Tesco se protestům vyhne. Odbory nebudou stávkovat

tof,lap
21. 11. 2008 10:50
Obchodní řetězce se bez brigádníků neobejdou
Foto: Aktuálně.cz, Jaroslav Pikous

Brno - Odboráři společnosti Tesco, jednoho z největších obchodních řetězců v Česku s třinácti tisíce zaměstnanců, nebudou protestovat proti nízkému počtu pracovníků v prodejnách.

Odbory se s vedením firmy domluvili na navýšení počtu pracovních míst v předvánočním a vánočním období, a odvolali proto stávkovou pohotovost. Uvedli, že stále ještě budou sledovat situaci.

Odbory se tak rozhodly poté, co prostudovaly plán firmy na přijímání nových lidí. Stávkovou pohotovost odbory odvolaly už podruhé.

Podle vedení firmy plán přijímání nových pracovníků situaci řeší. "Odbory tento plán přijaly a požádaly nás, abychom jej rozeslali během dneška na prodejny. V současné době s tímto plánem postupně seznamujeme jednotlivé oblasti naší společnosti," řekla dnes mluvčí společnosti Tesco Stores Eva Karasová.

Problémy v prodejnách Tesco, kde pracuje na 13 tisíc lidí, začaly poté, co se firma rozhodla o tom, že nebude využívat pracovníky, ale bude místo nich mít zaměstnance na zkrácené pracovní úvazky. Ale i když Tesco přijalo stovky nových lidí, v prodejnách podle odborářů jsou stále problémy, u pokladen se tvoří dlouhé fronty.

Další obchodní řetězce se bez brigádníků neobejdou. „Před Vánocemi nabíráme větší počet brigádníků (o desítky procent víc než v průběhu roku), kteří pomáhají našim stávajícím zaměstnancům zvládnout toto náročné období," uvedl Libor Kytýr, ředitel komunikace společnosti Ahold.

„Přijímáme brigádníky, protože chceme zajistit plný servis našim profesionálním zákazníkům v předvánočním období. Podíl nepřesahuje ani před Vánocemi 10 procent. V průběhu roku to jsou 1-3 procenta," řekla Markéta Světlíková ze společnosti Makro.

Podobně postupují i další řetězce.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černocha, tvrdili, že je sám napadl

Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta černé pleti. S odvoláním na justiční zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Dva z obžalovaných podle ní zůstanou ve vazbě, dva budou pod dohledem čekat na proces na svobodě.

Incident v 17. pařížském obvodu, kvůli kterému čelí policisté obžalobě, se odehrál v sobotu 21. listopadu. Hudební producent Michel Zecler uvádí, že šel po ulici bez roušky, která je povinná kvůli šíření koronaviru. Když spatřil policejní auto, vešel do domu, ve kterém je nahrávací studio, aby se vyhnul pokutě. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít.

Trojice strážníků zpočátku tvrdila, že je Zecler napadl. Záběry z kamery, kterou ve čtvrtek zveřejnil server Loopsider, ale ukazují brutální zásah policistů proti Zeclerovi. Čtvrtý policista, který přišel jako posila, vhodil do nahrávacího studia slzný granát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři radí opatrnost

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři doporučují opatrnost. Hlavní tahy jsou většinou holé a vlhké po chemickém ošetření. Bez větších problémů je sjízdná i silnice 10 na Harrachov a k hraničnímu přechodu do Polska.

Pozor by si podle silničářů měli dát motoristé ve vyšších polohách, kde na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na 16 silnicích hlavně v Jizerských horách a Krkonoších je povinná zimní výbava. Uzavřená je silnice 290 kolem přehrady Souš v Jizerských horách, ta se ale s prvním sněhem pro dopravu uzavírá. Auta tudy opět projedou až na jaře.

Teploty v Libereckém kraji dnes ráno klesají až k minus třem stupňům, většinou je oblačno. Podle meteorologů se přes den ještě může objevovat sněžení. Teploty vystoupají maximálně na dva stupně nad nulou, v horách bude mrznout po celý den.

Zdroj: ČTK
Další zprávy