Tesco pokračuje v rozprodávání obchodních center v Česku. Zbaví se i centrály v Edenu

Ekonomika Ekonomika
6. 4. 2021 7:02
Britský obchodní řetězec Tesco pokračuje v rozprodávání svých větších obchodních center v Česku. Do zvláštních společností nyní plánuje vyčlenit dalších pět obchodních nemovitostí včetně centrály v pražském Edenu. Centra však neopouští, bude v nich nadále v nájmu. S prodejem ale řetězci odpadnou starosti s provozem a získá tím i výrazný finanční příspěvek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vyčlenění do zvláštní firmy bývá u prodeje nemovitostí součástí obvyklého postupu. Neprodává se dané centrum či jiná nemovitost, ale firma, v níž je zaparkovaná. O transakcích informoval zpravodajský server E15.

Z hlavní společnosti Tesco Stores se podle projektu zveřejněného v obchodním rejstříku chystá kromě nákupního centra Eden také vyčlenění hypermarketu Chrudim, obchodního centra Silesia Opava, Fontány Karlovy Vary a Galerie Třebovice v Ostravě. "Vyčlenění nákupních center je spojeno se zefektivněním správy a chodu této části majetku naší firmy," uvedl pro E15 mluvčí Teska Václav Koukolíček bez dalších podrobností. 

Řetězec Tesco se v předchozích letech zbavil většiny obchodních center, která vlastnil. "V této velikosti už žádná další obchodní centra nemáme, ale i nadále vlastníme řadu menší retail parků," dodal Koukolíček. Připomněl, že Tesco zůstává majitelem většiny prostor svých obchodů a zbylé má v dlouhodobém pronájmu.

S prodejem obchodních center mají Tesku odpadnout starosti s provozem a náklady a bude se moci soustředit na svůj klíčový prodej potravin. Řetězec tím rovněž získá finanční příspěvek.

Tesco v Česku podle posledních zveřejněných dat předloni provozovalo zhruba 190 prodejen zahrnujících obchodní centra, hypermarkety i menší lokální obchody. Součástí společnosti bylo také 18 čerpacích stanic a franšízová síť Žabka se zhruba stovkou prodejen. 

Žabka expanduje

Právě Žabka přitom v současnosti sleduje rostoucí zájem franšízantů. Ten je mimo jiné podle generálního manažera sítě Radima Lundy způsobený i současnou krizí, kdy spousta lidí ztratila práci. V aktuálním finančním roce Žabka otevře zhruba 23 nových prodejen, na příští období je v plánu minimálně podobně rozsáhlá expanze. 

Nejvíce zájemců o franšízu Žabky se podle Lundy hlásí v Praze a okolí. Stěžejní pro rozvoj jsou pro firmu podle něho velká města, potenciál v současné době vidí v rezidenčních zónách.

Limitem pro uspokojení zájemců jsou ale volné prostory, řekl dále. Firma proto zahájila kampaň mířenou na majitele nemovitostí, ve které hledá prostory, jež nejsou v běžné realitní nabídce. Za měsíc sice obdrží zhruba 100 nabídek, ale úspěšnost v konečném uzavření smlouvy se podle Lundy pohybuje v jednotkách procent. Zhruba polovina nabídek je mimo lokality, kam Žabka hodlá vstoupit.

Česká součást britského řetězce přitom v listopadu uvedla, že v uplynulém finančním roce, který skončil 29. února 2020, jí klesly tržby o 3,6 procenta přibližně na 43 miliard korun. Zisk po zdanění se propadl zhruba o dvě miliardy na 516 milionů korun. Pokles zisku byl podle Koukolíčka způsoben například snížením cen mimo slevy u vybraných produktů a výrobků vlastní značky.

Šéf britské centrály Ken Murphy letos v lednu prohlásil, že pokud jde o region střední Evropy, má Tesco co zlepšovat zejména v Maďarsku. V Česku a na Slovensku je situace lepší.

Nejošklivější architektura Česka: Obchodní dům Máj měl vypadat jinak, komunisté to však odmítli:

 

Právě se děje

před 2 minutami

Z hokejové reprezentace vypadli Mozík, Najman a Kousal, dva hráči tým doplní

Z kádru hokejové reprezentace připravující se na mistrovství světa v Rize vypadli obránce Vojtěch Mozík a útočníci Ondřej Najman s Pavlem Kousalem. Na dalším srazu v neděli tým naopak doplní obránce Michal Moravčík a útočník Jiří Smejkal z finského celku Tappara Tampere.

před 2 minutami

Cena mědi vystoupila na rekord. Tuna je za více než 10 300 dolarů

Cena mědi se v pátek vyšplhala na rekord, kolem poledne se připisovala 2,3 procenta na 10 325 dolarů (220 000 Kč) za tunu. Překonala tak předchozí rekord 10 190 USD z roku 2011. Za růstem ceny stojí poptávka ze strany spekulantů a průmyslových podniků, kterou podpořily příznivé údaje o vývoji ekonomiky, informovala agentura Reuters. Od loňského března, kdy poptávku zasáhl příchod koronavirové krize, se cena této důležité průmyslové komodity zvýšila už asi o 135 procent.

"Hráče v tomto odvětví zasáhla panika, protože nabídka je omezená," upozornil analytik Gianclaudio Torlizzi z milánské poradenské společnosti T-Commodity. "Jakmile se však úroveň zásob v průmyslových skladech začne stabilizovat, měla by se otevřít cesta k určitému (cenovému) poklesu," dodal.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Maláčová nepředpokládá, že by se nový kurzarbeit spustil v nynější epidemii. V koronavirové krizi by se podle ní měl využívat dál program Antivirus

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Vrtulník NASA Ingenuity na Marsu poletí popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má v pátek na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

Stroj má opět vzlétnout do pětimetrové výšky a letět ve stejné dráze jako při předchozím testu, a to až do vzdálenosti 129 metrů. Místo otočky a návratu ale vystoupá do deseti metrů, pořídí barevné i černobílé fotografie oblasti a poté přistane. Celý tento let má trvat 110 vteřin. "Až dosedne na svém novém místě, zahájíme novou demonstrační fázi - takovou, při níž předvedeme, co tato nová technika může udělat, aby pomohla dalším misím na cestě," sdělila JPL.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Investigativní novináři tvrdí, že našli muže, jehož cestovní pas posloužil k vytvoření falešného dokladu pro jednoho z ruských agentů z Vrbětic.

Další zprávy