reklama
 
 

V bylinném čaji z Teska našla potravinářská inspekce dva druhy zakázaných alkaloidů

16. 7. 2018 17:17
Kvůli obsahu alkaloidů mohl čaj způsobit akutní potíže dětem. Inspekce nařídila, aby řetězec okamžitě stáhl výrobek a zahájila správní řízení o uložení pokuty.

Brno - V bylinném porcovaném čaji s názvem Tesco Mix of Herbs, který se prodával v řetězci Tesco, našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) dva druhy tropanových alkaloidů. Šlo o skopolamin a atropin, jejichž přítomnost je v potravinách zakázaná. Mají totiž negativní účinky na lidské zdraví, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Radoslav Pospíchal.

Atropinu bylo v čaji 213 mikrogramů na kilogram, skopolaminu 44,7 mikrogramu na kilogram. V tomto množství by při zvýšené konzumaci mohly podle inspekce způsobit akutní potíže dětem, dospělým pravděpodobně nikoliv. Inspekce proto doporučila, aby se lidé spotřebě tohoto čaje vyhnuli. Zjištěná šarže měla minimální trvanlivost do května 2019.

Inspekce řetězci nařídila, aby okamžitě stáhl čaj z prodeje, zahájí s ním správní řízení o uložení pokuty. Dále zjištění notifikovala v evropském systému rychlého varování RASFF.

autor: ČTK | 16. 7. 2018 17:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama