Lékárny v začarovaném kruhu. Výpadky léků pokračují, chybí ty na kašel i horečku

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
7. 12. 2022 6:30
Lékárny v Česku dál bojují s rozsáhlým výpadkem léků, který je vlivem chřipkové sezony znát hlavně u přípravků na kašel, bolest v krku či horečku a bolest u dětí. Z léků na předpis chybí hlavně antibiotika. Lékárny se tak pohybují v začarovaném kruhu - ačkoli náhrady za řadu přípravků existují, postupně docházejí i ty. Situace totiž podle prodejců vyvolává mezi lidmi paniku a snahu se předzásobit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Podle mluvčí lékáren Pilulka Darji Zverevské se situace na trhu s léky mění každým dnem. Aktuálně ale panuje hlavně nedostatek léčivých přípravků pro horečku u dětí od tří měsíců. "Týká se to dětských sirupů i čípků. K dostání jsou jen tabletky s paracetamolem pro děti od tří let," říká. Tento výpadek přitom na českém trhu trvá již několik měsíců.

Nedostatek těchto přípravků hlásí i konkurence. "Na zákazníka má největší dopad výpadek léků na kašel a bolest v krku a na bolest a horečku u dětí. Vlivem vysoké nemocnosti v populaci je po těchto lécích zvýšená poptávka," potvrzuje za e-shop Lékárna.cz mluvčí Helena Nevečeřalová.

Výpadek se týká nejprodávanějších přípravků jako Panadol, Ibalgin nebo Tantum Verde. Nouze je i o lék na trávení Hylak či přípravek na podporu imunity Wobenzym, který přitom na trhu nemá adekvátní náhradu. Naopak se zlepšila dostupnost sprejů proti rýmě, s jejichž dodávkami byl ve třetím čtvrtletí roku rovněž problém.

Pokud lék, který zákazníci shánějí, není k dostání, logicky sahají po některé z alternativ. To však vede k tomu, že na trhu chybí i léky, které lidé volí jako náhradní volbu. "Tato situace vyvolává paniku a lidé se 'pro jistotu' zásobují dopředu," říká Nevečeřalová.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv je v Česku registrováno přes 63 tisíc léků včetně různých variant podání či síly účinné látky, z toho 59 400 je na lékařský předpis. Z léků na předpis nyní schází hlavně antibiotika.

Situaci ovlivnila i válka

Za situaci na trhu mohou především rozkolísané dodavatelské řetězce, které se začaly bortit už během pandemie koronaviru a jejich návrat do normálu trvá. Zpožďuje se tak dodávka surovin pro výrobu léků i obalových materiálů, jako jsou lahvičky či papíry. Výroba léčiv se navíc často odehrává mimo evropský kontinent, což dodávky ještě komplikuje.

"Globální dodavatelské řetězce se z pandemie stále ještě nevzpamatovaly. To není problém jen farmaceutického průmyslu, ale mnoha dalších průmyslových odvětví," argumentuje výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel. "Navíc suroviny i výroba stojí nyní násobně více a dodávky trvají o několik týdnů déle než před pandemií," podotýká.

Podle mluvčího řetězce lékáren Benu Marka Hubače je teď problém právě hlavně s nedostatkem obalových materiálů. "Omezení v období koronaviru přerušila plynulost dodavatelského řetězce. V praxi to znamená poměrně vyšší procento léků ve výpadku, ve výjimečných obdobích až deset dní. Což hned nutně neznamená ohrožení léčby pacientů, lékárník často může nabídnout odpovídající náhradu," tvrdí Hubač.

Lékárenský trh v Evropě ovlivnil také rusko-ukrajinský konflikt. Ani jedna ze zemí sice nepatří mezi časté zdroje látek a směsí používaných pro výrobu léčiv, v posledních měsících ale podle Vrubela výrobce trápil nedostatek hliníku pro výrobu blistrů, obalového materiálu na léky nebo skla pro skleněné lahvičky, ampule a dózy, které do Evropské unie za normálních okolností putují i z Ukrajiny.

Kromě ochromených dodavatelských řetězců je na vině také zvýšená poptávka po některých léčivých přípravcích. Výroba léků se přitom plánuje na několik měsíců dopředu, a v případě vyššího zájmu tak výrobci nedokážou zareagovat ihned. 

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba mohou být v některých ojedinělých případech krátkodobě přerušeny dodávky léčivého přípravku také v souvislosti se změnou držitele rozhodnutí o registraci nebo zpoždění původně plánované dodávky.

Ministerstvo chystá novelu

S výpadkem léčiv bojují i v dalších státech. To, jak je v které zemi situace závažná, však podle Vrubela neurčuje množství léku, ale to, zda za medikament existuje náhrada. Konkrétně v Česku je podle Vrubela pouze jedenáct procent skupin léčiv dotčeno výpadkem, který není jednoduše nahraditelný.

Mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová ovšem upozorňuje, že v tuzemsku je situace komplikovanější kvůli relativně nízkým cenám léků. Výpadek zde tak může trvat déle, protože výrobce může při obnově dodávek určitého léku upřednostnit jiné země nebo přeprodat medikament z tuzemského trhu do dražších zemí.

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně připravuje novelu zákona o léčivech, která by do budoucna měla dopady výpadků na dostupnost léčiv v Česku zmínit. Držitelům rozhodnutí o registraci stanoví povinnost, aby v případě výpadku měli k dispozici zásobu odpovídající dvouměsíční spotřebě, kterou budou moci okamžitě začít dodávat na český trh. Podle mluvčího Jakoba by se tím zcela eliminovaly kratší výpadky.

Výkonný ředitel David Kolář z Asociace inovativního farmaceutického průmyslu dodává, že do budoucna by pomohlo například i zjednodušení regulatorního prostředí, tedy například snazší dovoz léčiv cizojazyčných šarží na český trh.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy