V soutěži Král vín získalo titul poprvé červené víno. Lahev stojí 266 korun

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
24. 8. 2018 16:55
Šampionem v soutěži Král vín se stalo Rulandské modré z Moravských Bránic na Brněnsku. V hodnocení získalo rekordní počet bodů.
Foto: iStock

Znojmo - Titul šampiona v soutěži Král vín získalo letos vinařství Jan Plaček z Moravských Bránic na Brněnsku. Poprvé se stalo, že titul získalo červené víno, vítězem se stalo Rulandské modré 2015 pozdní sběr.

Držitelem titulu nejlepší kolekce je opět Vinařství Volařík z Mikulova, uvedl dnes v tiskové zprávě organizátor soutěže Branko Černý. Letos 175 moravských a českých vinařů přihlásilo do soutěže 1260 vzorků, porota je hodnotila týden. Ocenění se dnes předávala ve Znojmě.

Lahev vítězného vína prodává vinařství na svých stránkách za 266 korun. Vítězné víno mělo rekordní bodový zisk v historii soutěže. "Barva je sytě cihlová s rubínovými odlesky, vůně velmi bohatá, sofistikovaná, zralá. Chuť je hladká, až sametová, komplexní s jemným dotykem ovoce, kůže a třísla, nekonečně dlouhý čistý závěr," charakterizoval vítězné víno Černý.

Letos byla poprvé otevřena kategorie velkých vín, což je společná kategorie pro bílá vína ročníku 2016 a starší a červená vína ročníku 2015 a starší s obsahem zbytkového cukru do čtyř gramů na litr.

"Touto kategorií nechceme říct, že by ostatní vína byla malá, ale chtěli jsme umožnit účast vínům, která jsou vinařem stavěna na dlouhý čas, vína do archivu či ke zvláštním příležitostem," vysvětlil Černý. Vítězem se stalo Vinařství Štěpán Maňák s Rulandským modrým 2015 výběr z hroznů.

Lidé mohou všechna oceněná vína ochutnat, kategorií je 11. "S nejlepšími 300 víny objedeme celou republiku. Královský košt je možné navštívit v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Plzni, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Liberci či Hustopečích," řekl Černý. Uskuteční se také Turné Krále vín, což je řízená degustace nejlepších 15 vín soutěže, kterou řídí Černý osobně.

Foto: Vinařství Jan Plaček

Soutěž existuje od roku 2007 a hlásí se do ní jak velké podniky, tak malí vinaři. Organizátoři jiné soutěže ve čtvrtek oznámili, že letošní titul Vinař roku ČR získalo Vinařství Volařík z Mikulova. Na druhém místě skončil Znovín Znojmo, na třetím Zámecké vinařství Bzenec. Mikulovské vinařství získalo titul již potřetí.

Vítěze vybrala po zhodnocení 543 vzorků přihlášených do soutěže odborná porota složená ze světových degustátorů. Loni v soutěži zvítězilo Vinařství Spielberg.

V Česku se předává více ocenění, například Svaz vinařů každoročně vyhlašuje soutěž Vinařství roku, kde loni zvítězilo Víno J. Stávek.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy