Nižší DPH zřejmě pivo nezlevní, pomůže ovšem malým hospodám, očekává svaz

ČTK ČTK
13. 6. 2018 12:27
Vláda schválila snížení DPH na čepované pivo z 21% sazby do 10%, změnu teď projednají poslanci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Snížením DPH na pivo, které dnes schválila vláda, nápoj nejspíš v restauracích nezlevní. Opatření by však mohlo pomoci ekonomice fungování menších hospod, zvláště menších restaurací na venkově bez nabídky teplého jídla, kterým v posledních letech rostly kvůli větší regulaci náklady na provoz. Uvedla to výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

Návrh na snížení DPH - přesun do 10% sazby

  • stravovací služby a podávání nápojů (s výjimkou alkoholických nápojů a tabákových výrobků),
  • točené (sudové) pivo podávané jako stravovací služba,
  • služby čištění vnitřních prostor prováděné v domácnostech,
  • služby mytí oken prováděné v domácnostech,
  • domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany,
  • drobné opravy obuvi a kožených výrobků,
  • drobné opravy a úpravy oděvů a textilních výrobků,
  • drobné opravy jízdních kol,
  • kadeřnické a holičské služby,
  • vodné a stočné včetně pitné vody,
  • řezané květiny a další související zboží z rostlin (např. listoví, větve).

Pokud parlament změnu odsouhlasí, mělo by se čepované pivo posunout z 21procentní sazby daně do 10procentní. Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček možné snížení daně uvítal.

"Očekáváme, že tento krok pomůže zhruba polovině hospod v ČR, tedy asi 20 000 malých restauračních podniků, které neprodávají teplé jídlo a jejich příjem je z větší části závislý na prodeji piva. Zároveň však pomůže i těm, jež teplé jídlo prodávají a tržby z piva u nich tvoří zhruba 25 procent," uvedla Ferencová.

Podle ní mají restaurace v posledních dvou letech vyšší náklady na provoz kvůli nově zaváděným regulacím. "Mezi ně počítáme zejména kontrolní hlášení, elektronickou evidenci tržeb, regulaci hazardu, změny pravidel pro provozování restauračních zahrádek, takzvaný protikuřácký zákon či snižování limitů pro uplatnění paušálů pro živnostníky. Tyto zásadní legislativní změny v relativně krátkém čase se odráží i na vývoji a trendech spotřeby piva v Česku," uzavřela.

Zlevnění nepředpokládá ani majitelka restaurace Králík v rádiu Ivana Karhanová. "Pokud jde o snížení DPH, všichni restauratéři ho uvítají. Na druhou stranu se ale nedá očekávat, že by to promítli do svých cen," uvedla.

Podle průzkumu asociace i po zavedení protikuřáckého zákona loni počet restaurací v ČR vzrostl o 9,5 procenta.

Po pěti letech růstu loni výstav českých pivovarů meziročně klesl o 0,7 procenta na 20,32 milionu hektolitrů kvůli poklesu výroby pro domácí trh. Prodeje v Česku se snížily o 2,1 procenta na 16,04 milionu hektolitrů. Česká spotřeba piva loni klesla o pět litrů na osobu, činila tak 138 litrů na osobu. Podle svazu je to nejméně v historii. Export se naopak zvýšil o 4,5 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy