Chcete výkonný vysavač? Zásoby ubývají, hlásí obchodníci

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
26. 9. 2014 6:30
Některé typy vysavačů s příkonem vyšším než 1600 wattů už nejsou v obchodech k sehnání. Zbylé zásoby podle prodejců zmizí do konce roku.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: ISIFA/Thinkstock

Praha – Z tuzemských obchodů rychle ubývají výkonné vysavače s příkonem nad 1600 wattů. Příčinou je nařízení Evropské komise, které "nešetrné" luxy zakázalo od září vyrábět.

Prodejci elektra v Česku původně avizovali, že jim skladové zásoby vydrží alespoň na rok. Po prvním měsíci platnosti nařízení ale z jejich vyjádření vyplývá, že vyprodáno bude ještě před koncem letošního roku.

Poptávka roste o desítky procent, v porovnání se srpnem v některých obchodech dokonce několikanásobně. Například internetový obchod Alza.cz se vybavil několika tisíci výkonnými vysavači. Za necelý měsíc už prodal asi třetinu zásob.

Nižší účty za energie

Cílem unijního nařízení je snížit spotřebu elektřiny a dostát tak "klimatickým cílům", které si sama Evropská unie vytyčila do roku 2020. Domácnostem to má pomoci i k nižším účtům za energie.

Od září se nesmí vyrábět jak sáčkové, tak bezsáčkové luxy s vysokým příkonem. Nařízení se nevztahuje na robotické či průmyslové vysavače nebo na přístroje pro mokré čištění.

„Přes ušlechtilý a pragmatický cíl způsobilo toto omezení velké pozdvižení na celém trhu,“ říká mluvčí řetězce Datart Jana Choroušová. Podle ní jsou vybrané typy takových vysavačů už po necelém měsíci vyprodány.

„Zájem zákazníků je od začátku září nad naše očekávání. Některé modely vysavačů s příkonem nad 1600 wattů lidé vykoupili za tři dny,“ přidává se mluvčí společnosti Euronics Bohuslav Komín.

Pomáhají i slevy

Přestože Češi o ukončení výroby vysavačů s příkonem nad 1600 wattů věděli s předstihem, ve velkém je začali skupovat právě až v září. „Zájem o stejné typy byl v předchozím měsíci sotva třetinový,“ připomíná Komín.

V meziročním srovnání prodejci elektroniky hlásí nárůst poptávky o desítky procent. „Od prvního září evidujeme asi třicetiprocentní nárůst prodejů vysokovýkonných vysavačů,“ říká manažer prodeje společnosti Electro World Martin Kameníček.

K vyšší poptávce ale přispěli i sami prodejci, když na vysavače vyhlásili slevové akce. „Díky několika slevovým akcím klesla cena vysavačů s vysokým příkonem pod padesát procent původní částky," potvrzuje mluvčí Euronicsu.

Vydrží do Vánoc?

Ředitel prodeje řetězce Expert Elektro Robin Weintritt očekává, že zásoby budou vyprodány do konce roku, k čemuž přispěje i vánoční "nákupní sezóna".

„Věříme, že nám zásoby vydrží až do Vánoc, část sortimentu ale pravděpodobně bude vyprodána už v listopadu,“ říká mluvčí internetového obchodu Mall.cz Michaela Gregorová.

"Naše skladové zásoby by měly uspokojit poptávku zákazníků do konce roku," odhaduje také PR manažerka obchodů s elektronikou Okay Lenka Pečivová.

Alza předpokládá, že výkonné luxy budou k mání už jen několik týdnů. Třetinu z řádově tisíců kusů už lidé během září vykoupili, uvedla mluvčí Alzy Denisa Dlabová.

Nové jsou dražší

Zájem o nové ekologické modely je přitom podle většiny oslovených prodejců minimální. Důvodem je i jejich vyšší cena, zvláště v porovnání se slevami na starší typy. „Cena vysavačů v nové specifikaci se zatím nedostala pod tisíc korun,“ říká mluvčí Electro Worldu Kameníček.

Lidé se ale prý nemusí bát, že by novými vysavači, které mimochodem musí být podle unijního nařízení osazeny energetickým štítkem, nic nevyluxovali. Spíše než příkon je totiž důležitější sací výkon. A ten nemusí být přímo úměrný příkonu.

„Účinnost vysávání nezávisí jen na výkonu motoru, ale i tvaru lopatek, hubice, hadice a dále na konstrukci sběrné nádoby a výstupních filtrů. Všechny tyto části mohou ubírat výkon,“ vysvětluje Jana Choroušová z Datartu.

Další omezení od roku 2017

Další omezení má přijít od září 2017. Vyrábět a dovážet se nebudou už ani vysavače s příkonem nad 900 wattů.

„Již nyní prodáváme například model ETA Manoa, který má právě příkon 900 wattů, sací výkon je přitom přes 300 wattů,“ říká Bohuslav Komín z Euronicsu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 43 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy