Úřady odhalily nelegální chov drůbeže. Rizikové maso se prodávalo na trzích v Praze

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2016 12:18
Farma porcovala kuřata v nehygienických podmínkách a maso špatně skladovala. Jídlo tak mohlo být kontaminované. Firmě hrozí pokuta 300 tisíc korun. Státní veterinární správa už ji za porušování předpisů jednou pokutovala, společnost však pouze přesunula chov jinam.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Veterináři odhalili neregistrovaný chov drůbeže na Jičínsku. Provozovatel navíc nedodržoval hygienické předpisy. Nyní mu hrozí pokuta až 300 000 korun, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal.

Firma podle něj dodávala zboží na pražské farmářské trhy, jméno společnosti však nesdělil.

"Při kontrole porážky bylo zjištěno, že její prostory nejsou udržovány v čistotě a opracovaná drůbež byla v těsném kontaktu s živou drůbeží, čímž hrozilo riziko kontaminace masa," řekl mluvčí.

Veterináři také zjistili, že zaměstnanec na porážce prováděl všechny úkony od práce s živými zvířaty až po finální dočišťování masa v jednom oděvu, což není přípustné.

"Část opracované drůbeže nebyla navíc uložena v chladicím boxu, ale v chodbě za porážecí místností uložená při teplotě prostředí," dodal mluvčí.

Firma podle něj dodává do Prahy zboží i od jiných producentů, kteří registrovaní jsou. Jde o maso, ale také vejce či máslo. Část sortimentu ale doplňuje z vlastního neregistrovaného chovu.

Společnost veterináři znají, v roce 2013 provozovala chov v okrese Rychnov nad Kněžnou. Tehdy za chybějící registraci, ale také za nevyhovující hygienické podmínky při porážce a nevhodné zacházení s živočišnými produkty dostala pokutu 50 000 korun.

Pracovníci například zahrabávali odpady z porážky do hnojiště.

"V letošním roce firma přesunula chov z Rychnovska do obce Hrobičany na Jičínsku," dodal mluvčí, podle kterého nyní společnost chová přibližně 550 kusů brojlerů kura domácího, kachen a hus na maso.

SVS kontroluje více než 5000 podniků, které zpracovávají produkty živočišného původu, a dalších 5000 maloobchodů. Od loňského roku kontrolují také restaurace a jídelny. Za chyby ve veterinární hygieně uložili loni veterináři pokuty za 22,5 milionu korun. Celkové loňské pokuty od SVS činily 25,6 milionu korun.

Poznámka redakce: V původní verzi článku jsme jako ilustrační fotografii použili omylem snímek, který text zprávy spojoval se společností Farma Nový Dvůr, Kořínkovi. Tato firma nemá se sdělením článku spojitost. Za chybu se omlouváme čtenářům i manželům Kořínkovým.

 

Právě se děje

Další zprávy