Ve většině slovenských restaurací začíná zákaz kouření

Petr Kučera Petr Kučera, pek
30. 8. 2009 9:00
Slovenský zákaz je mírnější než v řadě dalších států
Foto: Jaroslav Jiřička

Bratislava - Také Slovensko výrazně omezuje kouření v restauracích. Ve všech stravovacích zařízeních, která nemají speciální místnost pro nekuřáky, bude od 1. září kouření zcela zakázáno.

Novela protikuřáckého zákona sice platí už od dubna, ale až do konce srpna měli majitelé restaurací čas na případné stavební úpravy.

Do přestavby se ale pustil málokdo. "Většina restaurací žádné speciální prostory nevytvořila a nechá tedy své provozy nekuřácké," potvrdil agentuře SITA generální sekretář Svazu hotelů a restaurací Pavol Kašuba.

V barech a kavárnách zákaz neplatí

Za porušení zákazu hrozí stravovacímu zařízení pokuta od 331 do 3319 eur, případně i zákaz činnosti. Kontroly má provádět zejména Slovenská obchodní inspekce.

Na rozdíl od řady dalších států však zákaz kouření platí jen ve stravovacích zařízeních. Neprošel návrh na zákaz také v kavárnách a barech, jako například v Irsku, Velké Británii, Francii či Itálii.

K více než dvaceti evropským zemím zakazujícím kouření nejen na veřejných místech jako jsou úřady, ale také v restauracích či barech, se letos přidalo Chorvatsko, Řecko či Turecko. Rozšířit zákaz kouření i na restaurace se chystá například Španělsko.

Naopak v Česku přísnější zákaz kouření ve sněmovně ani letos neprošel. Stavebně nerozdělené restaurace si mohou vybrat, zda budou kuřácké či nekuřácké. Stačí pak označení nálepkou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy