Smrt je čím dál dražší. O kolik?

Kristina Procházková
25. 1. 2007 0:15
Jedna z nejnepříjemnějších věcí v životě jsou pro pozůstalé pohřby. Loučení s blízkým často znepříjemňuje nutnost řešit pohřební náležitosti. Co nabízejí pohřební služby a kolik za to budete muset zaplatit?
Foto: Aktuálně.cz

V Česku každý rok zemře víc než sto tisíc lidí. V roce 2005 jich bylo přesně 107 938, za první tři čtvrtletí roku 2006 více než 77 tisíc. Na pohřeb každého z nich stát přispívá pěti tisíci korunami pohřebného jednorázovou dávkou, která náleží člověku, jenž pohřeb vypravil.

I když 5 000 Kč na pokrytí výdajů spojených s pohřbem nemůže stačit, v nejbližší době by pozůstalí měli přijít i o tuto pomoc: Koalice Mirka Topolánka se dohodla, že tuto dávku (spolu s pastelkovným) v rámci úspor v mandatorních výdajích přestane vyplácet (více si můžete přečíst v tomto článku).

Co nabízejí pohřební služby

Než se vydáte do pohřební služby, měli byste si připravit oděv, který by měl mít zemřelý při pohřbu na sobě, a důležité dokumenty: občanské průkazy zesnulého, jeho manžela či manželky, objednavatele pohřbu a dále rodný či oddací list zemřelého (doklad o jménech jeho rodičů). V případě, ze zemřelý skonal doma, budete potřebovat i list o prohlídce zemřelého, vystavený lékařem.

Pohřební služba vám pak bude připravena pomoci téměř ve všem, co budete potřebovat vyřídit. A že toho není málo. Následující seznam svých služeb poskytla Aktuálně.cz pohřební služba Šimůnek působící ve středních Čechách:
- pohřby: kremace bez obřadu, smuteční rozloučení s kremací či pohřeb do země, a to ve smutečních síních, kostelech a hřbitovech v celé republice,
- služby: dálkové převozy zesnulých, tisk parte na počkání, zajištění kremace v přesně stanovenou hodinu, vykopání hrobu, otevření hrobky, rozptyly a vsypy popela na hřbitovních loučkách, reprodukovaná nebo živá hudba, vlastní řečník, zajištění kněze nebo kazatele všech registrovaných církví, smuteční kytice a věnce s dovozem, autobus, zajištění kamenické firmy,
- administrativa: vyřízení úmrtního listu, pomoc při vyplňování žádosti o pohřebné (další pohřební služby pomáhají i s vyřizováním žádostí o vdovský a sirotčí důchod, odhlášením důchodu zesnulého, žádostí o sociální příspěvky atd.).

Z dalších služeb je možné zmínit například nabídku Smíchovské pohřební služby a Pohřebního ústavu hl.m.Prahy, které jsou připraveny bez příplatku sjednat pohřeb u pozůstalých doma, Pohřební a hřbitovní služby města Brna kromě toho avizují možnost pořídit z pohřbu fotodokumentaci, a také thanatopraxi (úprava těla mrtvého tak, aby mohlo být vystavováno při pokojové teplotě) nebo zhotovení posmrtné masky.

Nabídka lokalit, kde se mohou poslední rozloučení konat, je u většiny pohřebních ústavů omezená: Spolupracují s krematorii a kostely ve vlastním regionu, proto je dobré kontaktovat službu, působící v místě konání pohřbu.

Kolik pohřeb stojí

Zjistit podrobnosti o ceně pohřebních služeb je velmi komplikované, protože firmy se tuto skutečnost zdráhají sdělit a poskytují pouze rámcové údaje. Proto na tomto místě budou citovány pouze ty, které odpověděly na otázky Aktuálně.cz nebo své ceny zveřejňují na internetu.

U Pohřební služby Šimůnek se ceny pohřbů liší podle toho, kde k úmrtí došlo (doma nebo v nemocnici), zda bude obřad, jak dlouho po úmrtí se pohřeb koná, kolik se objedná květin a věnců atd. Minimální cena pohřbu (úmrtí doma, pozůstalí sami oblečou zesnulého, pohřeb bez obřadu a bez smutečních oznámení) je 9 576 Kč, průměrně stojí pohřeb bez obřadu asi 10 300 Kč. S obřadem stojí pohřby průměrně asi 20 tisíc korun (Brandýs n. L., Čelákovice) nebo 25 tisíc korun (Praha-Strašnice, Lysá n.L.).

Smíchovský pohřební ústav uvedl pouze minimální částky: pohřeb bez obřadu přijde nejméně na 7 400 Kč, v obřadní síni od 12 000 Kč. Může to být ale podstatně více: jen rakev může stát 1 700 Kč, ale také třeba 25 000 Kč, umělé květiny stojí od 600 Kč, naopak za rostlý věnec se platí od 1500 Kč, v případě zápůjčky květin a věnců počítejte s částkou 400-500 Kč. Za parte si tato pohřební služba účtuje 5 Kč za kus.

Pohřební služba Cháron si při pohřbu bez obřadu účtuje od 7 500 Kč, při rozloučení v obřadní síni asi 16 000 Kč a v kostele asi 12 000 Kč. Minimum je již zmíněných 7 500 korun.

Pohřební ústav hl. m. Prahy nabízí pro zájemce o jednoduché rozloučení typizovaný smuteční obřad "Rekviem", který stojí 12 562 Kč a zahrnuje kromě dopravy a úpravy zesnulého také jeho zpopelnění, urnu, pronájem obřadní síně na Olšanech, rakev, 25 smutečních oznámení, kytici a látkový věnec. Pětiprocentní slevu na služby této firmy můžete získat, pokud už při sjednání pohřbu dodáte slevový kupon z internetu.

Jak pohřeb zaplatit

Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně velké částky, nabízejí pohřební služby různé možnosti úhrady svých služeb. Například Cháron umožňuje zaplatit za pohřeb nejdříve jen zálohu a kromě hotových plateb přijímá peníze i převodem na účet nebo platbou kartou. Podobné je to i u ostatních pohřebních služeb, jen platba kartou není příliš rozšířená.

V některých případech je také striktně vyžadováno, aby byla cena kompletně uhrazena předem (Pohřební a hřbitovní služby města Brna), jiné pohřební služby jsou flexibilní a snaží se přizpůsobit pozůstalým (Pohřební služba Šimůnek). U Smíchovské pohřební služby je splatnost stanovena na 14 dní.

Pohřbem vše nekončí

Při kalkulaci nákladů na poslední službu je třeba myslet i na poplatky za uložení ostatků do země či kolumbária a také případně na pronájem hrobového místa, urnového místa, místa v kolumbáriu atd. Ceny za tyto služby určují provozovatelé hřbitovů, liší se tedy významně mezi jednotlivými obcemi a v rámci obcí třeba i mezi hřbitovy.

Například v Praze jsou hřbitovy rozděleny do 3 skupin podle zázemí, které nabízejí, a klasifikují se i hrobová místa podle toho, zda jsou v přímém sousedství uliček nebo "zastrčenější". Za standardní hrobové místo (3m2) na Olšanském hřbitově dál od uličky zaplatíte včetně služeb za 10 let 5 125 Kč, v případě prodloužení nájmu 4650 Kč. Za desetiletý pronájem standardní schránky v kolumbáriu zaplatíte několik set až tisíc korun (záleží na hřbitově a rozměru a konkrétním umístění urny). Vykopání hrobu přijde na 3 570 Kč, rozptýlení popela na 1 547 Kč a hřbitovní správa nabízí i desítky dalších služeb.

V Brně by předplacení nájmu hrobového místa o rozměru 3 m2 na 10 let přišlo na 1 500 Kč, místo v kolumbáriu na 1 500 až 3 000 Kč. V Ostravě-Porubě za nájem třímetrového hrobu na 10 let zaplatíte 2 400 Kč na 15 let, schránka v kolumbáriu se pronajímá na 3 až 10 let s poplatkem 550 Kč za rok.

Závěr: tisíce korun nutné

Jak z výše uvedeného vyplývá, i pokud si netrváte na nejdražší dubové rakvi a thanatopraxi, pohřeb vás vyjde na desítky tisíc korun. Na standardní obřad pro blízké a přátele a na desetiletý pronájem hrobu by si tedy lidé měli naspořit alespoň 25 tisíc korun, v Praze možná ještě o něco víc.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy