Tesco pokračuje v rozprodávání obchodních center v Česku. Zbaví se i centrály v Edenu

Ekonomika Ekonomika
6. 4. 2021 7:02
Britský obchodní řetězec Tesco pokračuje v rozprodávání svých větších obchodních center v Česku. Do zvláštních společností nyní plánuje vyčlenit dalších pět obchodních nemovitostí včetně centrály v pražském Edenu. Centra však neopouští, bude v nich nadále v nájmu. S prodejem ale řetězci odpadnou starosti s provozem a získá tím i výrazný finanční příspěvek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vyčlenění do zvláštní firmy bývá u prodeje nemovitostí součástí obvyklého postupu. Neprodává se dané centrum či jiná nemovitost, ale firma, v níž je zaparkovaná. O transakcích informoval zpravodajský server E15.

Z hlavní společnosti Tesco Stores se podle projektu zveřejněného v obchodním rejstříku chystá kromě nákupního centra Eden také vyčlenění hypermarketu Chrudim, obchodního centra Silesia Opava, Fontány Karlovy Vary a Galerie Třebovice v Ostravě. "Vyčlenění nákupních center je spojeno se zefektivněním správy a chodu této části majetku naší firmy," uvedl pro E15 mluvčí Teska Václav Koukolíček bez dalších podrobností. 

Řetězec Tesco se v předchozích letech zbavil většiny obchodních center, která vlastnil. "V této velikosti už žádná další obchodní centra nemáme, ale i nadále vlastníme řadu menší retail parků," dodal Koukolíček. Připomněl, že Tesco zůstává majitelem většiny prostor svých obchodů a zbylé má v dlouhodobém pronájmu.

S prodejem obchodních center mají Tesku odpadnout starosti s provozem a náklady a bude se moci soustředit na svůj klíčový prodej potravin. Řetězec tím rovněž získá finanční příspěvek.

Tesco v Česku podle posledních zveřejněných dat předloni provozovalo zhruba 190 prodejen zahrnujících obchodní centra, hypermarkety i menší lokální obchody. Součástí společnosti bylo také 18 čerpacích stanic a franšízová síť Žabka se zhruba stovkou prodejen. 

Žabka expanduje

Právě Žabka přitom v současnosti sleduje rostoucí zájem franšízantů. Ten je mimo jiné podle generálního manažera sítě Radima Lundy způsobený i současnou krizí, kdy spousta lidí ztratila práci. V aktuálním finančním roce Žabka otevře zhruba 23 nových prodejen, na příští období je v plánu minimálně podobně rozsáhlá expanze. 

Nejvíce zájemců o franšízu Žabky se podle Lundy hlásí v Praze a okolí. Stěžejní pro rozvoj jsou pro firmu podle něho velká města, potenciál v současné době vidí v rezidenčních zónách.

Limitem pro uspokojení zájemců jsou ale volné prostory, řekl dále. Firma proto zahájila kampaň mířenou na majitele nemovitostí, ve které hledá prostory, jež nejsou v běžné realitní nabídce. Za měsíc sice obdrží zhruba 100 nabídek, ale úspěšnost v konečném uzavření smlouvy se podle Lundy pohybuje v jednotkách procent. Zhruba polovina nabídek je mimo lokality, kam Žabka hodlá vstoupit.

Česká součást britského řetězce přitom v listopadu uvedla, že v uplynulém finančním roce, který skončil 29. února 2020, jí klesly tržby o 3,6 procenta přibližně na 43 miliard korun. Zisk po zdanění se propadl zhruba o dvě miliardy na 516 milionů korun. Pokles zisku byl podle Koukolíčka způsoben například snížením cen mimo slevy u vybraných produktů a výrobků vlastní značky.

Šéf britské centrály Ken Murphy letos v lednu prohlásil, že pokud jde o region střední Evropy, má Tesco co zlepšovat zejména v Maďarsku. V Česku a na Slovensku je situace lepší.

Nejošklivější architektura Česka: Obchodní dům Máj měl vypadat jinak, komunisté to však odmítli:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy