V Česku loni přibylo 21 prodejen potravinářských řetězců, nejvíce se rozšířil Kaufland

Jana Králová, Klára Čeperová
10. 9. 2017 12:25
Růst počtu prodejen se výrazně zpomalil. Řetězce se totiž více soustředí na reorganizaci stávajících obchodů a nabídku nových služeb.
Řetězce se zaměřují hlavně na přeměnu stávajících prodejen. (Na fotce je nový Albert.)
Řetězce se zaměřují hlavně na přeměnu stávajících prodejen. (Na fotce je nový Albert.) | Foto: Ahold

Praha - Loni přibylo v tuzemsku 21 prodejen potravinářských řetězců. Nejvíce svou prodejní plochu rozšířil Kaufland, který otevřel tři hypermarkety s celkovou plochou zhruba 9000 metrů čtverečních. Vyplývá to ze studie společnosti GfK Czech.

V roce 2015 ovšem obchodníci otevřeli více než dvakrát tolik prodejen. Za zpomalení růstu může - kromě stále větší nasycenosti trhu - důraz řetězců na modernizace a přeměnu stávajících prodejen.

Celkový počet prodejen ke konci roku podle GfK:

rok diskonty supermarkety hypermarkety
2012 641 685 296
2013 644 693 306
2014 651 678 310
2015 652 729 314
2016 659 740 317

Nejvíce stoupl počet supermarketů, tedy prodejen s rozlohou od 400 do 2500 metrů čtverečních. Loni jich přibylo jedenáct. Řetězce Ahold (Albert), REWE (Billa), Tesco a COOP nyní provozují 740 těchto prodejen. Jejich celková prodejní plocha se loni zvětšila o zhruba šest tisíc na 507 tisíc metrů čtverečních. "Nejvíce supermarketových prodejen se nachází v Praze (154), nejmenší zastoupení mají naopak v Karlovarském kraji (14)," říká Pavel Cabal z GfK..

V kategorii diskontů přibylo loni sedm prodejen, jejich celkový počet tak stoupl na 659. Provozují je řetězce Lidl, Penny Market, COOP Diskont a Norma. Celková prodejní plocha se loni rozrostla o zhruba 10 tisíc na 497 tisíc metrů čtverečních. Největší celkovou rozlohu mají prodejny řetězce Lidl, prodejny řetězce Penny Market jsou v těsném závěsu. Nejvíce diskontních prodejen se nachází ve Středočeském kraji (91), nejmenší zastoupení mají naopak ve Zlínském kraji (27).

Hypermarketů, tedy největších prodejen s prodejní plochou nad 2500 metrů čtverečních, je nyní 317. Loni přibyly jen tři díky už zmíněnému Kauflandu. Tento typ obchodů provozují také Ahold (Albert), Tesco a Globus. Celková prodejní plocha se loni zvýšila zhruba o devět tisíc na téměř 1,37 milionu metrů čtverečních. Nejvíce hypermarketů je umístěno v Moravskoslezském kraji (45), naopak v Libereckém (12).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy