Vyprodáno, hlásí pěstitelé brambor. Česko je už plně závislé na dovozu, ceny rostou

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 3. 2019 8:20
Letošní zdražení brambor podle Českého bramborářského svazu způsobily menší zásoby po loňské sklizni, která byla nižší kvůli suchu. Brambory se v obchodech prodávají mezi 14 a 18 korunami za kilogram.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Iva Špačková

Výjimkou nejsou ani ceny přes 20 korun, většinou u balených brambor. Čeští pěstitelé už mají v podstatě vyprodáno, většina brambor se dováží, řekl předseda svazu Josef Králíček. První letošní tuzemské brambory by mohly být koncem května.

Cena zemědělských výrobců byla podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) letos v únoru u brambor meziročně vyšší o 55 procent. Zpracovatelům ve velkém podle Králíčka pěstitelé prodávali kilogram naposled za sedm osm korun. "Ale to bylo v době, kdy ještě ty brambory měli," uvedl.

Jeden zemědělský podnik z Vysočiny nabízí na webu kilogram při prodeji malého množství přímo lidem za 12 korun. Jeho pracovník uvedl, že na prodej ve velkém už firma brambory nemá.

"Propad (sklizně) byl celoevropský, tomu je poplatná cena v maloobchodě," uvedl předseda svazu k aktuální situaci. Další větší růst ceny brambor už ale nepředpokládá.

"V současné době se však nebude snižovat," řekl. Vysoké zásoby podle něj už nejsou ani v Německu, brambory lze vozit z Nizozemska či z Francie. "Je to větší vzdálenost a budou tam větší náklady na dopravu," uvedl. Do Evropy už ale také plynou nové brambory z Egypta. Jejich cena je zatím vysoká, ale postupem týdnů bude klesat, řekl Králíček.

Brambor se loni v ČR sklidilo přes 583 tisíc tun, meziročně jejich produkce podle ČSÚ klesla o víc než 15 procent. Jde o celkový objem brambor včetně sadby a hlíz na výrobu škrobu.

Sázení raných brambor zejména v Polabí, ale i na jižní Moravě už podle Králíčka začalo asi před dvěma týdny. Sklízet by je pěstitelé mohli od konce května, když bude dobré počasí.

Přes dobrou cenu brambor z poslední sklizně Králíček nepředpokládá, že jimi letos zemědělci osázejí větší plochu než před rokem. I zde je podle něj důvodem loňské sucho. Podniky už podle Králíčka avizovaly, že potřebují zvýšit plochy krmných plodin pro dobytek, u nichž vyčerpaly zásoby. Zabezpečit zelenou hmotu potřebují i bioplynové stanice.

Zemědělské podniky v tuzemsku pěstovaly loni podle statistiky brambory na necelých 23 tisících hektarech, z nich brambory na jídlo zabíraly 14 tisíc hektarů. Na dalších asi šesti tisících hektarech pěstují podle svazu brambory zahrádkáři.

 

Právě se děje

Další zprávy