Slevové servery dál končí, na Vánoce může zbýt čtvrtina

ČTK ČTK
30. 7. 2012 12:33
Před rokem jich bylo 200, nyní jich je 130 a číslo stále klesá
Obchody se tak úspěšně zažehnávají "okurkovou sezonu"
Obchody se tak úspěšně zažehnávají "okurkovou sezonu" | Foto: Reuters

Praha - Počet slevových serverů na českém trhu může na konci roku klesnout ze současných 130 až na 50. Odhaduje to ředitel vyhledávače slev Skrz.cz Petr Kováčik.

Češi letos podle odborníků utratí na slevových portálech rekordní tři miliardy korun, loni trh zaznamenal obrat 1,8 miliardy Kč.

Zákazníci mohou nyní nakupovat zlevněné zboží a služby na 130 slevových serverech, jejich počet letos ale dál rychle klesá. Loni v létě jich bylo přes 200.

"Zůstávají ti, kteří mají sílu poskytovat kvalitní zákaznický servis a další přidanou hodnotu, ať už se jedná o garanci vrácení peněz či ombudsmana řešícího potíže za zákazníka apod.," uvedl Kováčik.

Podle ředitele portálu Slevomat.cz Tomáše Čupra už podvodné servery odpadly a nyní z trhu mizí nepoctivé a nevěrohodné portály. "Snižování počtu serverů úzce souvisí se změnou chování zákazníků, kteří dnes již důvěřují větším slevovým portálům, které jim nabízí garance kvality slevových nabídek," uvedl.

Kováčik očekává, že se počet aktivně působících subjektů ještě zmenší. "Pokud by vývoj aktivních serverů pokračoval v dosavadním trendu, tak na Vánoce 2012 může být přibližně 50 aktivních serverů, což je číslo odpovídající velikosti českého trhu," dodal Kováčik.

Letní výprodeje se staly příjemným zpestřením letních měsíců
Letní výprodeje se staly příjemným zpestřením letních měsíců | Foto: Reuters
Čtěte také:
Slevové servery vytvořily černou listinu prodejců
Pozor na slevy z Helbea.cz. Zaplatíte a nic nedostanete
Na stopě podvodů. Testovali jsme e-shop. Náhle skončil

Slevové nabídky podléhají sezonním vlivům. V současné době zákazníci nejvíc nakupují poukazy na cestování a venkovní aktivity. Naopak klesá zájem o vouchery z kategorie krása a relaxace, které byly v nabídce slevových portálů od jejich vzniku. Trh tak může být těmito nabídkami již nasycený.

Podle statistik Slevomatu se v posledním roce dramaticky zvýšil zájem zákazníků o značkovou módu a letní dovolené.

Blacklist na Bloklist.cz

Slevové servery zveřejnily v červenci první nepoctivé obchodníky, na které si stěžovali jejich zákazníci. Na stránkách Bloklist.cz si lidé před nákupem mohou ověřit, zda firma nabízející na slevovém portálu své produkty nepatří mezi nespolehlivé prodejce. Veřejně přístupné jsou nyní údaje o prvních 13 z nich.

Velké slevové servery si také prodejce podle svých slov důkladněji prověřují. "Dbáme na důkladnou kontrolu obchodních partnerů, což vede k tomu, že odmítáme až 70 procent zájemců o slevovou akci. Díky kontrolám narážíme na problémy pouze u necelého půl procenta z realizovaných slevových nabídek a v těchto případech vracíme zákazníkům peníze z vlastní kapsy," řekl za Slevomat Čupr.

První slevové servery začaly v Česku fungovat na jaře 2010, o rok později jejich počet překročil 200. Od té doby ale počet portálů klesá.

Systém hromadných slev funguje tak, že snížení ceny obchodníci či poskytovatelé služeb umožní poté, co si produkt zakoupí stanovený počet zákazníků. Lidé získají výrazné slevy a podnikatelé zase zaplní volné kapacity svých služeb nebo prodají zboží starších kolekcí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy