V "instantním čaji" není skoro žádný čaj, zjistila inspekce

Ekonomika Ekonomika
23. 7. 2014 16:11
Potravinářská inspekce zakázala prodej dvou šarží od společnosti LN Group se sídlem v Dolanech.
Firma na obalech uváděla až desetinásobně vyšší obsah čajového extraktu, než zjistila laboratorní analýza.
Firma na obalech uváděla až desetinásobně vyšší obsah čajového extraktu, než zjistila laboratorní analýza. | Foto: SZPI

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej dvou šarží „instantních čajů“ od společnosti LN Group se sídlem v Dolanech u Olomouce. Firma na obalech uváděla až desetinásobně vyšší obsah čajového extraktu, než zjistila laboratorní analýza.

Produkt Instant tea Lesní plody (šarže L 2) sliboval 0,25 procenta extraktu z černého čaje, ve skutečnosti ale obsahoval maximálně 0,02 procenta. Podobný rozdíl hodnot našli inspektoři také u čaje Instant tea Citron (šarže L 3).

„Vzhledem k tomu, že údaj uvedený na obalu výrobku uvádí spotřebitele v omyl, zakázali jsme uvádět závadné šarže do oběhu a s výrobcem zahájíme správní řízení o uložení pokuty,“ říká mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy