Svět Bedýnek končí. Firma nenašla investora, který by ji podpořil v krizi

Johana Kofroňová Johana Kofroňová
1. 6. 2022 14:31
Společnost Svět Bedýnek, která rozvážela farmářské produkty do domácností, po 12 letech fungování končí. Firma v posledním roce hledala investora, který by její činnost mohl zajistit. "Když se nám to povedlo, tak přišla válka, která všechny investorské příležitosti nenávratně odvála," popisují manželé Petr a Jana Bínovi, majitelé společnosti, ve zprávě zákazníkům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

"Bohužel vozit potraviny v době, kdy všechny náklady strmě letí vzhůru a ekonomická krize klepe na dveře, není zrovna bezpečný přístav pro případné kupce či investory," uvádí majitelé.

Bínovi v e-mailu upozorňují i na malé farmy, jejich dodavatele, kterých se aktuální situace také dotýká, a podle nich se spousta nachází na "pokraji přežití".

Svět Bedýnek začínal v roce 2010, kdy byl rozvoz potravin do domácností ještě neprobádaným byznysem. "Ano, vozili jsme nákupy domů již v tomto pravěku. To se ještě rodiče velkých online supermarketů neznali, natož aby měli své šikovné děti Rohlíky, Košíky…," popisuje začátky Jana Bínová. Expandující online supermarket Rohlík.cz začal v Česku fungovat až v roce 2014.

Naopak nyní je již v tomto segmentu trhu relativně plno, a to i v oblasti čerstvého ovoce a zeleniny dovážených přímo od zemědělců. Farmářské produkty prodává například projekt Scuk.cz, který funguje na principu výdejních míst. 

Společnost manželů Bínových zaznamenala veliký nárůst zájmu během roku 2020, kdy lidé v důsledku pandemie ocenili dovoz potravin až domů. Oproti roku 2019 tehdy zaregistrovali pětinásobné tržby. 

Před rokem Asociace soukromého zemědělství ČR společnost Svět Bedýnek dokonce popsala jako největší firmu ve svém oboru. I přes to bylo podle Bínových hlavním cílem společnosti podpořit lokální zemědělce. 

"Svět Bedýnek byl vždy o trochu více samaritánská činnost než super byznysový plán," říká Jana Bínová. "Jenže v těžších dobách tyto činnosti bez investorů bohužel nemají šanci přežít, a tak jsme se do této fáze dostali i my," dodává. 

Podle zelinářů se v posledních letech výrazně zvětšuje rozdíl mezi farmářskými cenami zeleniny, které zůstávají stejné, a její průběžně rostoucí konečnou cenou na pultech obchodů. "Spotřebitelské ceny jsou často vyšší i více než o 100 procent. Zelináři dlouhodobě nedostávají férovou cenu za svou produkci," řekl v dubnu ČTK předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Řada zelinářů právě kvůli nízkým prodejním cenám a prudce rostoucím nákladům letos snižuje pěstitelské plochy a uvažuje o přechodu na výnosnější pěstování obilovin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy