"Chrámů konzumu" přibývá. V Česku vznikají nová obchodní centra, pohání je optimismus

on on
21. 5. 2019 9:19
Do konce roku přibude v Česku 29 tisíc čtverečních metrů prodejních ploch v rámci velkých obchodních center. Další obří projekty chtějí firmy do budoucna opravit, modernizovat, rozšířit, nebo rovnou postavit. A ač by se mohlo zdát, že je trh dalšími a dalšími obchodními plochami přesycený, opak je podle expertů pravdou.
Foto: Jakub Plíhal

Na nové místo pro nakupování se již letos mohou těšit obyvatelé Prahy i Brna. Během následujících pěti lety přibudou nová či přestavěná obchodní centra také v Plzni, Zlíně a Olomouci. Uvádí to společnost Cushman & Wakefield.

Během letošního roku se pro zákazníky otevře Centrum Stromovka na Praze 7, mimo toho se má ještě letos rozšířit jedno z nejstarších obchodních center v Česku Avion Shopping Park Brno o dalších 14 tisíc metrů čtverečních. Celkově tak bude mít objekt i s prodejnou IKEA 94 tisíc čtverečních metrů obchodní plochy.

"Češi mají díky rostoucím mzdám a extrémně nízké nezaměstnanosti chuť utrácet, a to především za zbytné zboží a služby, což je ve fázi přehřáté ekonomiky typické. Roste například zájem o výrobky pro sport a rekreaci nebo o elektroniku, ale nikoliv o potraviny. Klesá zájem o automobily, což souvisí s nasyceností poptávky po autech v mnoha zemích světa," vysvětluje ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.

Nová a rozšířená obchodní centra:

Město Název Typ projektu Rok otevření Velikost prodejní části
Praha Centrum Stromovka Nový 2019 15 000 metrů čtverečních
Brno Avion Shopping Park Brno Rozšíření 2019 14 000 metrů čtverečních
Olomouc Šantovka Olomouc Rozšíření 2021 23 300 metrů čtverečních
Praha VN47 Nový 2020 7 000 metrů čtverečních
Praha Bořislavka Centrum Nový 2021 10 135 metrů čtverečních
Praha Savarin Nový 2022 39 000 metrů čtverečních
Plzeň Ameside Nový 2023 65 000 metrů čtverečních
Brno NC Královo Pole Rozšíření 2023 30 500 metrů čtverečních
Brno Dornych Rekonstrukce 2023 26 500 metrů čtverečních
Zlín Fabrika Nový 2023 30 000 metrů čtverečních

Během následujících let obchodních center ještě přibude. Například v roce 2022 by mělo být hotové centrum Savarin, které propojí Václavské náměstí s ulicí Na Příkopě a s Jindřišskou ulicí. Bude se jednat o celkovou maloobchodní plochu 39 tisíc metrů čtverečních. O rok později se podle plánů otevře zákazníkům centrum Ameside v Plzni s rozlohou 65 tisíc metrů čtverečních.

Podle Poura ovšem stavba nových obchodních center nemusí znamenat, že by například vesnice přišly o své prodejny. "Venkovské prodejny dlouhodobě trpí konkurencí ze strany velkých prodejních center. Nepředpokládáme ale, že by se nákupní zvyklosti na venkově už příliš měnily, a nově vznikající obchodní centra tak budou zřejmě konkurovat především těm stávajícím."

Podle ekonoma zůstává větším problémem pro venkovské prodejny trend vylidňování venkova.

Stavba nových a rozšiřování stávajících obchodních center ovšem zdaleka není záležitost pouze Česka. "Potřeba nových prostor nákupních center ve střední a východní Evropě je ve velké míře ovlivňována makroekonomickými trendy, například v Polsku byl růst poháněn silnou ekonomikou a staví se tu v hojné míře," říká Jan Kotrbáček, mezinárodní partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor ve společnosti Cushman & Wakefield.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy