U moře se Češi mažou, na výletě to neřeší. Riziko je přitom stejné, říká dermatoložka

Ekonomika Ekonomika
6. 6. 2020 20:35
Opalovací přípravek na dovolené v tuzemsku nepoužije bezmála 40 procent Čechů. Pokud už lidé ochranný prostředek doma aplikují, zvolí střední ochranný faktor. U moře je to o něco lepší - tam se proti slunci chrání 76 procent Čechů. Lidé obecně zanedbávají sluneční ochranu hlavně při výletech, sportu a na zahradě, vyplývá z aktuálního průzkumu dm drogerie markt.
Foto: iStock

Sluneční paprsky dodávají pokožce bronz i vitamin D, přinášejí ale také škodlivé UVA a UVB záření. Obě tato záření mají dopad na imunitní systém a mohou se podílet na zvýšení rizika vzniku rakovinného bujení kůže.

Především na začátku léta není navíc podle dermatologů kůže na přímé sluneční záření zvyklá a může se snadno spálit.

Z průzkumu, který na začátku května pro drogerii provedla agentura Ipsos na 550 respondentech ve věku 25 až 50 let, přitom vyplývá, že lidé se na opalovací krémy příliš nespoléhají. Třeba před celodenním výletem pokožku před sluncem neošetří hned dvě pětiny Čechů.

  • Ještě méně lidí myslí na ochranu při práci na zahradě, ochranný prostředek nepoužije zhruba 54 procent lidí.

Rekreační sportování nemá s opalovacím přípravkem spojeno 67 procent Čechů. Před procházkou po městě pokožku neochrání dokonce 87 procent lidí.

  • Zjistěte, jak se správně slunit podle dermatologů a které přípravky jsou na to nejvhodnější.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy