Slovenský Kaufland měl zdražit kvůli euru. Chce omluvu

Tomáš Fránek, Hana Vorlíčková, tof,hv
18. 12. 2008 16:48
Firmy se brání zařazení na černou listinu

Bratislava - První černá listina obchodníků, kteří na Slovensku měli využít zavedení eura ke zdražení zboží, vyvolává ostré spory a míří k soudu.

Sdružení slovenských spotřebitelů, které získalo na kontrolu cen zakázku a pověření od státu, zveřejnilo černou listinu obchodníků, kteří své služby a zboží za posledního půl roku zdražili o 30 až 180 procent.

Maximálně tolerovaný limit pro zvednutí cen je ze strany Sdružení slovenských spotřebitelů deset procent.

Zatím je na listině šest společností, které v posledním období prudce zvedly ceny. Jde především o restaurace a hotely.

Na listině se ocitly hotely ve Sládkovičovu, Banské Bystrici, prodejna Kaufland v Trenčíně, kam jezdí nakupovat také lidé z moravské strany hranice nebo restaurace v Galantě. "Je však někdy těžké dokázat, že jde o vazbu s přechodem na euro, a ne o jiný důvod," uvedl podpředseda sdružení Josefa Lounka.

A právě proto se už firmy z listiny ozvaly a chtějí po sdružení omluvu a zvažují i žaloby.

Například Kaufland v prodejně v Trenčíně podle listiny zdražil v létě kilo rýže o 180 procent - cenu zvýšil z 25 na 68 korun. Obchodní řetězec se brání tím, že rýže podražila po celém světě, rozhodně ale ne o 180 procent. "Tak drahou rýži jsme neprodávali," uvedli zástupci Kauflandu a chtějí, aby se jim sdružení omluvilo.

Podobně se brání i další obchodníci. Podle serveru Pravda.sk majitelé restaurace Tevel ve Sladkovičově chtějí sdružení žalovat. Na černou listinu se restaurace dostala proto, že měla na podzim zdražit ceny jídel o 30 až 40 procent. "Jídla, která jsme měli zdražit, jsme vůbec neměli na jídelním lístku," řekl majitel podniku Igor Marton s tím, že sdružení zažaluje.

Kontrolu cen v souvislosti s přechodem na euro začalo sdružení provádět v červenci letošního roku. Na tento účel dostalo od státu dotaci 3 miliony slovenských korun, tedy asi 99,6 tisíce eur.

Zástupci sdružení pravidelně kontrolují 500 druhů zboží a výsledky zveřejňují každé dva týdny. Podnikatel musí vysvětlit proč zdražil a pokud se mu to nepodaří, tak ho sdružení dá na černou listinu a podá také podnět na obchodní inspekci.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy