Vysvětlete drahý cukr, žádá Nekula po řetězcích. Ceny považuje za nemorální

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 25. 1. 2023 15:44
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ve středu vyzval obchodní řetězce, aby vysvětlily vysoké ceny cukru na pultech českých obchodů. V tiskové zprávě ministerstva zemědělství (MZe) uvedl, že vysoké obchodní přirážky považuje za nemorální. Od loňského září do prosince stoupla podle úřadu cena cukru o 77 procent. Obchodníci považují ministrova slova za skandální.
Foto: iStock

"Rozhodně nechci zasahovat do volného tržního prostředí, ale přijde mi minimálně nemorální, aby v době, kdy naše obyvatele trápí zdražování potravin a domácnosti si utahují opasky, supermarkety takto zvyšovaly své obchodní přirážky," uvedl ve středu Nekula.

"Současnou situaci by nikdo neměl zneužívat k neúměrnému navyšování zisku. Proto jsem oslovil obchodní řetězce, aby vysoké ceny cukru v obchodech vysvětlily. Chci po nich také informaci, kdy plánují snížit spotřebitelskou cenu na odpovídající a rozumnou výši," dodal.

Ceny cukru minulý rok rostly podobně jako ceny dalších potravin. V lednu činila průměrná cena za kilogram cukru krystal 15,55 koruny a v prosinci 32,23 koruny, tedy o 107 procent více. Podobně zdražil i moučkový cukr. V lednu stál kilogram v průměru 19,61 koruny a v prosinci 34,48 koruny, což byl nárůst téměř o 76 procent.

Podle posledních dat Českého statistického úřadu za rok 2021 každý obyvatel Česka ročně spotřeboval 36,3 kilogramu cukru, spotřeba se tak v posledních letech příliš nezměnila.

Dle ministerstva zemědělství se ceny, za který cukr dodávají výrobci, podle statistik sice mezi loňským zářím a prosincem zvedly o 6,2 koruny za kilogram, ale ceny v obchodech vzrostly více než dvojnásobně, a to o 14 korun. "Důvodem je, že se do prodeje dostal cukr z nové sklizně, u kterého se projevily zvýšené náklady výrobců za dražší energie a hnojiva, ale také nepřiměřené obchodní přirážky obchodníků," vysvětlilo ve zprávě ministerstvo.

Skandální slova, vzkázal svaz obchodníků

Na Nekulovo vyjádření reagoval Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR). Označil jej za skandální a prohlásil, že "se bude proti němu bránit všemi dostupnými prostředky".

Svaz obchodníků argumentuje tím, že za růstem cen cukru stojí producenti. "Obchodní řetězce se zvýšení cen snaží bránit a kvůli ochraně zákazníků cukr často nabízejí ve slevách, což se dodavatelům nelíbí a pokouší se slevovým akcím bránit," řekl za svaz Martin Pitro.

"Na nabídkách dodavatelů cukru bylo jasně patrné, že se snaží výrazně navýšit své ceny, přičemž většina z nich požadovala růst až o 100 procent v jasné snaze zneužít stávající inflační prostředí a podstatně si navýšit zisk. Toto extrémní navýšení dodavatelských cen obchodní řetězce kompenzují alespoň částečně tím, že cukr zařazují mnohem častěji do slevových akcí," dodal prezident svazu Tomáš Prouza.

"V tomto režimu se ho v posledním období prodalo více než 70 procent, takže se každý, kdo sleduje nabídky slevových akcí, může vyhnout masivnímu zdražování ze strany dominantních dodavatelů cukru," doplnil Prouza dále.

Proti prodejcům se staví zemědělci

Prouzova slova ovšem zase rázně odmítají zemědělci. "Agrární komora České republiky jednoznačně odmítá, že by zemědělci zdražovali zákazníkům potraviny. Čeští pěstitelé a chovatelé neurčují ceny na pultech obchodů a mají omezený vliv i na ceny, za které prodávají svou produkci. Farmářské ceny jsou určovány vývojem na světových burzách, tedy vztahem nabídky a poptávky," řekl prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal

Český statistický úřad podle něj již ve svém prosincovém odhadu loňského souhrnného zemědělského účtu upozornil na vysoké náklady v tuzemské zemědělské prvovýrobě a její snižující se rentabilitu a varoval před pokračováním tohoto trendu.

"Tvrdit něco jiného svědčí buď o neznalosti trhu, nebo o záměrné snaze s ním manipulovat a tím i se všemi, kdo se na něm pohybují včetně zákazníků," dodal Doležal.

Nejvyšší skok v online vyhledávání v kategorii trvanlivých potravin (září - listopad, meziročně)

Cukr 296 %
Máslo 198 %
Rýže 130 %
Šumivá vína 85 %

Zdroj: Heureka.cz

Nekula v úterý poznamenal, že cukrová řepa patří mezi citlivé komodity a pěstitelé mají možnost čerpat podporu z evropských dotací. "Na cukrovou řepu šlo loni formou dobrovolné podpory vázané na produkci přibližně 450 milionů korun," doplnil.

Cukrová řepa se začala pěstovat před více než 180 lety. Ministerstvo uvedlo, že díky vyšlechtěným odrůdám a pěstitelským technologiím je to nejproduktivnější plodina v mírném zeměpisném pásmu. Proti počátkům pěstování jsou výnosy nyní více než desetinásobné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Česko loni snížilo dovoz ruského plynu z původních 97 asi na čtyři procenta

Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 procent na aktuální maximálně čtyři procenta. Plyn z Ruska stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG ze zámoří. Po dnešní návštěvě ministerstva průmyslu a obchodu to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Do budoucna chce stát omezit závislost na ruském plynu úplně, nahradit jinými zdroji chce i dovoz ruské ropy.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Ústavní soud zrušil část zákona o advokacii

Ústavní soud v úterý vyhověl návrhu Městského soudu v Praze a zrušil část zákona o advokacii. Jde o ustanovení, podle kterého advokátní komora nemá povinnost určit advokáta člověku, který je sice ochoten za služby zaplatit, ale nemůže v okolí najít nikoho, kdo by se chtěl věci ujmout. Zastoupení advokátem je přitom nezbytnou podmínkou třeba v řízení před nejvyššími soudy a Ústavním soudem. Ústavní soud zároveň odložil vykonavatelnost rozhodnutí na konec roku.

Podle Ústavního soudu je napadené ustanovení protiústavní. "Protiústavnost napadeného ustanovení Ústavní soud neshledal v samotném rozšíření bezplatné právní pomoci na určité typy řízení, ale v tom, že současně z poskytnutí právní pomoci paušálně vylučuje žadatele, kteří jsou ochotni za právní služby zaplatit," vysvětlil soudce zpravodaj Vladimír Sládeček. 

Právo na přístup k soudu je podle soudce základní součástí práva na spravedlivý a řádný proces a tedy práva na soudní ochranu, kdy jeho nezbytným předpokladem je právě právo na právní pomoc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy