Jiné složení, stejný obal. Europoslanci prohlásili dvojí kvalitu za nekalou praktiku

ČTK ČTK
22. 1. 2019 14:12
Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu v úterý odsouhlasil pravidla zaručující lepší ochranu spotřebitelů před nekalými praktikami a také zakazující takzvanou dvojí kvalitu potravin.
Foto: Markéta Zemánková

Podle výboru je situace, kdy jsou na trh v různých zemí EU uváděny identicky vyhlížející produkty, které se ovšem liší složením, zavádějící a tedy nepovolenou nekalou praktikou.

"Nechci složité dokazování, co je a není dvojí kvalita, výmluv už bylo dost. K happy endu chybí, aby s dvojí kvalitou chtěly skoncovat i členské státy," komentovala úterní rozhodnutí výboru česká europoslankyně Olga Sehnalová, která se tématem dlouhodobě zabývá.

Její pozměňovací návrh k dvojí kvalitě potravin, který v úterý výbor přijal, jde podle ní ještě dál, než původně předložila Evropská komise.

Výbor také na seznam nekalých praktik doplnil například situaci, kdy firma určité hodnocení výrobku neodůvodněně předkládá spotřebitelům jako nestranné a pravdivé, či když neupozorní, že dobrá pozice výrobku ve výsledcích on-line vyhledávání byla zaplacená.

Komise loni v dubnu předložila rozsáhlý návrh úprav spotřebitelských pravidel, kam poprvé právě otázku takzvané dvojí kvality zapracovala. Součástí mají nově být i pokuty za porušování unijního spotřebitelského práva.

Výbor schválil, že v případě poškozování zájmů spotřebitelů napříč EU - tedy nejméně ve třech různých zemích - ve velkém rozsahu by mělo jít až o deset milionů eur nebo čtyři procenta z ročního obratu firmy v každé ze zasažených zemí.

Výbor návrhy schválil 37 hlasy, jeden člen by proti a jeden se zdržel. Europarlament jako celek by měl svou pozici potvrdit na nejbližším plenárním jednání, pak mohou začít rozhovory s členskými státy EU o konečné podobě legislativy.

Rada EU, tedy členské země, ale svou pozici zatím nemá. Rakouské předsednictví ministrům k projednání věc nepředložilo, udělat by to tak mělo Rumunsko, které nyní EU předsedá.

O svých záměrech, jak s legislativou dál, by podle diplomatů mohlo koncem měsíce informovat na jednání ministrů zemědělství bloku. Komise loni v dubnu doufala, že novinky budou schváleny ještě před květnovými volbami do europarlamentu.

Na praxi, kdy firmy v zemích ve střední a východní části EU prodávají stejně vypadající, ale méně kvalitní zejména potravinářské či drogistické výrobky, Česká republika i další státy upozorňovaly a stěžovaly si několik let, dlouhou dobu marně. Až v prosinci 2016 se společně obrátily na Evropskou komisi, aby věc řešila prostřednictvím úpravy unijního práva.

 

Právě se děje

Další zprávy