Třetinu zaplaťte hned, zbytek později. Alza láká na splátky bez úroku, z nákupu může být výpůjčka

Simona Janíková Simona Janíková
30. 10. 2017 18:35
Největší tuzemský e-shop nabízí novou službu splácení zboží nazvanou Třetinka. Zákazníci zaplatí nejdříve třetinu ceny výrobku a zbytek do tří měsíců. Pokud nedoplatí celou částku, e-shop si ze zaplacené třetiny strhne poplatek za pronájem a zbytek peněz vrátí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Economia

Praha - Vlastní systém nákupu na splátky začíná nabízet největší tuzemský e-shop, zpočátku jen pro členy programu Alza Premium. Při využití služby nazvané Třetinka si lidé mohou nakoupit zboží za třetinu jeho ceny a zbytek doplatí do tří měsíců.

Podle finančního ředitele Alzy Jiřího Ponrta firmě na trhu chyběla možnost vyššího platebního komfortu, který by nebyl zatížený úvěrem či navýšením.

Pokud zákazník do tří měsíců nezaplatí zbytek dané částky, bude muset zboží vrátit na základě individuální dohody o narovnání. To má probíhat tak, že si Alza vezme z již zaplacené třetiny poplatek za pronájem a zbytek peněz zákazníkovi vrátí.

"Pokud dojde ke ztrátě či úplnému rozbití daného zboží, tak zákazník doplatí zbytek ceny," říká Jan Sadílek, šéf on-line marketingu Alzy.

Alza novou službu rozjíždí před Vánocemi i před nákupním svátkem Black Friday, které patří k nejvytíženějším obdobím roku. E-shopům toto období přináší až třetinu celoročních příjmů.

Podle Jana Vetyšky, šéfa Asociace pro elektronickou komerci, která sdružuje on-line prodejce, jde mezi českými internetovými obchody o neobvyklou službu.

Při běžném nákupu na splátky Alza využívá služeb bývalého Cetelem, nyní Hello bank. Na dotaz, zda by v budoucnu Třetinka mohla tento způsob nahradit, Sadílek říká, že se jedná o odlišné služby, které mají své zákazníky.

Členové programu Alza Premium si měsíčně platí například za dopravu zdarma, prodlouženou záruku nebo přednostní výdej zboží. Službu Třetinka Alza následně nabídne také VIP klientům a do konce roku by ji mohla využívat většina zákazníků.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy