Špatná zpráva před Vánoci. Čokoláda prudce zdražuje

Tereza Holanová Tereza Holanová
15. 10. 2013 7:00
Levnější suroviny už výrobcům docházejí, cenu zvyšuje sucho v Africe a nedostatek mléka.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: wikimedia

Londýn, Praha - Milovníci čokolády si v zimě sáhnou hlouběji do peněženky, ceny surovin jdou totiž výrazně nahoru. Nákupy na Vánoce, Valentýna či Velikonoce vyjdou dráž i Čechy, varují analytici.

Jak uvádí deník Financial Times, kakaové máslo za prvních osm měsíců letošního roku zdražilo téměř o 70 procent. Na Pobřeží Slonoviny, které je největším dodavatelem, dokonce o 80 procent. Sušené mléko stojí o 50 procent více.

Vyrobit stogramovou tabulku čokolády je tak o 31 procent dražší než na konci loňského roku, uvádí analytická společnost Mintec. Cena surovin jako kakaové máslo, mléko nebo cukr přitom tvoří 80 procent nákladů na výrobu tabulky čokolády.

Ceny stoupnou až o desetinu

Zdražení se tentokrát přitom podle analytiků nevyhnou ani Češi. "Co se týče cen čokolády a čokoládových výrobků v obchodech, tak do Vánoc by mohly růst. Jednak kvůli rostoucím nákladům, ale také kvůli rostoucí poptávce ke konci roku," říká Tomáš Menčík ze společnosti Cyrrus.

Podle analytika skupiny Colosseum Borise Tomčiaka by čeští spotřebitelé mohli na počátku nového roku pocítit zdražení čokolády až o deset procent. "Růst nákladů na výrobu čokolády se vymyká z dlouhodobého průměru a je nečekaně rychlý," komentuje.

Čechy může potěšit jen to, že díky posilující koruně bude dovážené zboží levnější, takže zdražování se projeví v menší míře než v zemích eurozóny nebo ve Spojených státech.

Firmy sice nakupují suroviny prostřednictvím takzvaných futures kontraktů - to znamená, že se předem dohodnou na ceně a díky tomu spotřebitelé tradičně cítí zdražování pomaleji než obchodníci na burze. Jenže tyto smlouvy se obvykle uzavírají pouze na tři měsíce. Když vyprší, platí už vyšší ceny.

"V několikaletém horizontu se zdražování vstupních surovin projeví na cenách pro koncového zákazníka v téměř plné výši," potvrzuje Tomčiak.

"Záleží na velikosti výrobny. V průměru ale firmy zvládají udržet ceny na původní úrovni zhruba šest měsíců," říká Francisco Redruello, analytik Euromonitor International.

Sucho v Africe i USA

Rostoucí ceny hlásí i Londýnská komoditní burza - kakao tu minulý čtvrtek zdražilo na 1 743 liber (2 787 dolarů) za tunu, což je o 21 procent více, než stálo na začátku roku. Na newyorské burze stála surovina podle Mezinárodní organizace pro kakao (ICCO)  2715 dolarů - loni se přitom v průměru platilo jen 2464 dolarů.

Jak je nicméně patrné z grafu, který ukazuje dlouhodobý vývoj cen, v minulých letech už stála tato komodita i více. Například v lednu 2010 to bylo 3520 dolarů za tunu, což bylo vůbec historické maximum.

Za nárůst cen surovin může hlavně suché počasí v západní Africe během července a srpna a následná malá úroda. Ceny mléka pro změnu zvýšila loňská sucha ve Spojených státech amerických. Nedostatek srážek vedl k nejhorší úrodě obilovin od padesátých let, což zvedlo ceny krmiv pro hospodářská zvířata. Se suchem se potýkal i Nový Zéland, největší vývozce mléka ve světě.

Analytik Jiří Tyleček z X-Trade Brokers dodává, že důležitou roli hraje i nárůst poptávky především v asijských zemích. "Pokud by pokračovalo globální oživení, bude dále živit tlak na růst ceny surovin, z nichž se čokoláda vyrábí," říká.

Důsledkem toho je převis poptávky nad nabídkou surovin, což táhne ceny nahoru. "Banka Maquarie Group očekává v sezoně 2013 až 2014, která začala 1. říjnem, globální deficit kakaa na úrovni 173 tisíc tun. V další sezoně by měl být deficit 113 tisíc tun," uvádí Tomčiak.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy