Varovat nestačí. Inspekce nově vyblokuje weby s rizikovými potravinami, adepty už má

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
10. 10. 2022 14:50
Stát má od října větší páku na nepoctivé obchodníky na internetu. Díky novele může Státní potravinářská a zemědělská inspekce (SZPI) nově zakázat webové stránky, které prodávají nebezpečné potraviny nebo doplňky stravy. Dosud mohla na takové e-shopy pouze upozorňovat. Podle inspekce se zákaz dotkne převážně zahraničních prodejců, už teď má některé z nich vytipované.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Došlápnout si na podvodné weby umožní kontrolorům novela o Státní zemědělské a potravinářské inspekci, která nabyla účinnosti prvního října. Nově je tedy možné blokovat weby, které nabízejí nebezpečné potraviny nebo jejichž obsah závažně porušuje právní předpisy.

Pokud inspektoři rozhodnou o zákazu nějakého portálu, přidají ho na seznam blokovaných webů. Poté budou mít všichni poskytovatelé internetového připojení povinnost zamezit na něj přístup do 15 dnů ode dne, kdy se na seznamu objevil.

"Cílem je blokování takových stránek, díky kterým tedy nebudou dostupné a zákazník tak ani nebude moct být uveden v omyl," shrnul princip novely mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý, pod které SZPI spadá.

Seznam blokovaných stránek je k dispozici na stránkách inspekce. Zatím ale zeje prázdnotou vzhledem k tomu, že novela platí teprve pár dní. Inspektoři nicméně očekávají první zablokování v řádu několika týdnů. Už nyní totiž shromažďují weby, které by se na "černou listinu" mohly dostat.

"Inspekce měla již před platností novely vytipované weby, kterých by se zákaz mohl dotknout. V tuto chvíli už tedy podnikáme určité kroky, na seznamu ale ještě nebyla zveřejněna žádná položka," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Doplnil, že je třeba postupovat v souladu s právními předpisy a web tedy nejde zablokovat ihned. 

Ministerstvo zemědělství si od novely slibuje, že provozovatelé e-shopů budou klást větší důraz na to, jaké produkty nabízejí a jakým způsobem o nich zákazníky informují, když se teď ocitly pod větším drobnohledem.

Pokud se ale přesto nějaký e-shop na seznam zakázaných webů dostane, nemusí tam být napořád. Pokud dá stránky do souladu s právními předpisy, inspektoři ho odblokují.

Upozornění na rizikové weby

Podle Kopřivy se zákaz dotkne hlavně zahraničních prodejců, protože kontroloři dlouhodobě evidují jako problematické weby registrované v zahraničí. Před přijetím novely ale neměli moc možností, jak proti nim zasáhnout. Obzvláště pokud prodejce nepochází ani z Evropské unie.

"Pokud by šlo o tuzemského prodejce, v takovém případě můžeme zahájit kontrolu přímo u něj v provozovně či centrále a zajistit nápravu tam. Pokud je ale subjekt registrovaný mimo území Česka i Evropské unie, je tam prakticky nulová vymahatelnost tuzemského a evropského práva. Často jde o weby, které jsou sice v českém jazyce, zasílají zboží do Česka a umožňují nákup v českých korunách, ale přesto jsou mimo dosah českého a evropského práva," vysvětlil Kopřiva.

Zahraniční portály převažují i v sekci "rizikové weby" projektu Potraviny na pranýři, který inspekce založila před deseti lety. Zveřejňuje na něm nevyhovující potraviny, obchody a právě i rizikové servery, u nichž nyní existuje velká šance, že je kontroloři začnou blokovat.

Aktuálně se mezi rizikovými weby nacházejí třeba ty s nabídkou přípravku Friocard, který má údajně stabilizovat krevní tlak, nebo Paraxan, který má údajně fungovat proti parazitům. Dále jde třeba o portál Kouzelnevino.cz, jenž inzeruje vinné nápoje, které v rozporu s právními předpisy označuje jako víno.

Právě Potraviny na pranýři byla jediná možnost, jak dosud inspektoři mohli na nebezpečné potraviny či doplňky upozornit. "Než začala platit tato novela, jediné, co Státní zemědělská a potravinářská inspekce mohla učinit, bylo zveřejnění daného portálu na webu Potraviny na pranýři v sekci rizikové weby. Inspekce uvedla, o jakou stránku se jedná a jakých porušení tuzemských nebo evropských právních předpisů se dopouští," upřesnil Kopřiva.

Pokud si tedy zákaznici nebyli s nějakým nákupem jistí, mohli se podívat, zda inspekce před daným e-shopem nevaruje.

Weby bez obchodních podmínek

K nejčastějším důvodům, pro které inspektoři určitý web shledají nevyhovujícím, patří často právě zakázaná zdravotní tvrzení, tedy že daný portál doplňkům stravy připisuje často nerealistické zdravotní účinky.

"K dalším důvodům se řadí to, že u nabídky výrobků chybí povinné údaje či že web neobsahuje obchodní podmínky nebo kontaktní údaje," vyjmenoval Kopřiva.

Na podezřelé e-shopy se přitom nejčastěji nechají zlákat hlavně méně orientovaní zákazníci, kteří se v internetovém prostředí tolik nevyznají, a ne vždy si uvědomují možná rizika. Může jít třeba o důchodce.

Podle SZPI se nicméně za poslední roky podařilo lidi v této oblasti vzdělat a řada zákazníků již například sleduje výsledky kontrol. Trh je nyní přehlednější a zákazníci se na něm lépe orientují. Podle inspektorů k tomu pomohl právě i projekt Potraviny na pranýři. 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce také minulý měsíc uvedla, že v posledních pěti letech klesá množství nebezpečných, falšovaných či nejakostních potravin. Podle ní se tak děje i díky detailnímu zveřejňování prohřešků nebo vzdělávání prodejců. 

 

Právě se děje

Další zprávy