reklama
 
 

Češi v listopadu utráceli víc než před rokem, tržby e-shopů rostly o třetinu

11. 1. 2017
Růst zaznamenaly všechny hlavní skupiny prodejen. Lidé více utratili za pohonné hmoty, za potraviny i nepotravinářské zboží. Meziročně rostly tržby nejrychlejším tempem od listopadu 2015.

Praha – Tržby v maloobchodě loni v listopadu zrychlily meziroční růst na 7,9 procenta z říjnových dvou procent. Růst zaznamenaly všechny hlavní skupiny prodejen. Lidé více utratili za pohonné hmoty, za nepotravinářské zboží i potraviny. Oznámil to Český statistický úřad.

Loňský listopad měl o jeden pracovní den více než listopad 2015, tržby očištěné o kalendářní vlivy se tak zvýšily o 6,7 procenta. Meziměsíčně vzrostly tržby očištěné o sezonní vlivy o 1,9 procenta.

"Meziročně rostly tržby po očištění nejrychlejším tempem od listopadu 2015, vykázaly tedy dosud nejlepší loňský výsledek," shrnuje výsledky Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

"Příznivě se na vývoji tržeb podepsalo opadnutí nervozity spjaté s červnovým referendem o vystoupení Británie z EU a obavami z bezprostředních důsledků této události. Na domácí půdě se pak pozitivně projevilo listopadové navyšování platů státních zaměstnanců, stejně jako nadále se lepšící situace na trhu práce," dodává Kovanda. Podle něj tak jsou listopadová čísla potvrzením skutečnosti, že spotřeba domácností byla loni klíčovým tahounem růstu celé ekonomiky.

K meziročnímu růstu nejvíce přispěl internetový a zásilkový prodej, ve kterém obchodníci utržili o 32,3 procenta více. Dařilo se také specializovaným prodejnám s počítačovým a komunikačním zařízením, v nichž tržby vzrostly o 10,8 procenta. Téměř o deset procent vyšší tržby měly i prodejny s oděvy a obuví. Více se prodávalo také farmaceutické, zdravotnické a kosmetické zboží, výrobky pro domácnost a pro kulturu, sport a rekreaci.

Za potraviny se tržby ve specializovaných prodejnách zvýšily o 5,4 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o dvě procenta.

Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly meziměsíčně reálně o 2,5 procenta. Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 6,5 procenta. "Bez očištění vzrostly o 9,9 procenta, v tom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 11,6 procenta a za opravy o 3,5 procenta," uvedli statistici.

autoři: ČTK, Ekonomika | 11. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama