Stále více Čechů odmítá lepek, spotřeba běžného pečiva přesto roste

ČTK ČTK
9. 2. 2016 14:58
Lidí, kteří vyznávají trend bezlepkové diety, může být 15 až 20 procent. Stoupá ale také počet těch, kteří pečivo s lepkem skutečně nemohou - lidí s celiakií je v české populaci okolo jednoho procenta. Podle předsedy Svazu pekařů a cukrářů Jaromíra Dřízala se zatím trend omezování lepku ve stravě na pekařské produkci příliš nepodepsal. Spotřeba pečiva naopak v posledních letech roste.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ahold Slovakia

Praha - V Česku roste počet lidí, kteří dobrovolně přechází na bezlepkovou dietu, aniž by při konzumaci pečiva a dalších potravin obsahujících lepek měli jakékoliv zdravotní potíže. Lidí, kteří tento trend vyznávají, může být 15 až 20 procent. Na setkání s novináři to řekl vedoucí Centra výživy v pražské Thomayerově nemocnici Pavel Kohout.

Stoupá ale také počet lidí, kteří pečivo s lepkem skutečně nemohou. Lidí s takzvanou celiakií je v české populaci okolo jednoho procenta.

"Omezovat lepek je v současnosti módní a není jednoduché odlišovat lidi, kteří jsou na něj skutečně alergičtí, od těch, kteří si to jen vsugerují," uvedl Kohout. Módu omezování lepku podle něho navíc v posledních letech podporují i fitness trenéři a různí výživoví poradci, kteří svým klientům omezování lepku doporučují.

"Není-li bezlepková dieta dodržována důsledně u lidí skutečně nemocných celiakií, může to mít závažné zdravotní důsledky," řekl Kohout. Obrovské riziko je například u poškození plodu u těhotných žen s celiakií, pokud nebudou dodržovat přísnou bezlepkovou dietu. Doporučil proto, aby se lidé v případě podezření na alergickou reakci na celiakii nechali odborně vyšetřit.

Podle předsedy Svazu pekařů a cukrářů Jaromíra Dřízala se zatím trend omezování lepku ve stravě na pekařské produkci příliš nepodepsal. Spotřeba pečiva naopak v posledních letech roste. Zatímco v roce 2006 činila roční spotřeba na obyvatele 45,3 kilogramu pečiva, v roce 2014 to bylo 52,7 kilogramu. "Za nárůstem spotřeby pečiva pak patrně stojí cenová politika obchodních řetězců, které drží cenu běžného pečiva nízko. Například rohlíky se dnes prodávají za korunu padesát, zatímco před pěti lety to bylo i o korunu na rohlíku více," doplnil Dřízal.

Pro lidi je dodržování bezlepkové diety spojené s úbytkem tělesné hmotnosti. To je podle Kohouta dáno především tím, že tito lidé nahrazují bílé pečivo ve větší míře ovocem a zeleninou. Není to tedy primárně vynecháním pečiva, ale spíše tím, že tito lidé začnou o svém stravování více přemýšlet a stravují se obecně zdravěji. Podobný efekt existuje i u jiných druhů diet.

Důvodem, proč lidé nyní ve větší míře odmítají jíst pečivo, může být podle Dřízala neustálé zvyšování podílu bílého pečiva, které je obecně považované za méně zdravé, na úkor například chleba, který obsahuje vyšší podíl vláknin. To dokumentuje i množství obilovin pěstovaných v České republice. Ve čtyřicátých letech minulého století bylo například pěstováno výrazně více žita než pšenice, která se na pečení bílého pečiva využívá. V současnosti se v Česku vypěstuje na 1,2 milionu tun pšenice, zatímco žita je desetkrát méně. Ječmene se pak ročně vypěstuje čtyři tisíce tun, uvedl člen představenstva Svazu průmyslových mlýnů Pavel Filip.

U plodin neobsahujících lepek je situace podobná. Například kukuřice se v ČR vypěstuje ročně šest tisíc tun, pohanka se pak pěstuje výhradně v bio kvalitě a jiná prakticky není, doplnil Filip.

Jídlo nezažilo revoluci už dlouho, my jsme ho začali znovu skládat a dávat do něj to, co chceme, říká zakladatel náhražky jídla Mana Jakub Krejčík. Jeho produkt je prý celý pouze z přírodních surovin. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy