Smrt je čím dál dražší. O kolik?

Kristina Procházková
25. 1. 2007 0:15
Jedna z nejnepříjemnějších věcí v životě jsou pro pozůstalé pohřby. Loučení s blízkým často znepříjemňuje nutnost řešit pohřební náležitosti. Co nabízejí pohřební služby a kolik za to budete muset zaplatit?
Foto: Aktuálně.cz

V Česku každý rok zemře víc než sto tisíc lidí. V roce 2005 jich bylo přesně 107 938, za první tři čtvrtletí roku 2006 více než 77 tisíc. Na pohřeb každého z nich stát přispívá pěti tisíci korunami pohřebného jednorázovou dávkou, která náleží člověku, jenž pohřeb vypravil.

I když 5 000 Kč na pokrytí výdajů spojených s pohřbem nemůže stačit, v nejbližší době by pozůstalí měli přijít i o tuto pomoc: Koalice Mirka Topolánka se dohodla, že tuto dávku (spolu s pastelkovným) v rámci úspor v mandatorních výdajích přestane vyplácet (více si můžete přečíst v tomto článku).

Co nabízejí pohřební služby

Než se vydáte do pohřební služby, měli byste si připravit oděv, který by měl mít zemřelý při pohřbu na sobě, a důležité dokumenty: občanské průkazy zesnulého, jeho manžela či manželky, objednavatele pohřbu a dále rodný či oddací list zemřelého (doklad o jménech jeho rodičů). V případě, ze zemřelý skonal doma, budete potřebovat i list o prohlídce zemřelého, vystavený lékařem.

Pohřební služba vám pak bude připravena pomoci téměř ve všem, co budete potřebovat vyřídit. A že toho není málo. Následující seznam svých služeb poskytla Aktuálně.cz pohřební služba Šimůnek působící ve středních Čechách:
- pohřby: kremace bez obřadu, smuteční rozloučení s kremací či pohřeb do země, a to ve smutečních síních, kostelech a hřbitovech v celé republice,
- služby: dálkové převozy zesnulých, tisk parte na počkání, zajištění kremace v přesně stanovenou hodinu, vykopání hrobu, otevření hrobky, rozptyly a vsypy popela na hřbitovních loučkách, reprodukovaná nebo živá hudba, vlastní řečník, zajištění kněze nebo kazatele všech registrovaných církví, smuteční kytice a věnce s dovozem, autobus, zajištění kamenické firmy,
- administrativa: vyřízení úmrtního listu, pomoc při vyplňování žádosti o pohřebné (další pohřební služby pomáhají i s vyřizováním žádostí o vdovský a sirotčí důchod, odhlášením důchodu zesnulého, žádostí o sociální příspěvky atd.).

Z dalších služeb je možné zmínit například nabídku Smíchovské pohřební služby a Pohřebního ústavu hl.m.Prahy, které jsou připraveny bez příplatku sjednat pohřeb u pozůstalých doma, Pohřební a hřbitovní služby města Brna kromě toho avizují možnost pořídit z pohřbu fotodokumentaci, a také thanatopraxi (úprava těla mrtvého tak, aby mohlo být vystavováno při pokojové teplotě) nebo zhotovení posmrtné masky.

Nabídka lokalit, kde se mohou poslední rozloučení konat, je u většiny pohřebních ústavů omezená: Spolupracují s krematorii a kostely ve vlastním regionu, proto je dobré kontaktovat službu, působící v místě konání pohřbu.

Kolik pohřeb stojí

Zjistit podrobnosti o ceně pohřebních služeb je velmi komplikované, protože firmy se tuto skutečnost zdráhají sdělit a poskytují pouze rámcové údaje. Proto na tomto místě budou citovány pouze ty, které odpověděly na otázky Aktuálně.cz nebo své ceny zveřejňují na internetu.

U Pohřební služby Šimůnek se ceny pohřbů liší podle toho, kde k úmrtí došlo (doma nebo v nemocnici), zda bude obřad, jak dlouho po úmrtí se pohřeb koná, kolik se objedná květin a věnců atd. Minimální cena pohřbu (úmrtí doma, pozůstalí sami oblečou zesnulého, pohřeb bez obřadu a bez smutečních oznámení) je 9 576 Kč, průměrně stojí pohřeb bez obřadu asi 10 300 Kč. S obřadem stojí pohřby průměrně asi 20 tisíc korun (Brandýs n. L., Čelákovice) nebo 25 tisíc korun (Praha-Strašnice, Lysá n.L.).

Smíchovský pohřební ústav uvedl pouze minimální částky: pohřeb bez obřadu přijde nejméně na 7 400 Kč, v obřadní síni od 12 000 Kč. Může to být ale podstatně více: jen rakev může stát 1 700 Kč, ale také třeba 25 000 Kč, umělé květiny stojí od 600 Kč, naopak za rostlý věnec se platí od 1500 Kč, v případě zápůjčky květin a věnců počítejte s částkou 400-500 Kč. Za parte si tato pohřební služba účtuje 5 Kč za kus.

Pohřební služba Cháron si při pohřbu bez obřadu účtuje od 7 500 Kč, při rozloučení v obřadní síni asi 16 000 Kč a v kostele asi 12 000 Kč. Minimum je již zmíněných 7 500 korun.

Pohřební ústav hl. m. Prahy nabízí pro zájemce o jednoduché rozloučení typizovaný smuteční obřad "Rekviem", který stojí 12 562 Kč a zahrnuje kromě dopravy a úpravy zesnulého také jeho zpopelnění, urnu, pronájem obřadní síně na Olšanech, rakev, 25 smutečních oznámení, kytici a látkový věnec. Pětiprocentní slevu na služby této firmy můžete získat, pokud už při sjednání pohřbu dodáte slevový kupon z internetu.

Jak pohřeb zaplatit

Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně velké částky, nabízejí pohřební služby různé možnosti úhrady svých služeb. Například Cháron umožňuje zaplatit za pohřeb nejdříve jen zálohu a kromě hotových plateb přijímá peníze i převodem na účet nebo platbou kartou. Podobné je to i u ostatních pohřebních služeb, jen platba kartou není příliš rozšířená.

V některých případech je také striktně vyžadováno, aby byla cena kompletně uhrazena předem (Pohřební a hřbitovní služby města Brna), jiné pohřební služby jsou flexibilní a snaží se přizpůsobit pozůstalým (Pohřební služba Šimůnek). U Smíchovské pohřební služby je splatnost stanovena na 14 dní.

Pohřbem vše nekončí

Při kalkulaci nákladů na poslední službu je třeba myslet i na poplatky za uložení ostatků do země či kolumbária a také případně na pronájem hrobového místa, urnového místa, místa v kolumbáriu atd. Ceny za tyto služby určují provozovatelé hřbitovů, liší se tedy významně mezi jednotlivými obcemi a v rámci obcí třeba i mezi hřbitovy.

Například v Praze jsou hřbitovy rozděleny do 3 skupin podle zázemí, které nabízejí, a klasifikují se i hrobová místa podle toho, zda jsou v přímém sousedství uliček nebo "zastrčenější". Za standardní hrobové místo (3m2) na Olšanském hřbitově dál od uličky zaplatíte včetně služeb za 10 let 5 125 Kč, v případě prodloužení nájmu 4650 Kč. Za desetiletý pronájem standardní schránky v kolumbáriu zaplatíte několik set až tisíc korun (záleží na hřbitově a rozměru a konkrétním umístění urny). Vykopání hrobu přijde na 3 570 Kč, rozptýlení popela na 1 547 Kč a hřbitovní správa nabízí i desítky dalších služeb.

V Brně by předplacení nájmu hrobového místa o rozměru 3 m2 na 10 let přišlo na 1 500 Kč, místo v kolumbáriu na 1 500 až 3 000 Kč. V Ostravě-Porubě za nájem třímetrového hrobu na 10 let zaplatíte 2 400 Kč na 15 let, schránka v kolumbáriu se pronajímá na 3 až 10 let s poplatkem 550 Kč za rok.

Závěr: tisíce korun nutné

Jak z výše uvedeného vyplývá, i pokud si netrváte na nejdražší dubové rakvi a thanatopraxi, pohřeb vás vyjde na desítky tisíc korun. Na standardní obřad pro blízké a přátele a na desetiletý pronájem hrobu by si tedy lidé měli naspořit alespoň 25 tisíc korun, v Praze možná ještě o něco víc.

 

Právě se děje

Další zprávy