Šampioni zdražování. Našli jsme 10 potravin, za které si teď Češi připlatí nejvíce

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 24. 10. 2021 16:41
Česko zdražuje. Rostou ceny plynu, nemovitostí či stavebních prací. Pro běžné zákazníky ale nejzásadnější zůstává cena jídla. Aktuálně.cz porovnalo data ve spotřebním koši Českého statistického úřadu, aby zjistilo, které potraviny za uplynulý rok podražily nejvíce. Z následujícího přehledu zjistíte také to, u čeho budou cenovky na pultech růst i v budoucnu a kde se zákazníci dočkají zlevnění.
Zelenina, ilustrační foto
Zelenina, ilustrační foto | Foto: Jiří Koťátko/Economia

Na téměř pětiprocentní inflaci se v září kromě zdražování pohonných hmot a bydlení podílel i nárůst cen potravin. Meziročně stouply především ceny některých druhů zeleniny, mléka či olejů. Naopak levnější bylo vepřové maso nebo jablka.

Ceny zeleniny stouply proti loňskému září ve spotřebním koši, který statistikům poskytuje údaje o cenách a míře inflace, v průměru téměř o sedm procent. Kromě zeleniny z potravin podražily oleje a tuky. Jejich ceny stouply o 14 procent. Podstatně dražší než loni je také mléko a máslo.

  • "Obecně lze konstatovat, že v meziročním srovnání rostou ceny zemědělských surovin a následně z nich vyráběných potravin až na výjimky (vepřové maso, dočasně některé druhy ovoce a brambory) v celém základním spektru, obvykle v rozmezí 5 až 10 procent," popisuje situaci na trhu pro on-line deník Aktuálně.cz agrární analytik Petr Havel. Připomíná, že meziročně vzrostly ceny zemědělských surovin a potravin nejen v Česku, ale na celém světě.

Hlavní důvod k růstu cen potravin je přitom podle odborníků společný - je jím rostoucí cena lidské práce.

"Globálně pak rostoucí poptávka z Číny, náklady na produkci potravin navíc zvýšila opatření spojená s tlumením rizik koronaviru (omezený pohyb pracovní síly i omezené možnosti distribuce zboží a vícenáklady spojené s hygienickými opatřeními)," vypočítává dále Havel.

Do cen zemědělských surovin se podle něj také začínají stále více promítat opatření na ochranu přírody, jako jsou zákazy nebo omezení rizikových pesticidů, které jsou nahrazovány nákladnějšími biologickými prostředky. "Ale roli hraje také rostoucí podíl ekologické, obvykle dražší produkce a samozřejmě růst nákladů na vstupy do zemědělství i potravinářství (například razantní růst cen hnojiv). V potravinářství pak například růst cen obalů, společně pak aktuálně raketový růst cen energií," dodává analytik.

  • V následujícím přehledu zjistíte, které potraviny meziročně podražily ve spotřebním koši nejvíce a z jakého důvodu.
 

Právě se děje

Další zprávy