V Česku loni přibylo 21 prodejen potravinářských řetězců, nejvíce se rozšířil Kaufland

Jana Králová, Klára Čeperová
10. 9. 2017 12:25
Růst počtu prodejen se výrazně zpomalil. Řetězce se totiž více soustředí na reorganizaci stávajících obchodů a nabídku nových služeb.
Řetězce se zaměřují hlavně na přeměnu stávajících prodejen. (Na fotce je nový Albert.)
Řetězce se zaměřují hlavně na přeměnu stávajících prodejen. (Na fotce je nový Albert.) | Foto: Ahold

Praha - Loni přibylo v tuzemsku 21 prodejen potravinářských řetězců. Nejvíce svou prodejní plochu rozšířil Kaufland, který otevřel tři hypermarkety s celkovou plochou zhruba 9000 metrů čtverečních. Vyplývá to ze studie společnosti GfK Czech.

V roce 2015 ovšem obchodníci otevřeli více než dvakrát tolik prodejen. Za zpomalení růstu může - kromě stále větší nasycenosti trhu - důraz řetězců na modernizace a přeměnu stávajících prodejen.

Celkový počet prodejen ke konci roku podle GfK:

rok diskonty supermarkety hypermarkety
2012 641 685 296
2013 644 693 306
2014 651 678 310
2015 652 729 314
2016 659 740 317

Nejvíce stoupl počet supermarketů, tedy prodejen s rozlohou od 400 do 2500 metrů čtverečních. Loni jich přibylo jedenáct. Řetězce Ahold (Albert), REWE (Billa), Tesco a COOP nyní provozují 740 těchto prodejen. Jejich celková prodejní plocha se loni zvětšila o zhruba šest tisíc na 507 tisíc metrů čtverečních. "Nejvíce supermarketových prodejen se nachází v Praze (154), nejmenší zastoupení mají naopak v Karlovarském kraji (14)," říká Pavel Cabal z GfK..

V kategorii diskontů přibylo loni sedm prodejen, jejich celkový počet tak stoupl na 659. Provozují je řetězce Lidl, Penny Market, COOP Diskont a Norma. Celková prodejní plocha se loni rozrostla o zhruba 10 tisíc na 497 tisíc metrů čtverečních. Největší celkovou rozlohu mají prodejny řetězce Lidl, prodejny řetězce Penny Market jsou v těsném závěsu. Nejvíce diskontních prodejen se nachází ve Středočeském kraji (91), nejmenší zastoupení mají naopak ve Zlínském kraji (27).

Hypermarketů, tedy největších prodejen s prodejní plochou nad 2500 metrů čtverečních, je nyní 317. Loni přibyly jen tři díky už zmíněnému Kauflandu. Tento typ obchodů provozují také Ahold (Albert), Tesco a Globus. Celková prodejní plocha se loni zvýšila zhruba o devět tisíc na téměř 1,37 milionu metrů čtverečních. Nejvíce hypermarketů je umístěno v Moravskoslezském kraji (45), naopak v Libereckém (12).

 

Právě se děje

před 12 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy