V "instantním čaji" není skoro žádný čaj, zjistila inspekce

Ekonomika Ekonomika
23. 7. 2014 16:11
Potravinářská inspekce zakázala prodej dvou šarží od společnosti LN Group se sídlem v Dolanech.
Firma na obalech uváděla až desetinásobně vyšší obsah čajového extraktu, než zjistila laboratorní analýza.
Firma na obalech uváděla až desetinásobně vyšší obsah čajového extraktu, než zjistila laboratorní analýza. | Foto: SZPI

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej dvou šarží „instantních čajů“ od společnosti LN Group se sídlem v Dolanech u Olomouce. Firma na obalech uváděla až desetinásobně vyšší obsah čajového extraktu, než zjistila laboratorní analýza.

Produkt Instant tea Lesní plody (šarže L 2) sliboval 0,25 procenta extraktu z černého čaje, ve skutečnosti ale obsahoval maximálně 0,02 procenta. Podobný rozdíl hodnot našli inspektoři také u čaje Instant tea Citron (šarže L 3).

„Vzhledem k tomu, že údaj uvedený na obalu výrobku uvádí spotřebitele v omyl, zakázali jsme uvádět závadné šarže do oběhu a s výrobcem zahájíme správní řízení o uložení pokuty,“ říká mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy