Vejce v datech: Kolik jich sníme a kde v Česku snášejí slepice nejvíce

Aleš Vojíř Ekonomika Aleš Vojíř, Ekonomika
10. 4. 2023 14:19
Tradiční odměna pro koledníky, tedy nabarvená vejce, o letošních Velikonocích výrazně podraží. Jejich cena v obchodech za rok poskočila téměř na dvojnásobek. Vajíček uvařených, připravených na hniličku či přidaných například do těsta na mazance ročně spořádáme skoro tři miliardy, tedy 263 na osobu. Tuzemské slepice jich ale tolik nesnesou, soběstačnost činí kolem 86 procent.
Foto: Reuters

Vejce jsou důležitou potravinou jak pro chudé rodiny, tak pro gurmány. A právě tato potravina se stala symbolem toho, jak se napříč Evropskou unií zvyšují životní náklady.

Začátkem roku byly ceny vajec v rámci EU meziročně vyšší o 30 procent, spočítal evropský statistický úřad Eurostat. Nejvyšší nárůst ze zemí unijního bloku zaznamenalo právě Česko, kde vejce podle dat v lednu podražila o 85 procent. V únoru už to bylo meziročně dokonce o 95,1 procenta více.

Už ne téměř na dvojnásobek jako v Česku, ale stále o výrazných 79,2 procenta zdražila vejce v Maďarsku. Například v Německu byl cenový nárůst nižší než průměr EU, za únor činil meziročně 16,6 procenta. Méně než evropský průměr zdražila vejce také na Kypru, v Lucembursku nebo v Rakousku.

Následující graf sestavený pro týdeník Ekonom mapuje vývoj cen vajec na pultech českých obchodů podle dat Českého statistického úřadu. Zároveň je porovnává s cenami, za které je v posledním roce prodávali zemědělci.

Z dalšího grafu pak vyplývá, že spotřeba vajec v Česku zůstává poměrně stabilní. Průměrný Čech jich v roce 2021 spořádal celkem 263.

Pokrýt poptávku tuzemských zákazníků ovšem české slepice samy nezvládnou. Nejčastěji se tak vejce dovážejí z Polska, Lotyšska a také ze sousedního Slovenska.

Z dat českých statistiků a ministerstva zemědělství je možné sestavit i žebříček krajů, kde slepice nesou nejvíce.

První příčka v tomto případě patří Plzeňskému kraji, kde loni jedna nosnice snesla v průměru 325 vajec. Na druhém místě skončila Praha a Střední Čechy s 322 vejci na nosnici a na třetí příčce skončil Zlínský kraj s 320 vejci na nosnici.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy