7. 8. 2021 16:01
Hned devět z deseti Čechů zažilo v bouřce výpadek proudu, čtvrtině pak přepětí v síti porouchalo spotřebič. Vyplývá to z červnového průzkumu agentury Stem/Mark pro firmu Schneider Electric, který však nezahrnuje dopady bouřek, jež potrápily Česko o prázdninách. Prevenci proti bleskům, tedy třeba přepěťovou ochranu, volí jen 40 procent lidí. Prodejci ale za poslední tři měsíce hlásí nárůst prodejů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Poškození domácnosti během bouřky nepřináší jen prudký vítr, ale také samotné blesky. S nimi spojené kolísání napětí zaznamenalo podle průzkumu Stem/Mark mezi tisícovkou respondentů 40 procent z nich, celých 90 procent pak zažilo výpadek proudu, který může mít za následek poškození některých citlivějších přístrojů.

Dohromady 23 procent respondentů v průzkumu uvedlo, že již tímto způsobem o elektronické zařízení přišli.

"Téměř polovina Čechů udává, že se nějakého poškození majetku v souvislosti s bouřkou obává. Výrazně častěji to pociťují lidé v menších obcích, zatímco ve velkých městech obyvatelé riziko trochu podceňují," uvádí Petr Baudyš z divize Secure Power společnosti Schneider Electric.

Odborníci v případě zhoršení počasí doporučují spotřebiče jako například televizi nebo počítač jednoduše odpojit od elektřiny - a to ještě dříve, než bouřka dorazí. V opačném případě hrozí riziko úrazu. S menšími výboji - tedy ale nikoli s přímým zásahem bleskem - si pak sama poradí i takzvaná přepěťová ochrana.

"Toto řešení chrání připojená zařízení před přepětím v napájecí síti, které může nastat nečekaně z různých příčin a dokáže poškodit nebo úplně zničit připojená zařízení," vysvětluje Baudyš. Nákup takového zařízení se však pohybuje v řádu stovek korun.

Poptávka po ochraně elektroniky stoupá

Přestože tento typ ochrany elektroniky zatím podle průzkumu většina respondentů nepoužívá, na e-shopu Alza.cz jejich prodeje podle mluvčí Daniely Chovancové rostou. Od května až do července - tedy v období, kdy Česko nejvíce potrápily rozsáhlé a silné bouřky - meziročně stouply o více než polovinu. 

"Podle našich analytiků je vidět, že v červenci rostl zájem o přepěťovou ochranu přibližně o 25 % oproti červnu. Mírně vyšší zájem vidíme také na prodejích na internetu i na začátku srpna, ale ve srovnání s loňským rokem se nejedná o žádné rekordy," potvrzuje pro Aktuálně.cz Martin Žabka ze srovnávače cen Heureka.

"Můžeme potvrdit, že poptávka po tomto zboží je stabilní," doplňuje mluvčí prodejce elektroniky CZC.CZ Michaela Balarinová.

Přepěťová ochrana nicméně nepomáhá uživatelům při výpadku proudu. K takovému účelu jsou určená jiná zařízení - záložní zdroje (UPS).

UPS pomůže překlenout chvíle výpadku proudu a některá zařízení ochrání i před kolísajícím napětím. Domácnostem přitom obvykle stačí zařízení o výkonu do 500 W. Lidé tak mohou zabezpečit například routery, počítače, televize, herní konzole nebo kotle.

Zájem o ně mezi zákazníky roste podle Žabky zhruba stejně jako o přepěťové ochrany.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy