Mléčnou krizi pomáhá v USA hasit letecký most z Německa. Biden oprášil nouzový zákon

Ekonomika Video ČTK Ekonomika, Video, ČTK
23. 5. 2022 11:37
USA se již několik měsíců potýkají s nedostatkem kojenecké výživy. Podle amerických médií se rodiče snaží sehnat umělé mléko na internetu, případně kvůli němu jezdí do hodiny vzdálených supermarketů. Bílý dům kvůli tomuto nedostatku spustil operaci Fly Formula. V neděli tak do USA dorazilo již druhé letadlo s kojeneckou výživou z Německa.
Evropa zachraňuje USA. Posílá jim nedostatkovou dětskou výživu | Video: Reuters

Prioritně se přiváží mléka pro děti se speciálními potřebami a alergiemi, která jsou podle americká veřejnoprávní stanice NPR hůře dostupná. 

Na řešení stávající situace stále silněji naléhá také Kongres, Sněmovna reprezentantů jen pár hodin před oznámením Bílého domu schválila dodatečné finance pro Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a uvolnila pravidla sociálního programu, který umožňuje rodičům nakoupit výživu s podporou státu.

Kojení není ve Spojených státech tolik rozšířené, umělá mléka živí podle FDA tři čtvrtiny šestiměsíčních dětí. Důvodem je i to, že matky se často musí vrátit do práce, protože ve Spojených státech nefunguje žádný státní systém mateřské dovolené.

"Vím, že se rodiče napříč zemí obávají toho, že nenajdou dostatek výživy k nakrmení svých dětí," řekl Biden ve videoprojevu zveřejněném minulý týden. "Jako rodič a prarodič vím, jak moc je to stresující," dodal.

Biden využil nouzového zákona přijatého v roce 1950 po začátku korejské války, kterým přikázal dodavatelům, aby prioritně vyřizovali objednávky od výrobců kojeneckých výživ. Prezident rovněž přikázal úřadům, aby po světě nalezly dostupné zásoby kojenecké výživy vyhovující americkým normám. Ministerstvo obrany následně spustí zvláštní operaci, jejímž cílem bude přivážet výživu ve speciálním režimu do USA komerčními nákladními lety.

Nedostupnost dětské výživy pramení z obecnějších problémů americké ekonomiky a dodavatelských řetězců, narušených v důsledku pandemie.

Situace se navíc výrazně zhoršila v únoru, kdy se uzavřel největší výrobní závod na kojeneckou výživu v USA společnosti Abbott Nutrition, v němž panovalo podezření na špatné hygienické podmínky a bakteriální kontaminaci výrobní linky. Abbott je největším americkým dodavatelem mléčné výživy a jednou z hrstky firem, které stojí za drtivou většinou produkce výživ v USA.

Úřady nicméně v pondělí oznámily, že dosáhly dohody s firmou Abbott ohledně rychlého znovuotevření výrobního závodu. I tak však nová produkce vyrobená za zpřísněných hygienických podmínek dorazí do obchodů až za osm až deset týdnů.

FDA rovněž v pondělí zrychlil proces, jímž posuzuje vhodnost výrobků zahraničních výrobců. Sněmovna reprezentantů pak schválila rozvolnění sociálního programu, který rodičům přispívá na nákup určitých typů kojeneckých výživ.

Nově by pomocí programu, přes který se v USA nakupuje asi polovina veškeré kojenecké výživy, mělo být možné pořídit jakýkoliv podobný produkt, který je zrovna dostupný. Opatření nyní projedná Senát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 5 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy