Mléčnou krizi pomáhá v USA hasit letecký most z Německa. Biden oprášil nouzový zákon

Ekonomika Video ČTK Ekonomika, Video, ČTK
23. 5. 2022 11:37
USA se již několik měsíců potýkají s nedostatkem kojenecké výživy. Podle amerických médií se rodiče snaží sehnat umělé mléko na internetu, případně kvůli němu jezdí do hodiny vzdálených supermarketů. Bílý dům kvůli tomuto nedostatku spustil operaci Fly Formula. V neděli tak do USA dorazilo již druhé letadlo s kojeneckou výživou z Německa.
Evropa zachraňuje USA. Posílá jim nedostatkovou dětskou výživu | Video: Reuters

Prioritně se přiváží mléka pro děti se speciálními potřebami a alergiemi, která jsou podle americká veřejnoprávní stanice NPR hůře dostupná. 

Na řešení stávající situace stále silněji naléhá také Kongres, Sněmovna reprezentantů jen pár hodin před oznámením Bílého domu schválila dodatečné finance pro Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a uvolnila pravidla sociálního programu, který umožňuje rodičům nakoupit výživu s podporou státu.

Kojení není ve Spojených státech tolik rozšířené, umělá mléka živí podle FDA tři čtvrtiny šestiměsíčních dětí. Důvodem je i to, že matky se často musí vrátit do práce, protože ve Spojených státech nefunguje žádný státní systém mateřské dovolené.

"Vím, že se rodiče napříč zemí obávají toho, že nenajdou dostatek výživy k nakrmení svých dětí," řekl Biden ve videoprojevu zveřejněném minulý týden. "Jako rodič a prarodič vím, jak moc je to stresující," dodal.

Biden využil nouzového zákona přijatého v roce 1950 po začátku korejské války, kterým přikázal dodavatelům, aby prioritně vyřizovali objednávky od výrobců kojeneckých výživ. Prezident rovněž přikázal úřadům, aby po světě nalezly dostupné zásoby kojenecké výživy vyhovující americkým normám. Ministerstvo obrany následně spustí zvláštní operaci, jejímž cílem bude přivážet výživu ve speciálním režimu do USA komerčními nákladními lety.

Nedostupnost dětské výživy pramení z obecnějších problémů americké ekonomiky a dodavatelských řetězců, narušených v důsledku pandemie.

Situace se navíc výrazně zhoršila v únoru, kdy se uzavřel největší výrobní závod na kojeneckou výživu v USA společnosti Abbott Nutrition, v němž panovalo podezření na špatné hygienické podmínky a bakteriální kontaminaci výrobní linky. Abbott je největším americkým dodavatelem mléčné výživy a jednou z hrstky firem, které stojí za drtivou většinou produkce výživ v USA.

Úřady nicméně v pondělí oznámily, že dosáhly dohody s firmou Abbott ohledně rychlého znovuotevření výrobního závodu. I tak však nová produkce vyrobená za zpřísněných hygienických podmínek dorazí do obchodů až za osm až deset týdnů.

FDA rovněž v pondělí zrychlil proces, jímž posuzuje vhodnost výrobků zahraničních výrobců. Sněmovna reprezentantů pak schválila rozvolnění sociálního programu, který rodičům přispívá na nákup určitých typů kojeneckých výživ.

Nově by pomocí programu, přes který se v USA nakupuje asi polovina veškeré kojenecké výživy, mělo být možné pořídit jakýkoliv podobný produkt, který je zrovna dostupný. Opatření nyní projedná Senát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Německo podle kancléře Scholze zvažuje, jestli zatím nezachová jaderné elektrárny

Německo zvažuje, zda má smysl ponechat své tři poslední jaderné elektrárny ještě v provozu. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil kancléř Olaf Scholz. Německo původně plánovalo odstavit reaktory na konci letošního roku, čímž by země definitivně zastavila výrobu energie z jádra. Kvůli energetické krizi vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu ale řada politiků včetně těch vládních požaduje pozdější odchod od nukleární energetiky.

Scholz na úvod konference řekl, že největší výzvou nejen pro Německo zůstává ruský vpád na Ukrajinu a jeho dopady. "Hlavním cílem vlády je nezávislost Německa na fosilních zdrojích energie," řekl s tím, že důvody jsou ekologické i bezpečnostní. Kvůli válce jsou nyní nejisté dodávky ruského plynu do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy