V Česku loni přibylo 21 prodejen potravinářských řetězců, nejvíce se rozšířil Kaufland

Jana Králová, Klára Čeperová
10. 9. 2017 12:25
Růst počtu prodejen se výrazně zpomalil. Řetězce se totiž více soustředí na reorganizaci stávajících obchodů a nabídku nových služeb.
Řetězce se zaměřují hlavně na přeměnu stávajících prodejen. (Na fotce je nový Albert.)
Řetězce se zaměřují hlavně na přeměnu stávajících prodejen. (Na fotce je nový Albert.) | Foto: Ahold

Praha - Loni přibylo v tuzemsku 21 prodejen potravinářských řetězců. Nejvíce svou prodejní plochu rozšířil Kaufland, který otevřel tři hypermarkety s celkovou plochou zhruba 9000 metrů čtverečních. Vyplývá to ze studie společnosti GfK Czech.

V roce 2015 ovšem obchodníci otevřeli více než dvakrát tolik prodejen. Za zpomalení růstu může - kromě stále větší nasycenosti trhu - důraz řetězců na modernizace a přeměnu stávajících prodejen.

Celkový počet prodejen ke konci roku podle GfK:

rok diskonty supermarkety hypermarkety
2012 641 685 296
2013 644 693 306
2014 651 678 310
2015 652 729 314
2016 659 740 317

Nejvíce stoupl počet supermarketů, tedy prodejen s rozlohou od 400 do 2500 metrů čtverečních. Loni jich přibylo jedenáct. Řetězce Ahold (Albert), REWE (Billa), Tesco a COOP nyní provozují 740 těchto prodejen. Jejich celková prodejní plocha se loni zvětšila o zhruba šest tisíc na 507 tisíc metrů čtverečních. "Nejvíce supermarketových prodejen se nachází v Praze (154), nejmenší zastoupení mají naopak v Karlovarském kraji (14)," říká Pavel Cabal z GfK..

V kategorii diskontů přibylo loni sedm prodejen, jejich celkový počet tak stoupl na 659. Provozují je řetězce Lidl, Penny Market, COOP Diskont a Norma. Celková prodejní plocha se loni rozrostla o zhruba 10 tisíc na 497 tisíc metrů čtverečních. Největší celkovou rozlohu mají prodejny řetězce Lidl, prodejny řetězce Penny Market jsou v těsném závěsu. Nejvíce diskontních prodejen se nachází ve Středočeském kraji (91), nejmenší zastoupení mají naopak ve Zlínském kraji (27).

Hypermarketů, tedy největších prodejen s prodejní plochou nad 2500 metrů čtverečních, je nyní 317. Loni přibyly jen tři díky už zmíněnému Kauflandu. Tento typ obchodů provozují také Ahold (Albert), Tesco a Globus. Celková prodejní plocha se loni zvýšila zhruba o devět tisíc na téměř 1,37 milionu metrů čtverečních. Nejvíce hypermarketů je umístěno v Moravskoslezském kraji (45), naopak v Libereckém (12).

 

Právě se děje

před 22 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy