Během svátků dál nenakoupíte. Ústavní soud zamítl návrh zrušit omezení prodejní doby

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2019 14:21
Velké obchody nadále zůstanou o některých svátcích zavřené. Ústavní soud (ÚS) ve středu zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Porušení zákazu ve vymezené dny může Česká obchodní inspekce pokutovat jako správní delikt až pěti miliony korun.
Zákon se týká prodejen s plochou nad 200 metrů čtverečních.
Zákon se týká prodejen s plochou nad 200 metrů čtverečních. | Foto: Thinkstock

Zákon se týká prodejen s plochou nad 200 metrů čtverečních a výslovně zakazuje prodej 1. ledna, na Velikonoční pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smí velké obchody prodávat jen do 12:00.

Podle dnešního nálezu se zákon neprotiví ústavnímu pořádku a sleduje některé legitimní cíle, i když pro dosažení stejného účinku mohli zákonodárci zvolit jiné prostředky, třeba dílčí změny v pracovněprávních předpisech. Přesto zákon před soudem obstál.

Regulace prodejní doby podle soudu může posilovat sociální a rodinnou soudržnost tím, že pevně vymezuje alespoň některé dny jako volné. Umožňuje zaměstnancům v pracovním poměru připomenout si některé svátky, které jsou pevnou součástí české kulturní a duchovní tradice.

Ostatním připomíná, že je vhodné se v některé dny vyhnout nákupnímu shonu a věnovat se jiným činnostem. Po tisíciletí platí v našem civilizačním okruhu zásada, že je nezbytné, aby lidé nepracovali bez odpočinku každý den, připomněli ústavní soudci.

Omezení provozní doby se nevztahuje na malé prodejny, čerpací stanice, lékárny, prodejny na nádražích, letištích a ve zdravotnických zařízeních. Zákon se také neuplatní v dobách války, stavu nouze nebo ohrožení státu.

Podle senátorů je zákon v přímém rozporu se základními, hospodářskými i sociálními právy, když znevýhodňuje některé obchodníky a znemožňuje jim zorganizovat si podnikání podle svého uvážení. Podle senátorů dopadá zákon také na zaměstnance, kteří přicházejí o možnost výdělku v uvedené dny.

Norma je opakovaně terčem kritiky podnikatelských svazů, naopak odboráři usilovali o rozšíření regulace na všech 13 svátků. V parlamentu vzniklo v posledních dvou letech několik poslaneckých návrhů na omezení či zrušení normy.

Alza své prodejny o svátcích nezavře. Zákon je prý absurdní

Podle mluvčí internetového prodejce Alza.cz se rozhodnutím Ústavního soudu pro obchod prakticky nic nemění.

Firmě už několikrát uložila Česká obchodní inspekce (ČOI) pokutu právě za otevření ve svátek, kdy to zákon zakazuje. Firma plánuje mít své pobočky, kde to podmínky povolí, otevřené ve svátky i nadále.

Alza.cz už dříve postup ČOI rozporovala, podle ní se zákaz netýká internetových prodejců, zákazníci do poboček chodí prý jen pro vydávané zboží. Obecně nadále zákon považuje za absurdní.

"Současný nález ústavního soudu se týká zrušení zákona, nikoliv však jeho nesprávného výkladu ze strany ČOI," uvedla Šedivá. Podle ní je stále možnost, aby firma podala ústavní stížnost, aby se vysvětlily pojmy "prodej" a "prodejní plocha". "To je zatím ale předčasné, protože nápravu mohou sjednat soudy ve správním soudnictví," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy