Spotřeba nealkoholických nápojů roste, každý Čech si loni koupil v průměru 215 litrů

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
11. 8. 2017 10:53
Kromě počasí se na růstu podepsalo zlepšení ekonomické nálady a ochota lidí víc utrácet, uvedl Svaz výrobců nealkoholických nápojů. Ve srovnání se spotřebiteli v jiných evropských zemích patří Češi k průměru. Největší spotřebu mělo loni Německo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spotřeba nealkoholických nápojů v Česku loni vzrostla o téměř dvě procenta. Každý Čech loni vypil v průměru 215 litrů nealkoholických nápojů, předloni to bylo 212 litrů. Informoval o tom Svaz výrobců nealkoholických nápojů.

Ve spotřebě dominují limonády (57% podíl), následuje balená voda (téměř čtvrtina). Sirupy loni tvořily 15 procent prodejů a džusy pět procent. Do statistiky spotřeby není zahrnutá voda z kohoutku vypitá v domácnostech.

Kromě počasí se na růstu podepsalo zlepšení ekonomické nálady a ochota lidí víc utrácet, uvedl svaz.

Z celkového objemu 2,3 miliardy litrů spotřebovaných nealkoholických nápojů na každého Čecha připadá 124 litrů sycených nápojů a 50 litrů balených vod.

V letním horku lidé pijí více vodu, v chladnějších měsících slazené nápoje. "Češi rádi zkouší nové nápoje, boom ochucených nealkoholických piv je už minulostí, letos zaznamenáváme v souvislosti se zdravým životním stylem posun spotřebitelské poptávky k nápojům se sníženým energetickým obsahem," uvedl prezident svazu Jiří Pražan.

Ve srovnání se spotřebiteli v jiných evropských zemích Češi v pití nealka patří k průměru. Největší spotřebu mělo loni Německo, kde si každý obyvatel dopřál zhruba 347 litrů nealkoholických nápojů. Nejméně nealka vypili v Litvě, a to 118 litrů na obyvatele.

 

Právě se děje

Další zprávy