Test masa v rybích prstech: Podvádí i velké řetězce, evropské srovnání ale překvapilo

Ekonomika Ekonomika
4. 12. 2019 14:21
Tolik diskutovaná kvalita potravin není v Česku automaticky horší než na západě Evropy. Alespoň to ukazují výsledky nového testu spotřebitelského časopisu dTest. Ten se tentokrát zaměřil na obsah masa v rybích prstech a v české variantě ho našel dokonce více než ve verzi pro Británii či Německo. Na druhou stranu tři jiné značky rybích prstů, které se v Česku prodávají, o obsahu masa klamaly.
Foto: dTest

Když letos v červnu Evropská komise zveřejnila výsledky průzkumu dvojí kvality evropských potravin, jedním z příkladů byly rybí prsty značky Iglo. Porovnáním etiket se ukázalo, že prsty nabízené v Česku, Maďarsku a na Slovensku obsahují 58 procent rybího masa. Tytéž koupené v Německu a Nizozemsku slibovaly 65 procent. Výrobce rozdíl vysvětlil speciálním požadavkem německých předpisů.

Časopis dTest proto porovnal české prsty Iglo 15 Fish Fingers s britskou variantou Birds Eye 8 Fish Fingers. "Ze srovnání vyšel celkově lépe český polotovar. Britský výrobek obsahoval podle analýzy jen 47 procent masa, zatímco český 57 procent. Britské prsty obsahovaly zlepšovadla jako kvasnicový extrakt a aroma, české prsty se bez nich obešly," uvádí zpráva.

Také porovnání rybích prstů z řetězce Lidl dopadlo ve prospěch českého výrobku. "Důvodem byl především obsah masa. Deklarovaný podíl ryb byl sice u prstů z německého Lidlu (Ocean Sea Bäckfisch Stäbchen) vyšší (57 % vs. 55 %), ovšem v prstech značky Sea Side z českého Lidlu laboratoř našla masa výrazně více než v německém zboží (62 % vs. 49 %)," doplňuje dTest.

Česko nemá žádný předpis, který by určoval minimální obsah masa v rybích prstech. Jeho deklarované množství se tak v testovaných výrobcích pohybovalo v širokém rozpětí od 22 po 70 procent.

"V laboratoři jsme nechali změřit skutečný obsah masa. U 12 vzorků jsme našli masa méně, než uváděla etiketa. V devíti případech se dala záporná odchylka vysvětlit nejistotou měření, ve třech případech byl však rozdíl v neprospěch spotřebitele neoddiskutovatelný. Šlo o výrobky prodávané v Česku, a to Nowaco rybí prsty bez lepku, Schär Gluten Free Fish Fingers a Kaufland/K-Classic Fish Fingers. Na všechny tři výrobky jsme podali podnět Státní zemědělské a potravinářské inspekci," shrnuje šéfredaktorka časopisu Hana Hoffmannová.

Rybí prsty se typicky vyrábějí z masa bílých ryb, přičemž název konkrétního druhu ryby i forma použitého masa je většinou uvedena na obalu. Rybí prsty podle dTestu obsahovaly nejčastěji maso tresky aljašské alias pestré. Ve třech produktech použili výrobci formované mleté maso, zbývajících 13 výrobků neobsahovalo masovou drť, ale celé filety.

U tří bezlepkových výrobků dTest rovněž kontroloval, jestli lepek opravdu neobsahují. Tvrzení "bez lepku" totiž znamená, že množství obilné bílkoviny nepřesahuje 20 mg/kg. "Celiaci mohou být tentokrát bez obav. Legislativním požadavkům vyhověly všechny tři bezlepkové výrobky. Výrobci nahradili pšeničnou mouku ve strouhance směsí rýžové a kukuřičné mouky," dodává zpráva.

 

Právě se děje

Další zprávy