Zákaz slev potěší jen potravinářské barony, míní svaz. Lidí se to nedotkne, říká úřad

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
10. 10. 2019 13:03
Obchodní řetězce už nebudou moci pořádat slevové akce na vybrané zboží, prohlásil v úterý prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Zabrání tomu podle něj novela zákona o významné tržní síle, kterou chystá ministerstvo zemědělství. Zatímco Prouza pro Aktuálně.cz uvedl, že si za tvrzením nadále stojí, ministerstvo ho označilo za lživé. Podle úřadu se novela zákazníků nedotkne.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

"Není pravda, že velké obchodní řetězce už nebudou moci pořádat slevové akce na vybrané zboží. Ministerstvo zemědělství v novele zákona o významné tržní síle nic takového nenavrhuje. Návrh ministerstva nijak neomezuje slevové akce vůči konečnému spotřebiteli. Zákon řeší vztah mezi odběratelem a dodavatelem, nikoli vůči konečnému spotřebiteli," upřesnil na dotaz Aktuálně.cz tiskový mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Diskutovaná změna v zákoně by se dotkla obchodníků s tržbami nad pět miliard korun - to znamená osmi zahraničních obchodních řetězců, mezi které patří například Kaufland, Lidl, Albert, Tesco nebo prodejny COOP.

"Jediné nové ustanovení, které se v zákoně týká 'prodejních akcí', říká, že je-li sjednána mimořádná prodejní akce, musí být mezi odběratelem s významnou tržní sílou a dodavatelem sjednána písemnou smlouvou, a musí obsahovat kupní cenu, množství potravin, které bude do této akce zahrnuto, a dobu jejího trvání," argumentuje Bílý.

"Za našimi tvrzeními si stoprocentně stojíme - a neschopnost ministerstva zemědělství přijít s jakýmkoliv věcným argumentem jen ukazuje, že žádný nemají a že jsme udeřili hřebíček na hlavičku," reagoval na slova ministerstva pro Aktuálně.cz Prouza. "Emotivní výroky ministerstva zemědělství bez ohledu na fakta jen ukazují, do jaké pasti se samo ministerstvo tímto legislativním zmetkem dostalo a že neví, jak má obhájit před veřejností snahu o zdražování potravin. Bylo by mnohem férovější, kdyby ministerstvo zemědělství jasně řeklo, že chce, aby čeští občané platili za potraviny víc, a že chce navýšit zisky českým potravinářským baronům," říká Prouza.

Aktuální návrh novely zákona podle svazu zásadním způsobem narušuje volnost smluvních vztahů. "Snaha ministerstva výrazně omezit konkurenci na českém trhu, díky které má český spotřebitel páté nejlevnější potraviny v Evropě, samozřejmě dopadne na ty nejzranitelnější vrstvy obyvatel, jako jsou důchodci nebo matky samoživitelky," zopakoval dále jeho šéf.

V samotné novele je uvedeno, že za zneužití významné tržní síly bude nově považované sjednávání nebo uplatňování náhrady nákladů na slevy na potraviny v akcích, dále pak sjednávání nebo uplatňování plateb za reklamu na potraviny provedenou odběratelem nebo sjednávání množstevních slev na dodávané potraviny.

Sjednávání speciálních cen pro zboží, které prodejce prodává v mimořádných akcích, je přitom podle Prouzy standardem v řadě sektorů. "Každý správný obchodník prodej tohoto zboží podpoří reklamně a zajistí tak jeho prodej v násobně vyšším množství. Navíc je vše vždy uváděno transparentně ve smlouvě a ÚOHS tato ustanovení aktivně kontroluje," dodává.

Ministerstvo upozorňuje, že pokud jde o jednotlivé obchodní praktiky, momentálně řeší připomínky, které k nim zaslaly zainteresované strany. "Bude proto možné je okomentovat až po skončení meziresortního připomínkového řízení. Při něm ještě může být návrh zákona přepracován a doznat různých změn," doplňuje za úřad Bílý.

Svaz samotný dal k zákonu zhruba 18 stran připomínek, norma má přitom stran pouze pět. Svaz souhlasí s tím, že by se slevovým akcím měla nastavit nová pravidla, ale mělo by k tomu podle něj dojít na základě společné odborné diskuse a hlavně postupně.

V Česku se loni ve slevách podle průzkumu společnosti Nielsen prodalo až 56 procent rychloobrátkového zboží.

 

Právě se děje

Další zprávy