Vysvětlete drahý cukr, žádá Nekula po řetězcích. Ceny považuje za nemorální

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 25. 1. 2023 15:44
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ve středu vyzval obchodní řetězce, aby vysvětlily vysoké ceny cukru na pultech českých obchodů. V tiskové zprávě ministerstva zemědělství (MZe) uvedl, že vysoké obchodní přirážky považuje za nemorální. Od loňského září do prosince stoupla podle úřadu cena cukru o 77 procent. Obchodníci považují ministrova slova za skandální.
Foto: iStock

"Rozhodně nechci zasahovat do volného tržního prostředí, ale přijde mi minimálně nemorální, aby v době, kdy naše obyvatele trápí zdražování potravin a domácnosti si utahují opasky, supermarkety takto zvyšovaly své obchodní přirážky," uvedl ve středu Nekula.

"Současnou situaci by nikdo neměl zneužívat k neúměrnému navyšování zisku. Proto jsem oslovil obchodní řetězce, aby vysoké ceny cukru v obchodech vysvětlily. Chci po nich také informaci, kdy plánují snížit spotřebitelskou cenu na odpovídající a rozumnou výši," dodal.

Ceny cukru minulý rok rostly podobně jako ceny dalších potravin. V lednu činila průměrná cena za kilogram cukru krystal 15,55 koruny a v prosinci 32,23 koruny, tedy o 107 procent více. Podobně zdražil i moučkový cukr. V lednu stál kilogram v průměru 19,61 koruny a v prosinci 34,48 koruny, což byl nárůst téměř o 76 procent.

Podle posledních dat Českého statistického úřadu za rok 2021 každý obyvatel Česka ročně spotřeboval 36,3 kilogramu cukru, spotřeba se tak v posledních letech příliš nezměnila.

Dle ministerstva zemědělství se ceny, za který cukr dodávají výrobci, podle statistik sice mezi loňským zářím a prosincem zvedly o 6,2 koruny za kilogram, ale ceny v obchodech vzrostly více než dvojnásobně, a to o 14 korun. "Důvodem je, že se do prodeje dostal cukr z nové sklizně, u kterého se projevily zvýšené náklady výrobců za dražší energie a hnojiva, ale také nepřiměřené obchodní přirážky obchodníků," vysvětlilo ve zprávě ministerstvo.

Skandální slova, vzkázal svaz obchodníků

Na Nekulovo vyjádření reagoval Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR). Označil jej za skandální a prohlásil, že "se bude proti němu bránit všemi dostupnými prostředky".

Svaz obchodníků argumentuje tím, že za růstem cen cukru stojí producenti. "Obchodní řetězce se zvýšení cen snaží bránit a kvůli ochraně zákazníků cukr často nabízejí ve slevách, což se dodavatelům nelíbí a pokouší se slevovým akcím bránit," řekl za svaz Martin Pitro.

"Na nabídkách dodavatelů cukru bylo jasně patrné, že se snaží výrazně navýšit své ceny, přičemž většina z nich požadovala růst až o 100 procent v jasné snaze zneužít stávající inflační prostředí a podstatně si navýšit zisk. Toto extrémní navýšení dodavatelských cen obchodní řetězce kompenzují alespoň částečně tím, že cukr zařazují mnohem častěji do slevových akcí," dodal prezident svazu Tomáš Prouza.

"V tomto režimu se ho v posledním období prodalo více než 70 procent, takže se každý, kdo sleduje nabídky slevových akcí, může vyhnout masivnímu zdražování ze strany dominantních dodavatelů cukru," doplnil Prouza dále.

Proti prodejcům se staví zemědělci

Prouzova slova ovšem zase rázně odmítají zemědělci. "Agrární komora České republiky jednoznačně odmítá, že by zemědělci zdražovali zákazníkům potraviny. Čeští pěstitelé a chovatelé neurčují ceny na pultech obchodů a mají omezený vliv i na ceny, za které prodávají svou produkci. Farmářské ceny jsou určovány vývojem na světových burzách, tedy vztahem nabídky a poptávky," řekl prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal

Český statistický úřad podle něj již ve svém prosincovém odhadu loňského souhrnného zemědělského účtu upozornil na vysoké náklady v tuzemské zemědělské prvovýrobě a její snižující se rentabilitu a varoval před pokračováním tohoto trendu.

"Tvrdit něco jiného svědčí buď o neznalosti trhu, nebo o záměrné snaze s ním manipulovat a tím i se všemi, kdo se na něm pohybují včetně zákazníků," dodal Doležal.

Nejvyšší skok v online vyhledávání v kategorii trvanlivých potravin (září - listopad, meziročně)

Cukr 296 %
Máslo 198 %
Rýže 130 %
Šumivá vína 85 %

Zdroj: Heureka.cz

Nekula v úterý poznamenal, že cukrová řepa patří mezi citlivé komodity a pěstitelé mají možnost čerpat podporu z evropských dotací. "Na cukrovou řepu šlo loni formou dobrovolné podpory vázané na produkci přibližně 450 milionů korun," doplnil.

Cukrová řepa se začala pěstovat před více než 180 lety. Ministerstvo uvedlo, že díky vyšlechtěným odrůdám a pěstitelským technologiím je to nejproduktivnější plodina v mírném zeměpisném pásmu. Proti počátkům pěstování jsou výnosy nyní více než desetinásobné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

V krymském Sevastopolu hořela dělnická ubytovna, při požáru zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo v noci na čtvrtek při požáru ubytovacího zařízení pro stavební dělníky ve městě Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře. Osud pěti dělníků je neznámý.

Požár vypukl v ubytovně z modulárních kontejnerů a objekt zcela shořel. Požářiště mělo podle místních úřadů plochu 200 metrů čtverečních.

"V současné době se dokončuje likvidace požáru a odklízejí se trosky," uvedla podle TASS sevastopolská prokuratura, která požár vyšetřuje. Podle ní obětí neštěstí se stali dělníci pracující na stavbě dálnice Tavrida, která má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Paliva v Česku zdražila, benzin stojí nejvíc za posledních osm týdnů

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37,83 koruny za litr, a je tak nejvyšší za posledních skoro osm týdnů. Nafta od minulé středy zdražila o 26 haléřů na 37,67 koruny za litr. Naposledy byl diesel dražší před téměř čtyřmi týdny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Nejlevnější paliva tankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr naturalu v průměru za 37,40 koruny. Naftu na východě Čech prodávají za 37,11 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu vyjde v hlavním městě průměrně na 39,05 koruny. Nafta se v metropoli prodává za 39,19 koruny za litr.

Pohonné hmoty v ČR zlevňovaly vytrvale od konce loňského října. V prvních dnech letošního roku cena rostla, aby následně dva týdny paliva opět zlevňovala. V posledních zhruba dvou týdnech se ceny pohonných hmot vrátily k růstu.

Paliva jsou v současnosti dražší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili o téměř 1,50 koruny méně než nyní, nafta byla počátkem loňského února levnější skoro o 2,50 Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy