Tyto prodejny jsou skutečně české. Novou značku získalo už téměř sto obchodů

Iva Špačková Iva Špačková
7. 6. 2018 9:42
Značku "Tradiční český obchod - certifikováno" nově získalo 25 prodejen ze sítí Jednota, COOP, Brněnka, Pramen či ENAPO.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: COOP

Praha - Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) rozšířila seznam prodejen, za které se může zaručit, že mají český kapitál, jsou kvalitní a prodávají převážně tuzemské zboží. Značku "Tradiční český obchod - certifikováno" udělila nově 25 prodejnám ze sítí Jednota, COOP, Brněnka, Pramen či ENAPO.

Asociace, která sdružuje hlavně menší tuzemské obchodníky, předala prestižní ocenění na kongresu Samoška v Praze. Certifikát, který udílí od ledna 2017, už získalo celkem 92 prodejen a patří mezi ně i provozovny družstva CBA.

"Mám velkou radost z toho, jak velký zájem mezi obchodníky certifikační proces vyvolal. Mít po roce a půl téměř stovku kvalitních českých prodejen je rozhodně úspěch. A rovněž cenná zkušenost pro obchodníky, dodavatele i zákazníky. Český obchod má co nabídnout i ve 21. století a to vnímám jako hlavní poselství," říká předseda AČTO Zdeněk Juračka. 

Pouze český původ obchodu a převaha tuzemských potravin však na ocenění nestačí. Při hodnocení prodejny je důležité také to, jak vypadá zvenku i zevnitř, jak kvalitní a ochotný má personál či jak komfortně se v něm lidem nakupuje.

Tradiční české obchody se podle Juračky od zahraničních řetězců liší například tím, že mají různorodější sortiment a fungují v různých formátech  - od malých venkovských prodejen až po supermarkety. "Bohužel domácímu maloobchodu chybí jakákoliv podpora, ať už přímá, nebo nepřímá, jak to vidíme v jiných zemích především západní Evropy," posteskl si šéf AČTO.

Podpora domácích obchodníků a potažmo českých výrobců přitom podle něj podporuje zaměstnanost, potravinovou soběstačnost i domácí hospodářství. "Je tu i rovina ekonomická. Zatímco zahraniční řetězce většinou posílají své zisky domů, výnosy českých obchodů zůstávají v České republice," dodává Juračka.

Tradiční český obchod

AČTO - logo Asociace českého tradičního obchodu

Při certifikaci prodejny se hodnotí:

● exteriér - vizuální stránka prodejny
● interiér - celková čistota prodejny, skladování potravin atd.
● personál - zda je kvalitně proškolený
● sortiment - zastoupení českých produktů (nejméně 60 % ze všech nabízených)
● zboží - zda je přehledně uspořádané, čerstvé a zda má potřebnou trvanlivost
● podpora prodeje - viditelné a srozumitelné značení v prodejně
● doplňkové služby - zda a jaké prodejna nabízí

Certifikát letos získaly tyto prodejny:

Jednota, obchodní družstvo v Táboře

 • COOP Tuty č. 206, Libušina, Bechyně
 • COOP Tuty č. 221, U Jednoty, Tábor - Čekanice
 • COOP Tip č. 240, Žižkovo náměstí, Mladá Vožice
 • COOP Tip č. 243, Dr. E. Beneše, Sezimovo Ústí I.
 • COOP Tip č. 244, nám. Republiky, Soběslav

COOP družstvo Havlíčkův Brod

 • COOP Tip č. 306, Dačická, Telč
 • COOP Tip č. 669, Palackého náměstí, Kostelec nad Orlicí
 • COOP Tip č. 604, R. Kloudy, Svitavy
 • COOP Tip č. 602, Palackého, Jevíčko
 • COOP Tip č. 583, Krále Jana, Chotěboř
 • COOP Tip č. 305, Palackého, Polná
 • COOP Tip č. 581, Havlíčkova, Havlíčkův Brod - Alej

Síť Brněnka

 • Brněnka - Potraviny U Klímů, Hlavní, Oslavany

Síť PRAMEN CZ:

 • Potraviny Pramen č. 205, Pionýrů, Stráž pod Ralskem
 • Potraviny Pramen č. 175, Smetanova, Česká Kamenice
 • Potraviny Pramen č. 177, nám. Míru, Mladá Boleslav
 • Potraviny Pramen č. 178, Školní, Dubá
 • Potraviny Pramen č. 501, Městečko, Ždánice
 • Potraviny Pramen č. 502, Hodonínská, Dubňany
 • Potraviny Pramen č. 208, Na kopci, Jablonec nad Nisou
 • Potraviny Pramen č. 204, Letná, Mimoň

Síť ENAPO - ROSA market

 • Samoobsluha Anna, Žitavského, Praha 5 - Zbraslav
 • Potraviny ENAPO č. 505, Suchdol, Suchdol
 • Potraviny ENAPO č. 203, Sušilovo náměstí, Rousínov
 • Potraviny ENAPO č. 125, Masarykova, Zlín - Malenovice

Kvalitu tuzemských obchodů hodnotí i Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR v rámci soutěže Diamantová liga kvality, která se - stejně jako tento svaz - zaměřuje naopak na větší řetězce. Nejvyšší ocenění dosud získaly hypermarket Globus v Ostravě, Albert na Vídeňské ulici ve Znojmě, Lidl Mnichovo Hradiště, Auto Babiš nebo Siko koupelny Zlín.

Svaz obchodu ale v tomto týdnu oznámil, že Diamantovou ligu kvality rozšíří o další kategorii - prodejny maloformátového typu. Do této kategorie tak budou spadat venkovské prodejny nacházející se v sídlech do 3000 obyvatel a specializované prodejny, což jsou prodejny s úzce specializovaným sortimentem (například pultový prodej elektro, květinářství a podobně).

Svaz obchodu hodnotí kvalitu prodejny na základě podobných kritérií jako AČTO, avšak podíl českých produktů či garance českého původu vlastníků a kapitálu v hodnocení vliv nehraje. Velkou váhu má naopak takzvaný mystery shopping, kdy prodejnu hodnotí lidé bez předchozího upozornění. Projekt se zaměřuje hlavně na velké maloobchodní řetězce.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Jaderný program KLDR může zavřít dveře k jednání o míru, varovaly USA

Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru. Na schůzi Rady bezpečnosti OSN to ve středu v New Yorku prohlásila stálá představitelka USA Kelly Craftová. Spojené státy jsou podle ní připraveny "projevit pružnost" a souběžně s KLDR jsou odhodlány podniknout konkrétní kroky k dohodě.

Washington věří, že Pchjongjang zastaví další nepřátelství, zdrží se hrozeb a zapojí se do hledání cesty k dohodě. Pokud ne, budou Spojené státy podle toho jednat, řekla Craftová. 

Čínský zástupce Čang Ťün nicméně označil za zcela nezbytné, aby Rada bezpečnosti uvolnila sankce, které na KLDR uvalila po raketových a jaderných testech Pchjongjangu. To by podle něj vedlo k "dramatickému zvratu" zatím bezvýchodné situace.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Brazilský prezident oznámil, že má možná rakovinu kůže. Lékaři mu odstranili mateřské znamínko

Brazilský prezident Jair Bolsonaro má možná rakovinu kůže. Podle agentury Reuters to oznámil poté, co mu ve středu lékaři odstranili mateřské znamínko z ucha. Bolsonaro prohlásil, že se těší dobrému zdraví, ale bylo mu doporučeno zrušení návštěvy města Salvador v brazilském státě Bahía kvůli vyčerpanosti.

Čtyřiašedesátiletý prezident Brazílie je považován za krajně pravicového a také velmi kontroverzního politika. Mnozí ho například viní z toho, že přispívá k odlesňování svou politikou upřednostňování ekonomického rozvoje před ochranou životního prostředí a zlehčováním varovných statistik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy