V Česku loni přibylo 21 prodejen potravinářských řetězců, nejvíce se rozšířil Kaufland

Růst počtu prodejen se výrazně zpomalil. Řetězce se totiž více soustředí na reorganizaci stávajících obchodů a nabídku nových služeb.
Řetězce se zaměřují hlavně na přeměnu stávajících prodejen. (Na fotce je nový Albert.)
Řetězce se zaměřují hlavně na přeměnu stávajících prodejen. (Na fotce je nový Albert.) | Foto: Ahold

Praha - Loni přibylo v tuzemsku 21 prodejen potravinářských řetězců. Nejvíce svou prodejní plochu rozšířil Kaufland, který otevřel tři hypermarkety s celkovou plochou zhruba 9000 metrů čtverečních. Vyplývá to ze studie společnosti GfK Czech.

V roce 2015 ovšem obchodníci otevřeli více než dvakrát tolik prodejen. Za zpomalení růstu může - kromě stále větší nasycenosti trhu - důraz řetězců na modernizace a přeměnu stávajících prodejen.

Celkový počet prodejen ke konci roku podle GfK:

rok diskonty supermarkety hypermarkety
2012 641 685 296
2013 644 693 306
2014 651 678 310
2015 652 729 314
2016 659 740 317

Nejvíce stoupl počet supermarketů, tedy prodejen s rozlohou od 400 do 2500 metrů čtverečních. Loni jich přibylo jedenáct. Řetězce Ahold (Albert), REWE (Billa), Tesco a COOP nyní provozují 740 těchto prodejen. Jejich celková prodejní plocha se loni zvětšila o zhruba šest tisíc na 507 tisíc metrů čtverečních. "Nejvíce supermarketových prodejen se nachází v Praze (154), nejmenší zastoupení mají naopak v Karlovarském kraji (14)," říká Pavel Cabal z GfK..

V kategorii diskontů přibylo loni sedm prodejen, jejich celkový počet tak stoupl na 659. Provozují je řetězce Lidl, Penny Market, COOP Diskont a Norma. Celková prodejní plocha se loni rozrostla o zhruba 10 tisíc na 497 tisíc metrů čtverečních. Největší celkovou rozlohu mají prodejny řetězce Lidl, prodejny řetězce Penny Market jsou v těsném závěsu. Nejvíce diskontních prodejen se nachází ve Středočeském kraji (91), nejmenší zastoupení mají naopak ve Zlínském kraji (27).

Hypermarketů, tedy největších prodejen s prodejní plochou nad 2500 metrů čtverečních, je nyní 317. Loni přibyly jen tři díky už zmíněnému Kauflandu. Tento typ obchodů provozují také Ahold (Albert), Tesco a Globus. Celková prodejní plocha se loni zvýšila zhruba o devět tisíc na téměř 1,37 milionu metrů čtverečních. Nejvíce hypermarketů je umístěno v Moravskoslezském kraji (45), naopak v Libereckém (12).

 

Právě se děje

před 45 minutami

Rusko vyhošťuje deset amerických diplomatů

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že v reakci na nejnovější sankce ze strany USA recipročně označilo za nežádoucí osoby deset pracovníků amerického velvyslanectví v Moskvě. Příslušnou nótu předalo zástupci amerického velvyslance s tím, že "uvedené osoby mají opustit Rusko do 21. května".

Ruská diplomacie přislíbila, že další odvetné kroky za "nezákonné protiruské sankce" budou následovat, uvedl list Kommersant na svém webu. Připomněl, že americký prezident Joe Biden v polovině dubna podepsal výnos o zavedení nových sankcí proti Rusku a USA také rozhodly o vyhoštění deseti ruských diplomatů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který soud EU označil za diskriminační

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který Soudní dvůr Evropské unie označil za diskriminační a porušující evropské předpisy. Místopředseda vlády Zsolt Semjén podle agentury DPA předložil v parlamentu v noci na středu nový zákon, který kritizovanou normu nahradí. Maďarsku hrozil ze strany EU finanční postih v případě, že by zákon neupravilo.

Maďarsko v roce 2017 zpřísnilo dohled nad organizacemi financovanými ze zahraničí. Ty, jejichž roční příspěvek překročí 7,2 milionu forintů (546 000 Kč), se musejí povinně registrovat a také zveřejňovat podrobnosti o svých dárcích. Dotčené spolky musejí rovněž na webových stránkách výslovně uvádět, že jsou "organizacemi podporovanými ze zahraničí".

Unijní soud v červnu 2020 konstatoval, že jde o "diskriminační a neodůvodněné omezení", které je v rozporu se základními právy včetně ochrany osobních údajů či svobody sdružování.

Podle kritiků byl tento a další zákony namířen především proti americkému finančníkovi a filantropovi maďarského původu Georgi Sorosovi, kterého kvůli jeho liberálním názorům považuje premiér Viktor Orbán za svého nepřítele.

Nyní může být zákon zneplatněn na některé z příštích schůzí parlamentu. Chystaná novela podle DPA obsahuje ustanovení, na jehož základě bude maďarský účetní dvůr každoročně vypracovávat zprávy o těch nevládních organizacích, jejichž příjmy budou přesahovat 20 milionů forintů (1,43 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy