Solária škodí zdraví. A jmenovitě tato, varuje ČOI

Veronika Skálová Veronika Skálová, ska
3. 8. 2009 16:45
Inspektoři naměřili až trojnásobné hodnoty záření

Brno - Deset namátkově vybraných solárií, osm prohřešků. A ne jen tak ledajakých.

Hodnoty záření, které kontroloři České obchodní inspekce spolu s nizozemským zástupcem akreditované zkušebny naměřili, dosáhly u některých solárií dvojnásobku i trojnásobku povolené normy.

"Při vyšších hodnotách vyzařování, a především pak v těch případech, kdy je limit překročen několikanásobně, dochází ze statistického pohledu ke zvýšení rizika ohrožení zdraví spotřebitelů," říká ústřední ředitelka inspekce Jana Příhodová. Nebezpečí spočívá v možném vzniku karcinomu kůže, rychlejším stárnutí kůže a dalších dermatologicky nepříznivých jevech.

Kde hrozí rakovina?

Solárium GMF Aquapark,
Pražská 138, Čestlice,
kabina č. 1

Cosmetic studio EM,
Bělehradská 542, Pardubice,
kabiny č. 1 a 5

Solárium Prosek,
Vysočanská 20, Praha 9,
kabina č. 4

Studio Elegance,
Žitomírská 12, Praha 10,
kabina č. 1

Solárium Consol,
Vršovické nám. 1012, Praha 10,
kabina č. 2

Daniel Grubl,
Sady Pětatřicátníků 33, Plzeň,
kabina č. 1

Studio Visage,
Riegrova 2, Plzeň,
kabina č. 1

Právě závažnost zjištěných nedostatků vedla inspektory k tomu, že dnes zveřejnili jména a adresy solárií, jejichž klienti riskují rakovinu kůže.

Jde o tři místa v Praze, dvě v Plzni, dva přístroje v jedné provozovně v Pardubicích a solárium v Aquaparku v Čestlicích u Prahy. Inspektoři zveřejnili i čísla kabin, v nichž jsou závadné opalovací přístroje umístěné.

"Kontrolovaná solária jsme vybrali namátkově. Vzhledem k omezenému rozsahu kontrolní akce nelze z jejích výsledků jednoznačně usuzovat na stav ve všech provozovnách solárií v České republice," říká ředitelka ČOI Jana Příhodová. Předběžné výsledky kontrol v ostatních členských státech Evropské unie však podle ní ukazují, že stanovenému limitu maximálního vyzařování nevyhovělo značně vysoké procento solárií.

Loňská kontrola záření neměřila

Inspekce spustila velkou kontrolní akci už vloni na podzim. Z šestadvaceti firem jich tehdy při kontrole všechny potřebné náležitosti nesplnilo sedmnáct.

Nejednalo se však o kontrolu záření, ale základních požadavků, jako jsou například doklady k přístrojům. Konkrétní údaje tehdy inspekce nezveřejnila.

"Tyto kontroly měly převážně charakter osvěty a prověření dokladů k používaným přístrojům v soláriích. Nebylo tedy možné prokázat zdravotní riziko pro spotřebitele," říká Příhodová k těmto loňským kontrolám.

Inspekce prý bude v kontrolách solárií pokračovat.

Pohonné hmoty? Nejde o život

Oproti tomu seznam čerpacích stanic, které opakovaně nabízejí nekvalitní pohonné hmoty, Česká obchodní inspekce zveřejnit odmítá. Údajně jí to nedovoluje zákon. Argumentuje také tím, že v době zveřejnění výsledků kontrol by už tato informace nemusela být aktuální. Podle odborníků na spotřebitelské právo je utajování těchto informací nesmyslné.


 

Právě se děje

Další zprávy